Poohlédnutí se za minulou sezónou v Chance lize

Minulá sezóna v druhé nejvyšší české lize přinesla, jako vždy, mnoho napětí, zábavy a emocí či velkých a srdcelomných příběhů. Pojďme se poohlédnout a s odstupem času celou sezónu rozebrat.

Sestup Zlína

Z předešlé sezóny v TELH, kdy se upravovala pravidla, automaticky sestoupil tým Berani Zlín. Bez ostychů můžeme s klidným srdcem říci, že to byla v podání moravského týmu opravdu velká ostuda. To se ještě Zlín před začátkem sezóny chlubil tím, že mají nejlepšího brankáře v TELH, avšak i tak jim to bylo platné. Nechci však křivdit Kašíkovi, zlínskému strážci třech tyčí, který byl jedinou záchranou extraligového Zlína. Zřejmě však Zlínu nebylo přáno a tak se v další sezóně objevil na soupisce týmů v Chance lize.

Zlín však tvrdil a prohlašoval, že následující sezónu postoupí zpět a vrátí se tak v plné síle.

Základní část

Již na začátku se všechny týmy roztřídily do kategorií, kam patří, podle výkonnosti. Na první příčky se dostaly týmy jako Třebíč, Vsetín, Poruba či Prostějov nebo Litoměřice. Ve středu tabulky se poté držely týmy typu Přerov, Jihlava nebo Frýdek-Místek. Naspodu tabulky byl jako každoročně Šumperk. Dále pražská Slavia a velké zklamání v podobě Zlína a Sokolova.

Pro mne osobně byl Sokolov opravdu hořké zklamání. Naposledy se umístil na krásném třetím místě, jenže tentokrát naprosto vyhořel.

Na druhé straně stál Zlín, který s klidem pravil, že se do nejvyšší soutěže probojovat zvládne. Začátek Beranům však vůbec nevyšel a chvíli to vypadalo, že nepostoupí ani do play-off. Zlín se ovšem před koncem základní části probudil a díky skvělým výsledkům (nejen) brankáře Daniela Hufa si Zlín nakonec vysloužil účast ve čtvrtfinále.

Sestup

Některé týmy se radovaly, některé se již začaly připravovat na sezónu budoucí a někdo musel odejít, jako poražený. Naposledy to byli Draci ze Šumperka, kterým se tentokrát boj na posledních příčkách vyhrát nepovedlo.

Předkolo play-off

Do předkola se dostaly čtyři týmy a to: Slavia Praha, Dukla Jihlava, Zubři Přerov a Frýdek-Místek. Předkolo v Chance lize se hraje pouze na dva vyhrané zápasy. Série jsou tak rychle dohrané. Obě série skončily nejrychlejším možným výsledkem – 2:0. Do play-off tak postoupila Jihlava a Přerov.

Čtvrtfinále

Čtvrtfinále se v první lize hraje na tři vítězná utkání. Suverénní Vsetín si poradil s Jihlavou a postoupil nejrychleji, jak jen mohl. Stejně jako Vsetín, postoupil i Prostějov, který se třikrát utkal s Litoměřicemi. Tyto dva týmy tak mohly sledovat, jak dopadnou ostatní a připravit se tak na svého soupeře.

Vítěz základní části – Třebíč, se s Přerovem poměrně trápila. První zápas se Zubry dokonce prohrála. Poté se však vzchopila a stav série dokázala otočit. S výhrou 3:1 na zápasy tak postoupila dále.

Na Porubu vyšel, dříve extraligový, Zlín. V prvním vzájemném utkání Poruba dokázala vyhrát. Zlín ale nepolevil, a tak dokázal celou sérii otočit a mohl se radovat s postupu do semifinále.

Semifinále

V semifinále se utkaly dvě dvojice. Stejně jako sezónu dříve, se utkal Vsetín s Prostějovem. Druhou dvojicí byla Třebíč proti Zlínu.

Vsetín vs Prostějov. Rivalita mezi těmito dvěma kluby trvá již dlouho. Vsetín byl po dlouhou dobu osudovým soupeřem Prostějova. Prostějované zkrátka nebyli schopni Vsetín v play-off porazit. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Prostějov zvládl vyhrát pouze dvakrát a do finále se tak dostal Vsetín…opět.

Třebíč vs Zlín. Velice napínavou sérii nabídlo tohle duo. Třebíč chtěla navázat na skvělou základní část, Zlín chtěl splnit slib a navrátit svůj klub zpět tam, kam podle nich patří – do extraligy. Po vyhrocené sérii odešel vítězně Zlín a schylovalo se tak k velkému derby ve finále.

Derby ve finále

Bylo to zde. Velké derby valašských, a ještě ke všemu ve finále. Kdo dříve vyhraje čtyři zápasy, získá titul a bude mu umožněno postoupit do extraligy prostřednictvím baráže.

Série trvala dlouhých a vysilujících šest zápasů. Daniel Huf ve zlínské bráně doslova čaroval. Odchytal neuvěřitelná utkání a byl vždy pevná opora Beranů. Zlín tak dokázal neuvěřitelné, dokázal vyhrát play-off druhé nejvyšší české ligy, na oslavy však nebyl moc čas, jelikož se Zlín musel připravoval na baráž s extraligovým Kladnem.

Nespravedlivá baráž

Zlín v baráži vyzval Kladno, které skončilo v nejvyšší lize úplně poslední (a to se v kladenském kádru objevují jména jako Tomáš Plekanec nebo legenda v podobě Jaromíra Jágra). Již v prvních zápasech šlo vidět, že Zlín absolutně nestíhá hru Kladna, které od konce základní části jen a pouze odpočívalo nebo trénovalo a bylo tak stoprocentně připravené. Kladno Zlín k ničemu nepustilo, dokonce se stávalo, že Berani na kladenské Rytíře za celou třetinu ani nevystřelilo! Šel zde vidět obrovský rozdíl a tomu odpovídal i výsledek série 4:0 pro Kladno, které se tak opět zachránilo. Opravdu hořký konec Zlína.

Zlín to ovšem nevzdává a v budoucí sezóně se o postup znovu porve, tomu nasvědčují i posily, které do klubu přichází. O tom už ale v jiném článku :).

Názor autora

Opět se ukázalo, že první lize vládnou týmy z Moravy, a to dost suverénním způsobem. Doufám, že se aspoň některým povede dostat výše do TELH. Jenže s tak špatně nastavenou baráží to bude velice obtížné. Zde bych se mnohem raději inspiroval fotbalem. V naší fotbalové soutěži totiž postupuje první tým automaticky a další dva týmy hrají baráž s posledními týmy ve vyšší soutěži. Ideálním kompromisem by tak bylo, kdyby první tým střídal ten poslední a kdyby i tým, který skončí v Chance lize druhý, měl šanci jít do baráže s předposledním týmem TELH. Toto rozhodnutí však musí udělat naši funkcionáři. Dokud však něco neučiní, bude pro týmy velice obtížné (někdy až nereálné), dostat se o ligu výše. Podotýkám, že můj názor tímto nikomu nevnucuji.

Autor: Šimon Polena

Foto: DEJFOTO.cz – David Peška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *