NAJLEPŠÍ Z NAJLEPŠÍCH: Nemecko

Od založenia nemeckého hokejového zväzu ubehlo viac ako sto rokov. Za jeho dlhú históriu stihlo Nemecko vychovať nespočetné množstvo skvelých športovcov, ktorí obohacovali hokejový svet svojimi výkonmi na medzinárodnej úrovni. Hokejisti ako Erich Kühnhackl či Marco Sturm sa nezmazateľne zapísali do hokejových dejín. Spomedzi všetkých hviezd je však jedna, ktorá svieti jasnejšie než všetky ostatné.

Leon Draisaitl

Zdroj: thehockeynews

Narodil sa 27. októbra 1995 v Kolíne nad Rýnom. Začal svoju kariéru v mladších kategóriách v Nemecku. Po prvý raz sa na medzinárodnom poli objavil v roku 2010 na juniorskom šampionáte hráčov do 16 rokov. Rok po tom ho tréneri nasadili aj v šampionátoch U17 a U18. Zlomový moment v jeho kariére predstavoval prestup do tímu Prince Albert Raiders vo Western Hockey League. Bol ich súčasťou 2 roky. V sezóne 2013-2014 sa stal najbodovanejším hráčom WHL so ziskom 105 bodov, súčasne si pripísal najviac presných zásahov (38) a asistencií (67). Tieto výkony upútali skautov z NHL. Vo vstupnom drafte si ho v roku 2014 vybral z 3. miesta Edmonton, ktorému ostal verný dodnes. Pomyselný vrchol svojej kariéry dosiahol v roku 2020, kedy sa mu podarilo získať tri trofeje: Hart Memorial Trophy, ktorá sa udeľuje najužitočnejšiemu hráčovi súťaže; Art Ross Trophy za najlepšieho hráča kanadského bodovania; a Ted Lindsay Award, za najlepšieho hráča podľa hráčskej asociácie NHL. „Je to pre mňa veľká vec,“ povedal Draisaitl. „Zároveň viem, že je tu toľko ľudí, ktorí mi pomohli dostať sa do tohto bodu, a je toľko ľudí, ktorým musím poďakovať: rodine, priateľom, trénerom, ktorí mi dôverujú, mojim spoluhráčom, ktorí sú najdôležitejší, fanúšikom. Je tu toľko ľudí, ktorí v tom zohrávajú takú veľkú úlohu a nedostávajú veľké uznania, takže len z mojej strany patrí všetkým týmto obrovská vďaka,“ povedal Leon Draisaitl v rozhovore pre novinárov.

K jeho výkonom sa vyjadril aj tréner Edmontonu, Kris Knoblauch. Ten niekoľkokrát za túto sezónu chválil Draisaitla za jeho pozoruhodné výkony, najmä počas play-off. Knoblauch zdôraznil, že Draisaitl a Connor McDavid boli kľúčoví pri obrate sezóny Oilers z nie práve ukážkového začiatku, na silných súperov v play-off. Aj cez všetku snahu sa však Draisaitlovi nikdy nepodarilo siahnuť na Stanleyho pohár, no to sa môže tento rok zmeniť. Aj vďaka jeho chémii s Connorom McDavidom sa Edmonton prebojoval do finále play-off, čo sa Edmontonu nepodarilo od roku 2006. Nemôžeme opomenúť ani úspechy zo svetových šampionátov. Nemecký národný výber na čele s Draisaitlom získal v roku 2018 striebornú medailu na ZOH. To sa Nemecku nepodarilo od roku 1932, kedy získali bronz.

Za svoju desaťročnú kariéru v NHL si Draisaitl v drese Edmontonu zahral v 719 zápasoch, v ktorých zaznamenal 347 gólov a 503 asistencií. S celkovým ziskom 850 bodov sa pravidelne radí medzi najbodovanejších hráčov NHL. Taktiež prekonal dlhoročne najbodovanejšieho Nemca, Marca Sturma o celkovo 363 bodov a 105 gólov. Vďaka tejto bilancii je dnes najlepším nemeckým hráčom.

Zdroj ilustračného obrázku: dw.com

Autor: Robert Zachar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *