10 Slovákov s najviac pozretiami na Elite Prospects.

Elite Prospects, stránka ktorú denne pozrie hádam každý hokejový nadšenec. Všetko odštartoval v roku 1999 na strednej škole Švéd Johan Nilsson. Jeho cieľ bol jednoduchý, chcel informovať o štatistikách Švédov, ktorí odchádzali do zámoria. Po večeroch v počítačových učebniach tak uzrela svetlo sveta stránka, na ktorej 18 ročný študent spisoval štatistiky zo švédskej najvyššej súťaže. Postupne sa Elite Prospects rozšíril do takých rozmerov, v akých ho poznáme doteraz. Dosť ale bolo histórie, zamysleli ste sa niekedy nad tým, ktorý Slovák má najviac pozretí na tejto online hokejovej modle?

10. miesto – Marián Gáborík (361 790 pozretí)

Začíname hneď jedným z najúspešnejších slovenských hráčov. Bývala trojka draftu predbehla o necelú tisícku Marka Daňa. Trenčiansky rodák mal bohatú kariéru, hneď po draftovaní Minnesotou z tretieho miesta naskočil do kolotoča NHL a tam sa aj na pevno udržal, preto nemá štart v inej zámorskej lige. Jeho prvá sezóna v NHL bola v znamení osemnástich gólov a rovnakým počtom asistencií za 71 duelov. Po Minnesote si vyskúšal pôsobenie v New York Rangers, krátko hájil farby Columbusu Blue Jackets až zamieril do Los Angeles. Práve v službách Kings dosiahol na najvyšší úspech a to zisk slávneho Stanley Cupu. Po výmene sa na sklonku kariéry ukázal v Ottawe a rok zmluvy mu plynul aj v Tampe, kde avšak do zápasu nezasiahol. Celkovo zanechal legendárny forward za sebou 1.035 duelov v NHL a 815 kanadských bodov (407+408).

9. miesto – Tomáš Jurčo (368 206 pozretí)

Možno mierne prekvapivo, no pred Gáboríkom je aj košický rodák Tomáš Jurčo. Stále aktívny krídelník prišiel na prvý tímový úspech v sezóne 2010/11, kedy po zisku titulu v QMJHL vyhral so svojím mužstvom Saint John Sea Dogs aj CHL Memorial Cup. Možno aj vďaka týmto dvom úspechom na neho ukázal Detroit už na začiatku druhého kola. Bohužiaľ, zámorská púť Tomáša Jurča nebola tak úspešná ako u Gáboríka. Každopádne, po zotrvaní v QMJHL začal v AHL, v sezóne 2013/14 prekĺzol do NHL, kde si za Detroit pripísal solídnych 15 kanadských bodov (8+7) za 36 stretnutí. Po tejto sezóne okorenenou o Olympijské hry odohral prvú celú sezónu v NHL (63 zápasov, 3+15). Následne začalo kolísanie medzi AHL a NHL, čo pokračovalo aj po presune do Chicaga. Do NHL nastúpil ešte za Edmonton a Vegas Golden Knights. Po konci v zámorí sa presunul do Barysu Astana, vďaka čomu mohol aj na ZOH, kde bol jedným z členov bronzového tímu. Minulú sezónu pôsobil v Kunlune (32 zápasov, 10 gólov a 15 asistencií. Aktuálne je 30 ročný útočník bez klubu.

zdroj: Martin Baumman, TASR

8. miesto – Marián Hossa (382 277 pozretí)

Na ôsmej priečke sa nachádza legenda Arizony Chicaga Marián Hossa. O rodákovi zo Starej Ľubovne toho netreba veľa rozprávať, dvere do NHL mu v roku 1997 otvorila Ottawa, ktorá na šikovného krídelníka ukázala z 12. pozície draftu. S odstupom možno skonštatovať, že zaznamenal z tohto výberu ako tretí najviac bodov, predbehol ho len Joe Thornton a Patrick Marleau. Prelomová bola pre Mariána sezóna 1998/99, kedy sa naplno usadil v Ottawe, držal si pol bod na zápas a objavil sa medzi finalistami o Calder Trophy pre najlepšieho nováčika NHL. O dve sezóny neskôr sa už objavil na All-Star game, túto poctu zopakoval hneď tri krát za sebou, avšak v sezóne 2003/04 sa aj napriek pozvaniu ospravedlnil z dôvodu zranenia. Po ročníku 2004/05, ktorý odohral v Európe sa už viac v drese Ottawy neobjavil keď sa objavil vo výmene za Danyho Heatleyho. V Atlante sa mu bodovo darilo, no tím sa aj naďalej trápil. Nasleduje známa story o Pittsburghu, Detroitu s pekným happy-endom v Chicagu Blackhawks. Celkovo v NHL odohral 1.309 duelov (525+609).

7. miesto – Martin Réway (450 076 pozretí)

S veľkým náskokom sa na siedmej priečke nachádza momentálne 28 ročný Martin Réway. Niekdajší obrovský talent slovenského hokeja mal sľubné predpoklady pre hviezdu NHL, najviac na seba upozornil v sezóne 2014/15, kedy zaznamenal viac ako bod na zápas v Sparte Praha, následne ako kapitán doviedol Slovenský výber do 20 rokov k bronzovej medaile. Aj naďalej však ostal v Sparte Praha, avšak v priebehu sezóny 2015/16 sa sťahoval do prestížnej NL, kde pokračoval vo skvelých výkonoch. Nasledovali problémy so srdcom, vynechaná sezóna 2016/17 a začiatok v AHL, kde odohral len 5 duelov a smeroval do Bratislavy, ktorá pôsobila v KHL. Nasledoval značný prepad, v 2018 začínal dokonca v Dolnom Kubíne, následne skúsil druhú švédsku ligu až mu dal šancu na naštartovanie Jaromír Jágr a tak sa Réway upísal Kladnu. Tam sa veľmi neuchytil, presunul sa do Popradu, potom zaznamenal vydarenú sezónu v Košiciach, no zamieril do Poruby, následnej druhej nemeckej ligy a napokon sme ho videli v drese Spišskej Novej Vsi, kde aj cez dobré výkony skončil. Tak ako Jurčo, tak aj Martin je aktuálne bez klubu.

6. miesto – Šimon Nemec (452 109 pozretí)

S naozaj tesným náskokom je pred Martinom Šimon Nemec. Jedna z aktuálne najväčších nádejí Slovenska začala kariéru v Liptovskom Mikuláši, tam upútal v juniorských kategóriách až sa presunul do Nitry. Práve pod Zoborom dostal prvý krát šancu v Extralige. Za pomerne krátku dobu vyrástol v nádejného beka, keď si v sezóne 2020/21 prišiel na pekných 19 kanadských bodov za 37 duelov. Nasledovala kľúčová sezóna, ktorá pre pravého obrancu znamenala veľa, keďže mala určiť, ako vysoko na drafte pôjde. Šimon sa ukázal v plnej paráde, v základnej časti zaznamenal 26 kanadských bodov za 39 zápasov a v play-off stihol 5 gólov a 12 asistencií za 19 stretnutí. Následne sa ukázal aj na MS, ZOH a výsledkom tejto podarenej sezóny bolo prekvapivé druhé miesto na drafte. Minulú sezónu spojil s Uticou v AHL a tiež sa ukázal na MS aj MS do 20 rokov, kde viedol náš výber ako kapitán.

zdroj: AP Photo/Martin Meissner

5. miesto – Dalibor Dvorský (456 447pozretí)

Pokračuje nám veľmi vyrovnaný počet pozretí, no aktuálne je na piatej priečke center Dalibor Dvorský. O rok mladší útočník prvýkrát vošiel do pamäte slovenských divákov počas sezóny 2020/21, kedy obral vo vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 18 dní Mariána Gáboríka o rekord najmladšieho strelca našej najvyššej súťaže. Ďalší rok sa však vrátil naspäť do Švédska, keď sa upísal opäť mužstvu AIK Štokholm. Môžeme skonštatovať, že tento celok sa o slovenského útočníka postaral príkladne, keď sa postupne posúval, medzi to stíhal aj mládežnícke reprezentačné turnaje. Minulý rok odohral za seniorský tím AIK 38 stretnutí, vsietil 6 gólov a na ďalších 14 prihral. Zaujal aj na MS do 18 rokov, kde za 7 zápasov stihol bilanciu 8+5. Pomerne nedávno si prešiel rodák zo Zvolena draftom, keď na neho z 10. priečky ukázalo St. Louis.

4. miesto – Peter Cehlárik (458 689 pozretí)

Na štvrtom mieste je pomerne prekvapivo niekdajší prospekt Bostonu, Peter Cehlárik. Momentálne 27 ročný rodák zo Žiliny si prešiel draftom v roku 2013, kedy na neho v treťom kole z 90. pozície ukázalo vedenie Bostonu Bruins. Už v pomerne mladom veku získal šikovný krídelník niekoľko tímových i individuálnych úspechov, napríklad ešte ako junior získal v sezóne 2012/13 titul v prestížnej švédskej SHL. V tej dobe sa zmestil tiež do najlepšej trojice Slovenska na MS do 18 rokov a dve sezóny na to vyhral Ligu majstrov, oslavoval tiež pamätný bronz do 20 rokov z roku 2015. Cehlárik sa dlhé roky pohyboval medzi Bostonom a ich farmou Providence, čoho výsledkom je 40 duelov v NHL a 185 zápasov v AHL. Zo zámoria odišiel po sezóne 2019/20 a za tú dobu si pripísal napríklad aj bronz z Olympiády.

3. miesto – Tomáš Tatar (459 818 pozretí)

Pomyselný bronz v tomto zozname obsadil skúsený forward Tomáš Tatar. Tridsaťdvaročný odchovanec Dubnice po draftovaní Detroitom z druhého kola ihneď prešiel do zámoria, kde si zvykal na zámorský štýl hokeja na farme Detroitu, Grand Rapids Griffins v AHL. Po oslnivých výkonoch si ďalší rok vypýtal aj pár zápasov v NHL a v sezóne 2013/14 sa už naplno usadil v najlepšej hokejovej lige sveta. Slovenský olympionik, ktorý bol aj pri striebre z MS 2012 je aktuálne bez klubu a bude pomerne zaujímavé sledovať, kde stále užitočný útočník zamieri. V NHL dovedna odohral 783 duelov so ziskom 455 kanadských bodov (783+211).

2. miesto – Zdeno Chára (683 771 pozretí)

S priepastným náskokom viac ako 220 tisíc pozretí uchmatol striebornú priečku legendárny Zdeno Chára. Rodák z Trenčína s hokejom skončil po sezóne 2021/22, no kto by to bol povedal pred pár rokmi (napríklad taký Ernest Bokroš asi nie), že ju zakončí ako absolútna legenda celej NHL. Draft čakal na odchovanca Trenčianskej Dukly v roku 1996, vtedy si ho pod krídla vzali v New York Islanders a z robustného beka postupne vytvárali dôležitú súčasť ich zostavy, čo potvrdilo aj Áčko pre kapitána v sezóne 2000/01. Následne však Big Zee odišiel do Ottawy a tam už naplno prejavil svoj potenciál. Ottawa ho získala spolu s Billom Muckaltom a prvým kolom 2001 (Jason Spezza) výmenou za Alexeia Yashina, išlo zároveň o jediný trade v jeho kariére. Prišli sezóny s viac ako pol bodom na zápas, rýchlo si získal aj Áčko, no po čase sa opäť sťahoval. Písal sa prvý júl roku 2006 a tento dátum patrí v NHL obľúbenej free agency- práve vtedy sa Chára upísal na 5 rokov Bostonu, jeho kontrakt mal celkovú hodnotu 37,5 milióna dolárov. A to, čo bolo ďalej už všetci dobre poznáme, preto som spísal už len niekoľko dátumov z jeho kariéry:

28. február 2009– 100. gól v NHL

18. jún 2009– výhra Norris Trophy po 50 bodovej sezóne, porazil vtedy aj 6 násobného víťaza Nicklasa Lidstroma.

10. október 2010– podpis nového kontraktu s Bostonom (7 rokov, celkovo 45,5 milióna dolárov)

15. jún 2011– ako kapitán vyhral s Bostonom Stanley Cup

zdroj: NHL

22. jún 2011– výhra Mark Messier Leadership Award

28. január 2012– prepísanie rekordu o najtvrdšej strele v NHL

28. marec 2018– podpísanie zmluvy s Bostonom na 1 rok, plat 5 miliónov dolárov

5. november 2019– odohratie 1500. zápasu v NHL

31. august 2020– posledný zápas za Boston

30. december 2020– oznámenie konca v Bruins

18. september 2021– podpis zmluvy s New York Islanders

1. miesto – Juraj Slafkovský (1 059 870 pozretí)

A konečne! Máme sem najpopulárnejšieho Slováka na švédskom webe Elite Prospects a to koho iného, ak nie Juraja Slafkovského?! Ten dokonca prešiel hranicou jedného milióna pozretí profilu, za čo pomerne logicky môže aj doba, keďže teraz je tento web oveľa populárnejší a vzhľadom na to, že sa Slafkovský stal jednotkou draftu 2022 tak jeho profil doslova explodoval. Stále mladý, len 19 ročný rodák z Košíc so zámorskou kariérou ešte len začína, no minulú sezónu hneď naostro okúsil NHL a sezónu strávil v hlavnom tíme Canadiens, tam zaznamenal za 39 zápasov 4 góly a 6 asistencií. Zápasov by aj bolo pribudlo, avšak rolu zohralo vážnejšie zranenie. Čo sa úspechov týka, tak mimo draftovej jednotky ide aj o bronzového medailistu zo ZOH, kde bol jedným z lídrov Slovenska, striebro má z Hlinka Gretzky Cupu a tiež z Liigy.

autor fotky: Amazon

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *