Fínsko je v hlavách hokejových nadšencov už dávno považované za jeden z najlepších tímov, čo sa týka svetových šampionátov, no aj zámorských líg. Do dnešnej doby majú Fíni svoje neodmysliteľné zastúpenie v NHL. Počet ich aktívnych hráčov v zámorí sa pohybuje tesne nad 5%, čo je skvelá vizitka sama o sebe. Fínsko je aj veľmi obávaným tímom na majstrovstvách vo všetkých vekových kategóriách. Je veľmi náročné vybrať jediného hráča spomedzi všetkých, no predsa len, je tu jeden, ktorý svojimi výkonmi vyniká nad ostatnými.
Teemu Selänne
Narodil sa 3. júla 1970 v hlavnom meste Fínska, Helsinkách. Je odchovancom klubu Jokerit, za ktorý dostal šancu hrať v 16 rokoch. Prvýkrát sa verejnosti vryl do pamäti počas svetového šampionátu hráčov do 20 rokov. Počas siedmich zápasov päťkrát rozvlnil sieť súpera a zaznamenal aj rovnaký počet asistencií. O dva roky neskôr sa dostal na majstrovstvá sveta, kde sa stal štvrtým najbodovanejším hráčom so ziskom jedenástich bodov v desiatich zápasoch. Jeho výkony upútali trénerov Fínov pri výbere na olympijské hry, v ktorých špičkový krídelník ukázal svoje schopnosti. Národný tím síce podľahol ruskému tímu pod neutrálnou vlajkou hneď v štvrťfinále, no ani ich skorý odchod nezatemnil úspech mladého Fína. Na svojej prvej olympiáde nazbieral jedenásť bodov vo ôsmich zápasoch a pomyselné pódiové umiestnenie mu uniklo len o dva body. Teemu Selänne bol draftovaný do NHL už štyri roky predtým, ako nastúpil na olympiádu, kde sa osvedčil. To dodalo trénerom z Winnipeg Jets odvahu vyskúšať mladého útočníka na zámorskom ľade po prvýkrát.
Svoj debut v NHL zažil v sezóne 1992-93 a okamžite sa presadil. Vo svojom prvom roku odohral osemdesiatštyri zápasov, z hokejky strelil sedemdesiatšesť presných zásahov a získal päťdesiatšesť asistencií. Odvtedy svoj bodový a gólový rekord nikdy neprekonal. Bol to aj rok, kedy dostal svoje prvé individuálne ocenenia: Calder Memorial Trophy – udeľované najlepšiemu nováčikovi NHL, a Maurice Richard Trophy – udeľovanej hráčovi s najvyšším počtom gólov v základnej časti sezóny. Z Winnipegu prestúpil v roku 1995 a domovom sa mu na šesť rokov stal Anaheim, počas tohto obdobia získal Maurice Richard Trophy ešte dvakrát. Začal sa však oveľa viac sústrediť na medzinárodné súťaže. Odrazom toho sú zimné olympijské hry v roku 1998 v japonskom Nagane, kde Fínsko získalo striebro tak, ako aj z majstrovstiev sveta o rok neskôr v Nórsku. V roku 2001 prestúpil do San Jose Sharks, tam však bodovo nevynikal a rovnako sa trápil aj v Colorado Avalanche, kde strávil len rok. Jeho posledný prestup a slávny návrat do Anaheimu v roku 2005 ukázal jeho kvality. V osemdesiatich zápasoch získal deväťdesiat bodov a znovu si upevnil miesto v tíme. Konzistentnými výkonmi na vysokej úrovni dokázal rok po svojom návrate získať Stanleyho pohár. Bol to historický moment, pretože to nebolo len jeho prvé víťazstvo Stanleyho pohára, ale aj klubu. Tento rok získal striebornú medailu na zimných olympijských hrách v Turíne a Bill Masterton Memorial Trophy, ktorú udeľuje asociácia novinárov za príkladnú vernosť a oddanosť hokeju, ktoré spája so svojím hokejovým umením. Každý hráč ju môže získať len raz.
Za posledných sedem rokov svojej kariéry pomohol Fínsku získať cenný kov ešte štyrikrát. Na majstrovstvách sveta v roku 2008 v Kanade získali bronz. Tento cenný kov získali aj na zimných olympijských hrách v rokoch 2010 a 2014. Najcennejšie medaile zdobili ich krk po majstrovstvách sveta v roku 2011 na Slovensku. Za svoju bohatú 28-ročnú kariéru profesionálneho hokejistu sa nezmazateľne zapísal do hokejových dejín Fínska, no rovnako aj NHL. Odohral celkovo 1451 zápasov a na svojom konte má 684 gólov a 773 asistencií, celkovo 1457 bodov. Tieto štatistiky ho robia najbodovanejším fínskym hráčom, ktorý kedy vstúpil do NHL. Teemu Selänne bol uvedený do Hokejovej siene slávy v roku 2017. Toto ocenenie je uznaním jeho vynikajúcej kariéry v NHL a jeho prínosu k hokeju na medzinárodnej úrovni. Selänne je považovaný za jedného z najlepších útočníkov svojej generácie a uvedenie do siene slávy potvrdzuje jeho miesto medzi najväčšími hokejistami všetkých čias.
Zdroj titulného obrázku: Sport.cz
Autor: Robert Zachar