Základná časť majstrovstiev sveta, ktoré sa tento rok usporadúvajú v Ostrave a v Prahe sa dnes preklopila do druhej polovice. Spoznali sme najlepších hráčov a brankárov, ktorí zápas čo zápas držia šance tímom na najlepšie možné umiestnenie do druhej, vyraďovacej, časti hry. Dnes sa pozrieme na majstrovstvá z pohľadu čísel a zaujímavých hráčskych štatistík.
Najlepší počet bodov
V týchto štatistikách prekvapivo vedie obranca Roman Josi, ktorý je oporou Švajčiarska. Napriek tomu, že má o jeden odohratý duel menej ako ostatní, ktorí sa umiestnili v top tri v tejto kategórii zatiaľ nazbieral ako jediný hráč osem bodov. Svoje strelecké konto si otvoril už v prvom zápase na majstrovstvách sveta, v ktorom vyzvali na súboj Nórsko. Hetrik mohol Roman Josi zaznamenať po dvojdňovej prestávke proti Rakúsku, v ktorom padlo až jedenásť gólov. Josi dokázal prekonať gólmana Davida Kickerta dvakrát, pri poslednom presnom zásahu asistoval. Tridsaťtriročný obranca, ktorý v tejto sezóne nastupoval v NHL v drese Nashvillu Predators bodoval v každom zápase na prebiehajúcich majstrovstvách sveta.
Na druhom a treťom mieste v štatistikách sa nachádzajú hráči Nemecka a USA, ktorí dokázali v piatich zápasoch získať sedem bodov. Za už spomínaným obrancom sa nachádza nemecký reprezentant Leonhard Pfoderl, rovnaký počet bodov má aj jeho krajan Yasin Ehliz. Ehliz sa nachádza na piatom mieste, pretože si doteraz pripísal jeden gól a šesť asistencií. Posledným z trojice je kapitán USA, Brady Tkachuk. Vo včerajšom zápase USA-Poľsko Tkachuk zaznamenal hetrik v počte asistencií a prispel tak k výhre jeho tímu 4:1.
Connor Bedard, osemnásťročný Kanaďan, draftová jednotka Chicaga Blackhawks sa nachádza so šiestimi bodmi na siedmom mieste. Najvyššie umiestneným Slovákom je Libor Hudáček, ktorý v tejto sezóne vyhral titul s mužstvom HC Oceláři Třinec. Jeho šesť bodový zisk stačil v rebríčku zatiaľ na deviate miesto.
Najtrestanejší hráči
V prvej trojici tohto rebríčka figurujú mená tímov zo skupiny B. Na pomyselnej zlatej priečke sa nachádza útočník Lotyšska Oskars Batna. V odohratých štyroch zápasoch na svoje konto pridal dvadsaťdeväť trestných minút. Svoje štatistiky navýšil hlavne v dueli proti Francúzsku, v ktorom si pripísal až dvadsaťpäť trestných minút. K nim pridal taktiež dva menšie dvojminútové tresty, ktoré získal v dueloch s Poľskom a Nemeckom. V zápase Lotyšska a Francúzska nebol Batna jediným hráčom s trestom 5+20, v tretej tretine sa k nemu pridal francúzsky reprezentant Hugo Gallet, jeho pobyt na trestnej lavici využil Roberts Bukarts, pre ktorého Ostravar Aréna nie je neznámym štadiónom. Toto meranie síl sa dostalo do predĺženia, v ktorom mali viac šťastia Lotyši. Kazašský reprezentant Maxim Mukhametov uzatvára toto trio. Dostal podobný trest ako už spomínaní hráči, no v meraní síl proti Švédsku.
V štatistikách sú však zaujímavé aj dvojminútové tresty. Najviac ich získali dvaja hráči Českej republiky a jeden Brit. Jedná sa konkrétne o obrancov Radka Gudasa, Michala Kempného a Bena O´Connora.
Úspešnosť zákrokov
Rebríčku kraľuje Slovák Samuel Hlavaj, ktorý odchytal zatiaľ dva zápasy a stal sa brankárskou jednotkou Slovenska. Prvý náročný duel odchytal proti USA, víťaza sme zistili až po predĺžení, po góle Miloša Kelemena. Samuel Hlavaj sa musel v tomto zápase blysnúť tridsiatimi deviatimi zákrokmi a čelil štyrom oslabeniam. Fanúšikovia sa nemali čomu diviť, keď sa jeho meno objavilo aj na súpiske proti Poliakom. Ukázal v ňom svoju výbornú formu a nedovolil Poľsku skórovať. Pripísal si čisté konto a vylepšil si svoje štatistiky. Posledný súper Slovenska na bránu bezchybného gólmana Hlavaja vyslal dvadsať striel, z ktorých ani jedna neprepadla do brány.
Podobnú úspešnosť má aj brankár Fínska Harri Sateri. Na šampionáte odchytal tri duely a na svojom konte mu svieti hranica 93,44%. Sateri odchytal prvý ťažký zápas proti domácim Čechom, o zisku bodov rozhodovali až zájazdy, pretože po odohratých šesťdesiatich piatich minútach gól nepadol. V nájazdovej lotérii však dokázali Fína prekonať Ondrej Kaše a Roman Červenka a ukoristili si dva body. Po dvojdňovej prestávke ich čakala Veľká Británia, v bráne sa však ocitol dvadsaťsedemročný Emil Larmi, na ktorého boli Briti prikrátky. Následné stretnutia s Nórskom a Rakúskom boli pod taktovkou Harriho Sateriho. Tretím a zároveň posledným gólmanom, ktorý nateraz prekonal hranicu 93% v úspešnosti zákrokov je Švéd Filip Gustavsson. Tento brankár odchytal prvé dva zápasy na majstrovstvách sveta, proti Poliakom sa blysol aj asistenciou pri poslednom góle Erika Karlssona.
Autor: Veronika Mondeková
Zdroj titulnej fotografie: sport.ch