Česká republika, jakožto srdce Evropy, láká návštěvníky nejen krásným hlavním městem, ale i vzpomínkami na skvěle zorganizované turnaje, které přilákaly nadšené domácí i zahraniční fanoušky. Nicméně vedle těchto úspěchů stojí i události, které bylo nutné přizpůsobit, odložit, nebo dokonce úplně zrušit. Je otázkou, zda za to může špatná organizace, nebo možná přesycení hokejovým děním, které už nedokáže přitáhnout dostatečný zájem fanoušků.
Po covidových restrikcích vládla obava, jak to zahýbe s návštěvností na hokejových zápasech. Čísla se však už po několika letech zase vrací k normálu a divácké rekordy, ale i průměrné návštěvnosti, díky atraktivitě soutěží a lepšímu marketingovému přístupu, stoupají. Poslední ukázkou je například nový návštěvnický rekord sezóny v Tipsport extralize, kdy na zápas Sparty s Vítkovicemi přišlo přes 16 tisíc diváků. Letošní rok však byl ve znamení mnoha hokejových akcí.
WEHT
V letošním roce, v únoru, se v Liberci uskutečnil turnaj ženské EuroHockey Tour, a už ten na začátku roku přilákal do města pod Ještědem mnoho diváků a vytvořil se i nový divácký rekord, když dorazilo na zápas s Finskem 3313 diváků. Skvěle zorganizovaná, i když menší akce, která ale byla skvěle promovaná a usazená do krásné arény, kde i polovina zaplněné kapacity dokázala vytvořit skvělou atmosféru. Češky nakonec obsadily po třech výhrách druhé místo a odnášely si skvělý zážitek z divácké kulisy, která předčila všechna očekávání. Co se týká vstupenek, ty šlo pořídit za 150 korun na zápas, anebo případně za 490 korun, kdy mohl divák přijít na všechny zápasy hokejového programu od čtvrtka až do neděle.
(zdroj – HC Bílí Tygři Liberec)
Hockey Outdoor Triple
Hokejové Winter Classic tentokrát přivítalo západočeské derby. To však mělo nakonec poměrně jasného vítěze v podobě Škody Plzeň. Na samotné utkání nakonec dorazilo 13 000 diváků, což rozhodně neohrozilo divácké rekordy, ale ukázalo, že hokej táhne i u týmů s menšími fanouškovskými základnami. Rovněž také ukázalo skvělé využití spolupráce s německou stranou a spojení se zápasy DEL2, tedy druhé nejvyšší německé soutěže. Stadion na doskočišti skokanských můstků tak byl nevšedním zážitkem a určitou inspirací pro další týmy v republice.
(zdroj – hokejkv)
Mistrovství světa
Po devíti letech se mistrovství světa vrátilo opět do Prahy a znovu se posunul fanouškovský rekord. Zájem o vstupenky byl obrovský, a všechno vygradovalo zlatým vítězstvím českého týmu. Návštěvnost se samozřejmě podpořila i skvěle zvolenou strategií balíčků, kdy se bylo možné dostat na všechny zápasy toho dne, ať už v Praze, či v Ostravě. Jako skvělá se rovněž ukázala akce vstupenek do škol na polední utkání či vstupenek pro hokejové kluby napříč celou republikou, které tak za zlomek částky mohly vzít své malé naděje na světový hokej a zařídit jim tím nezapomenutelný zážitek. Cena lístků oproti roku 2015 nebyla zase o tolik navýšena, a bylo možné si tak za celkem slušné peníze lístky pořídit. Pokud ovšem zbyly. Jediná nevýhoda českých stadionů je, že nedokážou být nafukovací.
(zdroj – Sport.cz)
NHL Global Series
Ani úvodní zápasy NHL hrané v Praze mezi Buffalem a New Jersey se nenechaly zahanbit. Každý věděl, že k nám dorazí hvězdy jako Jack Hughes či Rasmus Dahlin, a šlo jen o to ulovit si vlastní vstupenku. Ceny vstupenek však i na ta nejhorší místa v O2 aréně převyšovaly částku 4 tisíce korun, což nepatří k nejlevnějším akcím, na které během roku vyrazíte, obzvlášť pokud chcete vzít celou rodinu. Akce se však nakonec vydařila, když přišlo na dva dny po sobě hrané zápasy celkem 33 635 diváků. Ačkoli se nejednalo o příliš hezký hokej, byl to pro mnoho lidí skvělý zážitek, sáhnout si očima na něco, co jinak vidí jenom v televizi nebo v sestřihu na počítači ráno po probuzení. Další vydařená akce, která, i přesto, že zasáhla do stejného roku jako mistrovství světa, byla natolik poutavou a lákavou, že téměř naplnila celou halu.
(zdroj – Sport.cz)
Winter Hockey Games
Spojení univerzitního hokeje, české extraligy, Maxa ligy, německé DEL a slovenské extraligy, a ještě navrch zápas hokejových legend – to všechno slibovala hokejová akce na pražské Letné. Ukázalo se však, že zápasy, kromě české extraligy, příliš netáhnou a organizátor se rozhodl akci zrušit a přesunout na zatím nespecifikovaný termín. Zápasy chce ponechat, ale datum se jistě bude měnit. Otázkou zůstává, kdo ještě bude mít náladu po třech zpackaných akcích přijít na tu čtvrtou.
Je možné, že skutečně došlo k přesycení hokejem u českých fanoušků. Byl to mimochodem i jeden z důvodů, proč se neměl v Praze uskutečnit Světový pohár. Jednak se nakonec ukázalo, že Česká republika se ho ani nebude účastnit. Za druhé vládla obava, že se nenaplní kapacity kvůli konanému Mistrovství světa.
Problém je pravděpodobně ale úplně jinde. O zápasy české extraligy je velký zájem i na klasických stadionech, a nebylo tedy divu, že lístky mizely opravdu rychle. Návštěvnost Maxa ligy je však velmi špatná, a ukázalo se to i na zájmu o lístky na zápas Slavie se Vsetínem. Ukazuje se, že ani CHL (Hokejová liga mistrů) nepropojuje soutěže a fanoušky tak, jak by chtěla. Zájem o německé a slovenské zápasy byl totiž rovněž žalostný, anebo případně špatně komunikovaný, ať už v Německu, nebo na Slovensku. Praha tedy tentokrát netáhla, a organizátor se z finančních důvodů rozhodl od akce prozatím upustit. Uvidíme, jak to bude vypadat dál a jaké bude příští místo konání.
(zdroj – Ticketportal.cz)
Mistrovství světa žen 2025
Co se však komunikuje velmi dobře, a už za pár dní, konkrétně 7. listopadu, se začnou prodávat lístky, je mistrovství světa žen. To se bude konat v Českých Budějovicích a, po úspěchu v Liberci, se dá opět čekat velký zájem o takovou akci. Ženský hokej si v posledních letech i díky svým úspěchům dělá skvělou reklamu, a dá se předpokládat, že čeští fanoušci vezmou další velkou hokejovou akci útokem.
(zdroj – Český hokej)
Celkově je tedy vidět, že hokej je pořád velmi žádanou komoditou, na kterou ráda zajde velká masa lidí. Takový dobrý základ, ale nejde brát jako samozřejmost a dostatečná propagace a komunikace je rovněž základem úspěchu. Fanouška je potřeba na takové akce dlouho dopředu připravovat. Je taky dost možné, že zvolení lepšího datumu v případě Winter Hockey Games například až v lednu, či únoru, kdy mohla spousta vstupenek skončit pod vánočním stromečkem by přilákalo více lidí a akce se nemusela potřetí rušit.
Zdroj ilustračního obrázku: Venclíkovi.cz
Autor: Jan Mervart