V zámorí odštartovalo sezónu niekoľko junioriek! Ako sa darilo Slovákom?

Väčšina zámorských juniorských súťaží už má štart sezóny za sebou a v akcii sme mohli vidieť hneď niekoľko Slovákov. Konkrétne sa sezóna začal už vo WHL, QMJHL a USHL. Posledná z trojice najkvalitnejších kanadských junioriek, Ontario Hockey League, má štart naplánovaný na budúci týždeň.

Aspoň do jedného zápasu sa dostalo 11 z 18 slovenských hokejistov pôsobiacich v spomínaných juniorkách. Aspoň bod získalo 6 slovenských korčuliarov. Ďalších 6 Slovákov sa môže predstaviť budúci týždeň v OHL.

Jozef Viliam Kmec

Rozhodne najlepším slovenským hráčom sa stal obranca Jozef Viliam Kmec, ktorý pôsobí v tíme Prince George Cougars vo WHL. Sezónu odštartoval senzačním zápasom proti Tri-City Americans, jeho tím vyhral 9:0 a on si pripísal hetrik.

Prvé dva góly strelil v prvej tretine a ten posledný pridal počas presilovky necelé 2 minúty pred koncom zápasu. Ku Kmecovi sa pridal aj jeho spoluhráč Zac Funk, ktorý si k hetriku pripísal aj dve asistencie.

Kmec sa stal prvým slovenským obrancom, ktorému sa podarilo vystrieľať hetrik v zámorskej juniorke. Pre Kmeca je toto už tretia sezóna v zámorí a každým rokom sa zlepšuje. Ak bude predvádzať podobné výkony počas celej jesene, bude pre Slovensko veľkým prínosom na majstrovstvách sveta do 20 rokov.

Adam Žlnka

Po tažkom zranení sa minulý rok Adam nevedel v USHL výraznejšie presadiť. V 56 zápasoch získal len 24 kanadských bodov, vstup do tejto sezóny mu však vyšiel na výbornú.

Počas leta zmenil klub a momentálne pôsobí v tíme Waterloo Black Hawks. V prvom zápase sezóny si zmerali sily s minuloročným finalistom Fargo Force. Zápas síce Waterloo prehralo 2:5, avšak Adamovi sa podarilo bodovať pri obidvoch góloch.

Pri prvom góle svojho tímu prihrával spoluhráčovi Tylerovi Millerovi a druhý strelil sám. Obidva góly padli v poslednej tretine a už len korigovali výsledok zápasu.

Adam patrí medzi veľké talenty z ročníka 2004, bohužial mu kariéru výrazne pribrzdilo zranenie zo sezóny 2020/21 a táto sezóna preňho môže byť tá zlomová.

Slovenská dvojica z Green Bay

Minulý rok ich takmer nikto nepoznal, potom zahviezdili na majstrovstvách sveta do 20 rokov a teraz sa z nich stali spoluhráči. Reč je o dvojici Libor Nemec a Adam Gajan, ktorý tento rok obliekajú dres Green Bay Gamblers v USHL a vyzerá to tak, že po 6 mesiacoch budú opäť spoločne hviezdiť.

Úvod sezóny vychádza obom bravúrne, z obidvoch zápasov si odniesli plný počet bodov a obaja sú hviezdami svojho tímu. Liborovi sa podarilo streliť gól v prvom aj v druhom zápase a Adam si zatiaľ drží úspešnosť zákrokov na úrovni 92.9% a pripísal si už 52 úspešných zákrokov.


Okrem spomínaných Slovákov sa bodovo presadili ešte František Dej a Peter Repčík v QMJHL a Peter Cisár v USHL. Bez bodu, ale aspoň so štartom na konte sú Andrej Tomašec, Ľuboš Stahoň, Ondrej Maruna, Ľubomír Kupčo a Max Ferkodič.

Autor: Alex Höger

Titulná foto: Twitter / Prince George Cougars

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *