Talentovaní Slováci sa sťahujú do zámorských junioriek!

Nikde na svete nenájdete kvalitnejšie juniorske súťaže ako tie v Severnej Amerike. Americká United States Hockey League (USHL) a kanadské Ontario Hockey League (OHL), Western Hockey League (WHL), Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) sú tie najsledovanejšie juniorské ligy na svete, z ktorých je každoročne draftovaných veľké množstvo hráčov do NHL. Na tohtoročnom NHL Drafte bola takmer polovica draftovaných hráčov práve z týchto štyroch líg.

V týchto ligách taktiež pôsobí veľa hráčov, ktorí už sú draftovaní. NHL tímy tu často posielajú svoje talenty na jednu, prípadne dve sezóny pred presunom do seniorského hokeja.

Preto niet divu, že aj naši hráči sa chcú presunúť do týchto junioriek. Svoje pôsobenie v zámorí počas nasledujúcej sezóny potvrdilo 5 slovenských hráčov, ktorý si tak po prvýkrát vyskúšajú hokej v Severnej Amerike.

Juraj Pekarčík

Pre Juraja bol šampionát do 18 rokov prelomový turnaj. V 7 zápasoch získal až 10 kanadských bodov a po Dvorskom bol našim najlepším hráčom. Vďaka týmto výkonom si ho na NHL Drafte zo 76. miesta vybral tím St. Louis Blues, ktorý taktiež draftoval Dalibora.

Týždeň po NHL Drafte sa konal CHL Import Draft, teda draft do spomínaných kanadských junioriek. Juraj sa stal dvojkou tohto draftu, vybral si ho tím Acadie-Bathurst Titan, ktorý pôsobí v QMJHL.

Po development kempe sa spolu s vedením a trénermi rozhodol, že preňho bude najlepšie, ak bude v následujúcej sezóne pôsobiť v zámorskej juniorke. Avšak nepresúva sa do tímu, ktorý ho draftoval na CHL Import Drafte. Rozhodol sa ísť americkou cestou a v následujúcej sezóne bude hrať v USHL za tím Dubuque Fighting Saints.

Som rád, že som súčasťou tímu Dubuque a veľmi sa teším, že tu môžem byť. Myslím si, že je to najlepšia voľba pre môj rozvoj,“

citoval Juraja klub Dubuque Fighting Saints na svojom Twitteri

Dubuque sa podarilo získať titul už trikrát, ten posledný však v ročníku 2012/13. Ak nerátame zrušenú sezónu 2019/20, tak posledných 5 rokov stále vypadli vo štvrťfinále playoff.

Juraj Pekarčík v reprezentačnom drese (zdroj: Puckfans.at)

Damian Slavík

Počas roka pôsobil najmä v projekte slovenskej osemnástky, no pár zápasov pridal aj v doraste a juniorke Slovana. Zúčastnil sa aj majstrovstiev sveta do 18 rokov, kde však mal len pozíciu brankárskej trojky a nenastúpil do žiadneho zápasu

Do NHL draftovaný nebol, takže rozhodnutie o jeho budúcej sezóne bolo na ňom. Mal 2 možnosti, pokračovať v Slovane alebo sa presunúť do zámoria.

Vybral si druhú možnosť a v následujúcej sezóne bude chytať v kanadskej OHL za klub, ktorý si ho na CHL Import Drafte vybral z 94. miesta, teda tím Guelph Storm. Zaujímavosťou je, že v tejto lige naposledy chytal slovenský brankár ešte v sezóne 2014/15.

Guelph Storm naposledy získalo titul v sezóne 2018/19 a celkovo má v OHL už 4 tituly. V poslednom ročníku vypadli už v prvom kole playoff.

Damian Slávik na tréningu reprezentácie počas MS do 18 rokov (zdroj: Jakub Homoľa)

Samuel Barcík

Samuel je rodák zo Zvolena, kde strávil takmer celú svoju doterajšiu kariéru. V extralige debutoval už v sezóne 2021/22, veľa priestoru však nedostal. V minulej sezóne dostal v prvom tíme viac priestoru, stále však hral zvyčajne až v poslednom obrannom páre a odohral len pár minút za zápas. Niekoľko zápasov odohral aj v Slovenskej Hokejovej Lige za Žiar nad Hronom a v projekte slovenskej osemnástky.

Ukázal sa aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov, kde začal v druhom obrannom páre, ale jeho výkony a taktiež uzdravenie Jakuba Chromiaka spôsobilo to, že po 2 zápasoch bol už len 7. obrancom v zostave.

Draftovaný do NHL nebol, nuž vzhľadom na jeho výkony sa draftovanie ani neočakávalo. Bol však draftovaný na CHL Import Drafte a vzhľadom na to, že vo Zvolene dostával minimum priestoru, rozhodol sa v nasledujúcej sezóne pôsobiť v Kanade. Hrať bude v klube Saskatoon Blades, ktorý pôsobí vo WHL.

Saskatoonu sa titul ešte nikdy získať nepodarilo, avšak v minulej sezóne sa dostali až do finále konferencie. Podobné ambície by klub mal mať aj v následujúcej sezóne.

Samuel Barcík po bitke v drese Žiaru nad Hronom (zdroj: Mário Bóna/MŠK Žiar nad Hronom)

Ľuboš Stahoň

Celú svoju kariéru pôsobil na Slovensku, s hokejom začal v rovnakom klube ako Juraj Pekarčík, teda v HK Orava. Neskôr sa v kariére presunul do Martina a od roku 2020 pôsobil v Dukle Trenčín. V sezóne 2021/22 pôsobil taktiež v projekte slovenskej osemnástky.

Minulá sezóna bola zároveň jeho draftová a väčšinu sezóny strávil v prvom tíme Trenčína. Aj keď pri jeho mene svieti 42 odohraných zápasov, priestor dostal minimálny, často bol 13. útočníkom.

Preto je logické, že Ľuboš chcel zmeniť prostredie a v následujúcej sezóne bude hrať v klube, ktorý si ho na CHL Import Drafte vybral z 83. miesta, teda klub Cape Breton Eagles pôsobiaci v QMJHL.

Klub, v ktorom hral aj legendárny Marc-André Fleury, sa počas svojej histórie nedostal do playoff len trikrát. V poslednej sezóne sa do playoff dostal, vypadol však hneď vo štvrťfinále.

Ľuboš Stahoň v drese slovenskej osemnástky (zdroj: Jakub Homoľa)

Alex Čajkovič

Meno Čajkovič je v slovenskej hokejovej verejnosti známe. Maxim Čajkovič patril k najtalentovanejším slovenským hokejistom posledných rokov, jeho výkony v zámorí však ostali ďaleko za očakávaniami, hlavne v posledných 2 sezónach.

Do zámoria sa na ďalšiu sezónu presúva aj jeho brat Alex. S hokejom začal v rodnej Bratislave, no vyskúšal si už hokej aj v Rakúsku a posledné dve sezóny strávil vo Švédsku.

Alex sa presúva do ambiciózneho klubu North Bay Battalion, ktorý pôsobí v OHL. Posledné dva ročníky sa dostal až do konferenčného finále, pričom v základnej časti boli druhým najlepším tímom v lige. Nevýhodou pre Alexa môže byť to, že klub má veľmi kvalitnú obranu a tým pádom nemusí dostať až tak veľa priestoru.

Alex Čajkovič v drese reprezentácie do 17 rokov (zdroj: Jakub Homoľa)

Autor: Alex Höger

Foto: Jakub Homoľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *