Letní olympijské hry v Paříži jsou již v plném proudu a z toho důvodu se v dnešním článku odchýlíme od historické linky a vrátíme se v čase do roku 1920, kdy byl lední hokej poprvé zařazen jako olympijský sport.
Bergvallův systém
Turnaj byl hrán tzv. Bergvallovým systémem. Tzn. čtvrtfinále, semifinále a finále bylo sehráno standardním pavoukem. Rozdíl mezi Bergvallovým systémem a systémem play-off obvyklým na konci 20. století nastává v tom, že poražený finalista (Švédsko) nezíská stříbrnou medaili, ale s ostatními týmy, které prohrály (ČSR a USA) s vítězem finále (Kanada), hraje znovu o stříbrnou medaili. Mužstva, která prohrála s poraženým finalistou (Belgie a Francie), o stříbro nebojují, ale v případě, že by poražený finalista skutečně stříbrnou medaili získal (což se v tomto případě nestalo), zapojí se do boje o bronzovou medaili. V boji o stříbrnou medaili se hrálo stejným systémem jako o zlato. V semifinále Američani porazili Švédsko 7:0 a ve finále ČSR, které mělo volný los, 16:0. To znamená, že Švédsko, ČSR a Švýcarsko (prohrálo s USA ve čtvrtfinále boje o zlato) hráli o bronzovou medaili. V semifinále porazili Švédi Švýcary 4:0. Ve finále se tak Švédi utkali o bronz s Československem (které mělo opět volný los). Zápas skončil lépe pro Čechoslováky, kteří udolali Švédy 1:0. Československu tak k zisku bronzových medailí stačilo vstřelit jedinou branku.
První olympijští vítězové
Vůbec první olympijskou medaili z ledního hokeje a zároveň prvními mistry světa (turnaj byl zpětně označen jako první hokejové mistrovství světa) se stali Kanaďané, reprezentovaní klubem Winnipeg Falcons, který byl složený převážně z islandských přistěhovalců. Z toho důvodu Kanaďané dlouho nebrali toto vítězství jako vítězství Kanady, rehabilitace se dostalo týmu z Winnipegu až na počátku 21. století.
Na druhém místě se po přesvědčivé výhře nad Československem umístili USA. Československo skončilo třetí a zároveň se stalo nejlepším evropským týmem.
Zdroj náhledového obrázku: olympijskytym.cz
Autor: Petr Brychta