História je prepísaná! Nemecko so šokujúcou výhrou!

Jedným zo zápasov druhého hracieho dňa na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov bol aj zápas favorizovaného Fínska s outsiderom skupiny, Nemeckom. Fínsko vstupovalo do tohto zápasu po náročnom zápase s Kanadou, v ktorom nakoniec prehrali rozdielom triedy 2:5. Po necelých 24 hodinách oddychu ich čakalo Nemecko, ktoré sa predstavilo prvýkrát na turnaji.

Nemci v tomto zápase nemali čo stratiť. Tak nastúpili do prvej tretiny a už po prvej minúte mohli viesť. Blafák nemeckého útočníka Juliana Lutza ale skončil v náruči fínskeho brankára Kokka. Prvých 6 minút sa hralo v pomalšom tempe. Začiatok bol plný nepresností a až na konci šiestej minúty prišla prvá strela na bránu od Fínov. Autorom strely bol obranca Arttu Karki a strela bola veľmi nebezpečná. Už o pár sekúnd sme mohli vidieť ideálny príklad na „Nedáš, dostaneš“ pravidlo. Po Karkiho strele sa dostali dopredu Eric Hordler a Veit Oswald. Postup útoku ale zastavil Joona Vaisanen z tretej fínskej obrany. Pri prihrávke ale urobili obrovskú chybu a práve Hordler vystrelil. Jeho strelu Kokko chytil ale po nešťastnom odraze si puk našiel Oswald a našiel miesto medzi jeho betónmi. Nemecko vedie 1:0. Nasledovali ďalšie nepresnosti a zakázané uvoľnenie zo strany Nemecka. Po vyhranom buly od Samu Baua sa dostal dopredu Tommi Mannisto a ukázal svoju obrovskú rýchlosť na korčuliach. Ušiel celej obrane a v nájazde na brankára Philippa Dietla sa nemýlil. Fínsko skóruje z druhej strely na bránu a je 1:1 na začiatku 9.minúty. Hneď po góle sa ale zbytočne nechal vylúčiť Fín Emil Hemming, ale nemecká presilovka obsahovala celkovo len 2 strely, ktoré neboli nebezpečné. Zbytočné vylúčenia na fínskej strane pokračovali a pri oplácaní pádu Kasper Halttunen zbytočne sekol Ralfa Rollingera a šiel si sadnúť na 2 minúty. A v tejto presilovke boli Nemci nebezpečnejší. Kevin Bicker bol nikým nestrážený a z 3 metrov pred bránou prestrelil. Fíni hrozili po zvyšok tretiny a prišlo aj k nebezpečnému tečovaniu puku od Lenniho Hameenaha. Nemci mali aj veľkú kopu šťastia, keď Jere Lassila po odraze od hrude netrafil prázdnu bránu. Philipp Dietl ale predvádzal neskutočné zákroky. 7 sekúnd pred koncom sme takmer videli tretí gól v zápase, keď fínske číslo 20, Oiva Keskinen nastrelil len bočnú sieť v stopercentnej tutovke. Stav po prvej tretine – 1:1.

Radosť nemeckých hráčov po góle na 1:0.

zdroj: iihf.com

Nemci začali aj v druhej tretine nebojácne a už po 27 sekundách mohli opäť ísť do vedenia. Strelec prvého gólu, Veit Oswald utiekol aj s pukom Jessemu Pulkkinenovi. V nájazde na Kokka ho aj prekonal, ale po kontakte puku s nohavicami brankára puk zdvihlo a bola z toho len horná tyč. Už o minútu neskôr ale padol gól na druhej strane. Jeden z lídrov fínskeho tímu, Kasper Halttunen si položil kľučkou na ľad nemeckého obrancu a z nepríjemného uhlu aj tak prestrelil Dietla a Fínsko zrazu viedlo 2:1. Táto radosť ale netrvala dlho, keďže už o 45 sekúnd Nemecko vyrovnalo. Po prečíslení 3 na 2 si našiel voľné miesto nemecký obranca Niklas Hubner a po prihrávke dnes už spomínaného Kevina Bickera prestrelil puk popod ruku fínskeho brankára. 2:2. Séria rýchlych gólov pokračovala aj naďalej a už na začiatku tretej minúty druhej tretiny sa presadili opäť Fíni. Masívny center Samu Bau si našiel puk pred bránou a popod betóny prestrelil nemeckého brankára. V tejto chvíli Fínsko viedlo 3:2. Nemcom bolo o malú chvíľu ale ukrivdené, keď po nebezpečnom náraze na mantinel, pri ktorom bol aj nebezpečný kontakt hlavy s mantinelom si šiel kapitán Jere Lassila sadnúť len na dve minúty. Ich presilovka ale trvala len celých 12 sekúnd a na trestnú lavicu si sadol Kevin Bicker za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou. Mužom momentu bol ale v 33.minúte Roman Kechter, ktorý nielen obišiel celú obranu Fínska, ale ešte po krásnej akcii aj našiel miesto medzi betónom a tyčou Niklasa Kokka a mohli sme znovu vidieť vyrovnaný stav. Ani ten netrval dlho, keď sa nám opäť ukázal najlepší hráč na ihrisku, Vei Oswald. Po páde fínskeho obrancu sa mu uvoľnila cesta k bráne a prekvapivou strelou zaskočil aj Kokka v bráne a zrazu Nemecko viedlo 4:3 s obrovskou nádejou na úspech. Po zdržiavaní si išiel sadnúť aj Samuel Schindler a Nemecko mohlo pykať. Jani Nyman svojimi ostrými strelami neraz pohrozil, ale svätyňa Philippa Dietla držala.

Strelec druhého gólu Nemecka, Niklas Hubner.

zdroj: iihf.com

Tretia tretina začala tvrdými súbojmi pri mantineli a hlavne šancou Juliana Lutza, s ktorou si Niklas Kokko poradil. V celej tretine sme mohli vidieť veľký tlak na nemeckú obranu od fínskych útočníkov, čo ústilo k častým chybám. To viedlo až k vylúčeniu jedného z nich. na 2 minúty si šiel za podrazenie sadnúť Norwin Panocha. Fíni ale presilovku nezahrali najlepšie a takmer ani neohrozili nemeckú bránku. Obrovskú šancu mali ale 18 sekúnd pred koncom presilovky, keď pred bránou nepríjemne dobiedzal Aleksanteri Kaskimaki a skoro to aj skončilo gólom. Nakoniec z toho bola len menšia roztržka. Dietl v tento moment čaroval. Nemecko malo na dosah obrovský úspech a z daného stresu bola ovplyvnená aj ich hra. Viacero zakázaných uvoľnení tesne za sebou spôsobovalo obrovskú únavu celej obrane. Fínsko to ale pretaktizovalo a v najhorší moment v čase 54:20 išiel na trestnú lavicu Jesse Pulkkinen za držanie hokejky. Obrovský fínsky tlak bol tak prerušený na 2 minúty. Horší čas na vylúčenie si ale vybral Julian Lutz, ktorý bol vylúčený jednu minútu a 58 sekúnd do konca zápasu, čiže Fínsko hralo do konca zápasu v pomere 6 na 4. Táto presilovka ale nebola zahraná ideálne a Nemecko malo aj 2 šance na ohrozenie prázdnej brány Fínov. Ani jedna strela ale neskončila v bráne a nakoniec Nemecko udržalo stav 4:3 a raduje sa z historického úspechu. Je to totiž historicky prvá výhra Nemecka v kategórii do 20 rokov nad Fínskom.

Obrovská radosť nemeckých hráčov po historickom úspechu.

zdroj: iihf.com

Fínsko s dvomi prehrami bude v ďalšom zápase čakať Lotyšsko, proti ktorému budú musieť vyhrať, aby mali šancu na postup. Nemecko po eufórii odohrá svoj druhý zápas už zajtra 28.12. proti obrovskému favoritovi zo Švédska.

Standings provided by Sofascore

zdroj titulnej fotografie: iihf.com

Autor: Michal Bruňo

One thought on “História je prepísaná! Nemecko so šokujúcou výhrou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *