Kto sa predstaví na budúcich MSJ ako nováčik?

Od nedele 10.12. do soboty 16.12. sme mohli sledovať Majstrovstvá sveta juniorov kategórie 1A. Turnaj sa konal v Maďarsku, konkrétne v hlavnom meste Budapešť. A ako to dopadlo?

Minulý rok z najlepšej kategórie vypadlo Rakúsko, ktoré prehralo v dvojzápase o záchranu celkovým výsledkom 4:9 s Lotyšskom. Predpokladalo sa teda, že by sa mohli vrátiť hneď na ďalší rok naspäť, ale tak tomu nebolo.

Na turnaji sme mohli sledovať 6 tímov. Boli nimi Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Maďarsko, Japonsko a Kazachstan. Na turnaji sa v drese Dánska objavilo aj napríklad číslo 52 draftu z roku 2023, Oscar Fisker Mølgaard. V 4 zápasoch zaznamenal 2 góly a 3 asistencie.

Zdroj: tv2nord.dk

Nikto si ale z fanúšikov nevšímal Kazachstan. Už v prvom zápase mali totiž ako jasný favorit problém s Maďarskom, kde hrali dobre až tretiu tretinu. Nakoniec zvíťazili 5:2. Na druhý zápas nastúpili ako favoriti proti práve Dánsku a aj proti nim otáčali az v tretej tretine. Najťažší zápas mal papierovo prísť proti Francúzsku, ktorý ale Kazachstan vyhral po krásnom a sústredenom výkone 4:0. Oddychový zápas ich čakal proti Japonsku, v ktorom aj tak zvíťazili 3:1. S jasným postupom už nastúpili proti Rakúsku a mohli sme vidieť zápas turnaja. Po prvej tretine Rakúsko vyhrávalo 3:2, na začiatku druhej tretiny už 4:2 a vyzeralo to pre nich veľmi sľubne. V druhej tretine ale Kazachstan zapol druhý rýchlostný stupeň a vyhrali ju 4:1. V tomto momente po druhej tretine už Kazachstan viedol 6:4. Ale to nebolo všetko. Rakúšania začali riskovať a zápas dotiahli až do samostatných nájazdov, v ktorých nakoniec zvíťazili. Najväčšími ťahúňmi Kazachov bola určite trojica Davlat Nurkenov (2+4), Novak Ospanov (3+2) a Yegor Smolyaninov (3+2). Najpôsobivejšia štatistika svieti v tabuľke oslabení, keď Kazachstan nedostal ani jeden gól v oslabení na celom turnaji. Kazachstan teda postupuje do najlepšej divízie s 13 bodmi za 4 výhry a 1 prehru po nájazdoch.

Zdroj: puckfans.at

A ako to s nimi bude vyzerať budúci rok? Z ich kádra odíde 8 hráčov, z toho celá prvá formácia. Štruktúra tímu zostane ale takmer rovnaká. Ich súperi už ale budú mat oveľa väčšiu kvalitu a budú mať obrovský problém sa udržať v najvyššej divízii. Z 1A divízie vypadáva po zisku len 2 bodov Japonsko a z divízie 1B prichádza Slovinsko, ktoré bude hneď ašpirovať na postup do najvyššej divízie.

Zdroj titulnej fotografie: iihf.com

Autor: Michal Bruňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *