Toto je slovenská brankárska budúcnosť!

Pozícia brankára bola pre Slovensko vždy Achillovou pätou. V NHL sa výraznejšie presadili len 2 brankári – Jaroslav Halák a Peter Budaj, pri reprezentácií treba spomenúť legendárneho Jána Lašáka, Jána Laca a opäť Jaroslava Haláka, avšak posledné roky začína byť brankovisko problémom aj v reprezentácií. Nádejne to vyzeralo s dvojicou Patrik Rybár a Adam Húska, ale obidvaja sa presunuli do KHL a reprezentovať teda nemôžu. Preto sa v tomto článku pozrieme na mladých slovenských brankárov, ktorý by sa mohli stať oporou reprezentácie alebo sa dokonca dostať do NHL.

Ešte predtým ako sa pozrieme na jednotlivých hráčov treba spomenúť prácu Jána Lašáka a jeho kolegov v reprezentácií, vďaka ktorej sa talentovaní brankári zo Slovenska dostávaju do čoraz väčšieho povedomia a pôsobia v kvalitnejších ligách, pričom veľká časť brankárov sa v zahraničí dokáže aj presadiť, čo bolo v minulosti problémom.

Adam Gajan

Momentálne najväčšia brankárska nádej Slovenska. Na tohtoročnom drafte sa stal najvyššie draftovaným slovenským brankárom v histórií, z 35. miesta si ho vybralo Chicago Blackhawks. Adam najviac zaujal skautov počas šampionátu do 20 rokov, kde sa stal najlepším brankárom turnaja.

Počas sezóny pôsobil prevažne v NAHL v klube Chippewa Steel, kde podával veľmi kvalitné výkony, v 34 zápasoch základnej časti si pripísal úspešnosť 91,7% a priemer 2.57 gólu na zápas. V playoff odohral 3 zápasy s priemernou úspešnosťou 90,8%.

Ukázal sa aj v kvalitnejšej USHL, kde si v 6 zápasoch pripísal úspešnosť 90,6%. Týchto 6 zápasov odohral za klub Green Bay Gamblers, v ktorom bude pokračovať aj v budúcej sezóne, kde by sa mal stať brankárskou jednotkou. Od sezóny 2024/25 by mal pôsobiť v univerzitnej NCAA za univerzitu Minnesota-Duluth.

Pri Adamovi je najvýraznejšia jeho atletickosť a taktiež práca s hokejkou. Chicago nemá veľkú kvalitu v brankovisku a talentovaných brankárov taktiež nemajú veľa. Najvýraznejšie meno je Drew Commesso, ktorý bude v budúcej sezóne chytať na farme Chicaga. Avšak po Commessovi je najväčším talentom práve Gajan, čo znamená, že má naozaj veľkú šancu presadiť sa aj v NHL, niekoľko rokov to však potrvá.

Adam Gajan počas MS do 20 rokov (zdroj: eprinkside.com)

Samuel Urban

Brankár, ktorému tento rok taktiež veľmi pomohol šampionát, tentokrát však ten do 18 rokov. Urban podával na majstrovstvách naozaj výborné výkony a bol jedným z najdôležitejších hráčov tímu. Aj keď čísla nevyzerajú až tak dobre, ako napríklad pri Gajanovi, kedže priemerná úspešnosť Samuela na šampionáte bola len 90,8% a priemer 3,74 gólu na zápas, to však vôbec neodzrkadľuje jeho výkony. Urban dokázal zneškodiť neskutočne množstvo náročných a nebezpečných situácií a najčastejšie to bol on, kto držal nádej na výhru až do konca zápasu.

Počas sezóny chytal v Slovenskej Hokejovej Lige v projekte slovenskej osemnástky, v 14 zápasoch získal úspešnosť 89,7% a priemer 4,51 gólu na zápas. Tieto čísla opäť nevyzerajú dobre, avšak slovenská osemnástka je jednoznačne najhorší tím v druhej najvyššej slovenskej súťaži, hlavne čo sa týka obrany, takže takmer v každom zápase čelil viac ako 40 strelám na bránku.

Pozrel sa aj do USHL, kde v pozícií trojky odohral 4 zápasy s úspešnosťou zákrokov 91,8%. Rovnako ako Gajan, aj Urban by mal v následujúcej sezóne pôsobiť v USHL, v rovnakom klube ako tento rok, teda v tíme Sioux City Musketeers, kde by mal dostať viac priestoru.

Na NHL Drafte jeho meno nezaznelo, dostal však pozvánku do development kempu Montrealu Canadiens, kde sa ukázal v dobrom svetle.

Ak sa mu budúca sezóna v USHL vydarí, je veľmi pravdepodobné, že budúci rok bude draftovaný do NHL. Pomôcť by mu mohlo aj pôsobenie v slovenskej reprezentácií do 20 rokov, tam má ale veľmi veľkú konkurenciu – Adama Gajana.

Samuel Urban a Filip Mešár počas development kempu Montrealu Canadiens. (zdroj: nhl.com/canadiens)

Damian Slávik

V minulej sezóne hral spoločne s Urbanom v projekte slovenskej osemnástky. V rámci projektu odohral 9 zápasov v druhej najvyššej seniorskej súťaži s priemernou úspešnosťou zákrokov 89,9% a 7 zápasov v slovenskej juniorke s úspešnosťou 94%.

Mimo projektu ešte odohral niekoľko zápasov v slovenskej juniorke a doraste za HC Slovan Bratislava, kde si vždy udržal úspešnosť nad 92%.

Jeho meno na NHL Drafte tento rok nezaznelo, no dostal sa na CHL Import Draft, kde si ho v 2. kole z 94. miesta vybral tím Guelph Storm, ktorý pôsobí v OHL. V tomto tíme bude pôsobiť v budúcej sezóne a mal byť mať pozíciu jednotky. Naposledy pôsobil slovenský brankár v OHL v sezóne 2014/15, konkrétne Daniel Gibl.

Pri Slávikovi je situácia podobná ako u Urbana, ak sa mu vydarí sezóna v OHL, je veľká pravdepodobnosť, že bude budúci rok draftovaný do NHL.

Damian Slávik v reprezentačnom drese. (zdroj: Jakub Homoľa)

Ján Korec

Ak by bol tento rok draftovaný patril by k najstarším hráčom, bohužial sa mu sezóna nevydarila a na drafte sa neobjavil. Korec najviac zaujal počas sezóny 2021/22, keď v stredoškolskej americkej lige patril medzi najlepších brankárov celej ligy, jeho priemerna úspešnosť bola 93,9% a v priemere obdržal 1.35 gólu na zápas, čo boli famózne čísla.

Na túto sezónu sa presunul do USHL, ale jeho výsledky ostali ďaleko za očakávaniami. Ročník ukončil s priemernou úspešnosťou 90,1%, čo je pri pohľade na jeho predchadzajúcu sezónu naozaj prepad vo výkonoch.

V budúcej sezóne bude hrať za Boston College v NCAA. Napriek jeho výkonom v predchadzajúcej sezóne nemôžeme poprieť jeho talent. Jeho budúcnosť sa bude výrazne odvíjať od výkonov v následujúcej sezóne.

Ján Korec v reprezentačnom drese. (zdroj: sportnet.sk)

Zaujímavých brankárov nájdeme aj pri pohľade na mladšie ročník. Budúci rok to bude skôr o vyššie spomínaných overageroch, avšak pre NHL Draft 2025 má Slovensko trojicu veľmi talentovaných brankárov.

Roberto Leonardo Henriquez

Roberto má netradičné slovenské meno, keďže jeho otec je z Dominikánskej Republiky. Celú svoju kariéru pôsobí v Slovane Bratislava. V detstve sa venoval aj futbalu, basketbalu či snowboardingu.

V sezóne 2021/22 bol s úspešnosťou 94,8% najlepším brankárom v najvyššej slovenskej lige do 16 rokov. Túto sezónu hral v slovenskom doraste, kde sa s úspešnosťou 93,3% stal tretím najlepším brankárom ligy.

Ak bude mať podobné výkony aj počas budúcej sezóny, mohol by sa presunúť do zámoria, čím by sa dostal viac na oči skautom NHL. Ak podrastie ešte pár centimetrov, tak ani jeho výška by nemala byť problémom.

Roberto Leonardo Henriquez počas Kaufland Winter Games 2023 (zdroj: Jakub Homoľa)

Richard Rafaj

Richard patril túto sezónu taktiež medzi najlepších brankárov v slovenskom doraste, keď si v 25 zápasoch pripísal úspešnosť zákrokov 91%, v playoff odohral 3 zápasy kde mal ešte lepšiu úspešnosť, konkrétne 92,5%. Odohral aj 2 zápasy v slovenskej juniorke, v ktorých dostal len 3 góly a celkovo mal úspešnosť viac ako 95%.

Michal Prádel

Michal podobne ako Richard a Roberto patril k najlepším brankárom slovenského dorastu, keď si pripísal úspešnosť viac ako 92% v 34 zápasoch. Veľkou výhodou u Michala je jeho postava, už v 16 rokoch meria 193cm.


Veľa talentovaných slovenských brankárov nemalo to šťastie a draftom neprešli a pravdepodobne ani neprejdú, to však neznamená, že sa v budúcnosti nemôžu dostať do reprezentácie a zažiť úspešnú kariéru v Európe.

Šimon Latkóczy

Až do tejto sezóny bol považovaný za najväčší brankársky talent Slovenska. S hokejom začínal v rodnom Trenčíne, avšak po 2 úspešných sezónach, keď sa v obidvoch stal najlepším brankárom v slovenskom doraste, sa v roku 2019 presunul do USHL.

V prvej sezóne v drese Madison Capitals nezaznamenal veľmi dobré čísla, z 18 zápasov prehral 15, jeho priemerná úspešnosť zákrokov bola 87,6% a v priemere obdržal 4.59 gólu na zápas. Aj tieto čísla mu však stačili na to, aby sa dostal do USHL All-Rookie Teamu.

Ročník 2020/21 bol zatiaľ Šimonov najlepší ročník. Na túto sezónu sa presunul do tímu Chicago Steel, v základnej časti USHL odohral 16 zápasov, z čoho vyhral 12 a jeho priemerná úspešnosť bola tesne pod 90%. Zúčastnil sa aj majstrovstiev sveta do 20 rokov, kde bol naozaj famózny. Hneď v prvom zápase proti Švajčiarsku predviedol jeden z najlepších zákrokov turnaja a čisté konto, výborný výkon podal aj proti USA vo štvrťfinále a celkovo si na turnaji udržal úspešnosť zákrokov nad 92%.

Vo výborných výkonoch pokračoval aj v playoff USHL, kde si v 8 zápasoch udržal úspešnosť zákrokov takmer 94% a podarilo sa mu získať Clark Cup, teda trofej pre víťaza USHL.

Pre sezónu 2021/22 sa presunul späť do Madison Capitals, kde sa mu opäť v základnej časti až tak nedarilo, priemerná úspešnosť 88,7%, ale v playoff znova podržal svoj tím výbornými výkonmi a druhý rok po sebe sa dostal až do finále, kde bohužial Madison Capitals nestačili na Sioux City Musketeers.

Po troch rokoch v USHL sa v minulej sezóne presunul do kvalitnej NCAA, kde chytal za University of Nebraska-Omaha. Nemal pozíciu jednotky a na začiatku ročníka sa v novej lige trochu hľadal, postupne sa však jeho výkony zlepšovali a sezónu zakončil s 20 odohranými zápasmi, v ktorých si udržal úspešnosť 91,9%, do playoff sa nedostal.

Šimona si bohužial na drafte nevybral žiaden tím NHL a už ani draftovaný nebude. Jedným z problémov je jeho výška, kedže meria 183cm, čo nie je úplne ideálne. Aj keď to s kariérou v NHL nevyzerá až tak rúžovo, v reprezentácií by sa presadiť určite mohol, tento rok si dokonca odbil debut v seniórskej reprezentácií.

Šimon Latkóczy v drese University of Nebraska-Omaha (zdroj: therinklive.com)

Matej Marinov

Matej začal s hokejom vo Francúzsku, kde však nebola vysoká kvalita hokeja, preto sa neskôr presunul do HK Nitra. Počas svojho pôsobenia na Slovensku hral v dorasteneckej lige, juniorskej lige, Slovenskej Hokejovej Lige a pripísal si aj 2 štarty v extralige.

V polovici sezóny 2021/22 sa presunul do USHL, konkrétne do tímu Fargo Force, kde mu vyšlo pár zápasov, ale čísla za celú sezónu nevyzerajú dobre, úspešnosť 88,5% a v priemere takmer 3,5 gólu na zápas.

Dôveru dostal aj v ďalšej sezóne, nebol však jednotkou. Spolu s Antonom Castrom sa o post jednotky delili a vytvorili pravdepodobne najsilnejšiu brankársku dvojicu v lige. Obaja mali výborné čísla, aj v základnej časti, aj v playoff. Dostali sa až do finále, kde však prehrali proti Youngstown Phantoms.

Podobne ako Latkóczy, ani Marinov nebol draftovaný do NHL a taktiež meria len 183cm, takže na NHL to úplne nevyzerá. V ďalšej sezóne bude pôsobiť v NCAA za Quinnipiac Bobcats.

Matej Marinov v drese Fargo Force (zdroj: neutralzone.net)

Daniel Ďuriš

Daniel je rodák z Martina, kde hokejovo pôsobil až do svojich 18-tich rokov. Prešiel si všetkými juniorskými kategóriami, do prvého tímu sa však nedostal. V roku 2021 sa rozhodol presunúť do NAHL, konkrétne do tímu Wichita Falls Warriors.

Počas prvej sezóny v zámorí podával z pozície dvojky veľmi dobré výkony, úspešnosť 91,2% a priemer 2.46 gólu na zápas. V playoff mal trochu horšie výkony a s tímom vypadol hneď v prvom kole.

Do sezóny 2022/23 vstúpil ako jednotka svojho tímu, kde si v základnej časti udržal takmer identické čísla ako v predchadzajúcej sezóne. Svoje výkony ale vystupňoval v playoff, vyhral všetkých 7 zápasov, do ktorých nastúpil, úspešnosť si udržal nad 95% a na konci sezóny sa tešil zo zisku Robertson Cupu, čo je trofej pre šampiónov NAHL.

V následujúcej sezóne chcel pôsobiť v NCAA, avšak kvôli povinnostiam v playoff NAHL nestihol v júni zmaturovať, to znamená, že nemá ukončené štúdium na strednej škole, takže sa nemôže presunúť na univerzitu. Preto ho bude čakať ešte jedna sezóna v NAHL, po ktorej by sa chcel dostať do NCAA, stále však nemá podpísanú zmluvu so žiadnym tímom z tejto ligy.

Daniel Ďuriš v drese Oklahoma Warriors (zdroj: hokejportal.net)

Lukáš Fürsten

V tejto časti článku sme sa venovali hráčom, ktorý neboli draftovaný a o túto možnosť už s najväčšou pravdepodobnosťou prišli. Ak sa však pozrieme na Lukáša, on ešte ani nemal možnosť byť draftovaný, prečo je teda v tejto časti?

Odpoveď je jednoduchá, nebude draftovaný kvôli jeho výške, kedže meria len 179cm. Za posledných 10 rokov nebol do NHL draftovaný brankár, ktorý by mal menej ako 180cm, takže kariéra v NHL je veľmi nepravdepodobná.

Lukáš je však veľmi kvalitný a talentovaný brankár. S hokejom začal v Dukle Trenčín, kde pôsobil jeho celú doterajšiu kariéru. Tento rok zažil prelomovú sezónu, v juniorskej lige sa stal jedným z najlepších brankárov. Odohral aj 4 zápasy v druhej najvyššej seniorskej súťaži za projekt slovenskej osemnástky, kde si udržal úspešnosť 91,6%, čo je vzhľadom na výkony slovenskej osemnástky v tejto lige naozaj pozoruhodný výkon.

Zahral si aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov, kde bol v pozícií dvojky za Samuelom Urbanom. Odohral 2 zápasy a napriek tomu, že obidva zápasy prehral, ukázal sa v dobrom svetle.

V následujúcej sezóne si prvýkrát v kariére skúsi zámorský hokej, kedže bude pôsobiť v klube Philadelphia Rebels, ktorý sa nachádza v NAHL.

Lukáš Fürsten počas MS do 18 rokov (zdroj: puckfans.at)

Autor: Alex Höger

Foto: thehockeywriters.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *