Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov sa nezadržateľne blížia a do začiatku jedného z hokejových sviatkov zostávajú už necelé tri týždne. Tímy postupne zverejňujú predbežné súpisky, na ktorých sa nachádza viacero z najväčších talentov súčasného svetového hokeja.
Treba však poznamenať, že v čase písania článku vydalo svoju predbežnú nomináciu len šesť reprezentácií. Poznáme predbežné súpisky Kanady, Slovenska, Švédska, Nemecka, Švajčiarska a USA. Aj preto je článok rozdelený na potvrdené mená z už spomínaných krajín a nepotvrdené mená z krajín, ktoré ešte predbežnú nomináciu nezverejnil
1. Jack Ivankovic – Kanada
Hneď prvé meno môže zaujať najmä fanúšikov, ktorí sa tešia na budúcoročný draft. V kanadskej nominácii sa totiž objavil aj brankár Jack Ivankovic. Brankár s ročníkom narodenia 2007 je považovaný za jeden z najväčších talentov pre budúcoročný draft, kde by mal so svojím krajanom Joshuom Ravensbergenom bojovať o post najlepšieho brankára. Mladík z Ontaria pôsobí už druhú sezónu v OHL, kde si momentálne udržiava úspešnosť zákrokov na úrovni 90 %.
2. Sam Dickinson – Kanada
Jedným z najkvalitnejších obrancov na turnaji by mal byť osemnásťročný Sam Dickinson. Tohtoročná jedenástka draftu pokračuje aj túto sezónu v OHL, kde patrí medzi najproduktívnejších hráčov celej ligy. V 26 zápasoch z pozície obrancu zaznamenal 46 kanadských bodov za 15 gólov a 31 asistencií. Ak by pokračoval v takomto tempe získavania kanadských bodov, na konci sezóny by sa zaradil medzi piatich najproduktívnejších obrancov v histórii OHL za jednu sezónu. Má totiž namierené na métu 117 kanadských bodov. Za posledných tridsať sezón sa podarilo len jednému obrancovi nazbierať viac ako 100 kanadských bodov za sezónu – týmto obrancom je Ryan Ellis.
3. Caden Price – Kanada
Spolu s Dickinsonom by mal medzi lídrov kanadskej obrany patriť aj Caden Price. Devätnásťročný obranca má poslednú šancu ukázať svoje schopnosti na juniorskom šampionáte. Na drafte do NHL v roku 2023 obsadil 84. miesto, keď si ho vybral Seattle Kraken. V kariére však pokračuje vo WHL, kde v tejto sezóne pôsobí v tíme Kelowna Rockets. Ako asistent kapitána zaznamenal v 24 zápasoch 31 kanadských bodov (6+25) a spolu s Tarinom Smithom vedie produktivitu ligy medzi obrancami. V kanadskom tíme by sa vďaka tohtoročným výkonom mohol prebojovať aj do druhej presilovkovej formácie, kde by pôsobil ako playmaker na modrej čiare.
4. Matthew Schaefer – Kanada
Ďalším z hráčov, na ktorého sa príde pozerať väčšina skautov, je len sedemnásťročný obranca Matthew Schaefer. Schaefer je totiž podľa Craiga Buttona predpokladanou trojkou budúcoročného draftu. Ďalší známy novinár, Bob McKenzie, vidí Schaefera dokonca na druhej pozícii za Jamesom Hagensom. Mladý obranca hrá už druhú sezónu v OHL, kde v drese Erie Otters zaznamenal v prvých šestnástich dueloch 20 kanadských bodov za 7 gólov a 13 asistencií. Podľa slov skauta Cama Robinsona ide o skvelého obrancu na presilové hry, ktorý však niekedy urobí chybu a pošle súperových útočníkov do prečíslenia.
5. Andrew Cristall – Kanada
Medzi najväčšie hviezdy turnaja by sa mal zaradiť devätnásťročný prospekt Washingtonu Capitals, Andrew Cristall. Štyridsiatka draftu z roku 2023 zažíva životnú formu vo WHL, kde v drese Kelowny Rockets nazbieral už 47 kanadských bodov (18+29) v 19 zápasoch. Cristall už minulú sezónu zaznamenal výrazný výkonnostný rast, avšak nebol súčasťou kanadskej juniorskej reprezentácie ani v jednom zo zápasov. Tento rok má však vo WHL nakročené na 154 kanadských bodov. Pre predstavu sa môže jeho sezóna prirovnávať k draftovej sezóne Connora Bedarda, ktorý zaznamenal v úvodzovkách, „len“ 143 bodov.
6. Porter Martone – Kanada
Ďalším z veľkých kanadských talentov, ktorých čaká draft budúcu sezónu, je Porter Martone. Osemnásťročný pravý krídelník nastupuje už tretiu sezónu v OHL. Počas tohto ročníka si oblieka dres s kapitánskym „céčkom“. V tíme Brampton Steelheads sa chytil od prvého zápasu a v 25 zápasoch zaznamenal 51 kanadských bodov (20+31), čo z neho robí najproduktívnejšieho hráča OHL. Vyniká najmä svojou strelou a fyzickou hrou, pri ktorej sa nebojí zhodiť rukavice. Fanúšikovia totiž mohli pred pár dňami sledovať jeho bitku s ďalším kanadským prospektom, Michaelom Misom.
7. Gavin McKenna – Kanada
Aby tých adeptov na top 3 draftu nebolo v kanadskom tíme málo, najmladším hráčom kanadského mužstva by mal byť útočný univerzál Gavin McKenna. Stále len šestnásťročný prospekt je najväčším adeptom na pozíciu draftovej jednotky pre rok 2026. Už teraz však útočí na štatistiky generačného talentu Connora Bedarda vo WHL. McKenna totiž v 29 stretnutiach zaznamenal 58 kanadských bodov (19+39) a kanadské bodovanie vedie o 11 bodov pred už spomínaným Andrewom Cristallom. McKenna je podľa viacerých skautov snom každého tímu, keďže ide o útočníka so skvelým videním hry a zároveň s výnimočnou strelou.
8. Luka Radivojevič – Slovensko
Od kanadských hviezd prechádzame k hviezdam slovenským. Prvým z lídrov tímu by mal byť sedemnásťročný obranca Luka Radivojevič. Odchovanec trenčianskeho hokeja a syn slávneho Branka Radivojeviča nastupuje prvú sezónu v zámorskej USHL. Sezónu však začal vo švédskom Örebre, kde sa mu nedarilo. Po presune do USHL hrá v tíme Muskegon Lumberjacks. V 14 zápasoch tejto sezóny zaznamenal najväčší slovenský talent pre budúcoročný draft 6 kanadských bodov za 6 asistencií. Radivojevič by mal podľa popredných novinárov bojovať o miesto v prvom kole draftu.
9. Tomáš Pobežal – Slovensko
Životnú sezónu zažíva v drese Nitry ďalší zo slovenských prospektov pre NHL Draft 2025, Tomáš Pobežal. Mladý center nastúpil v minulej sezóne do 50 duelov, v ktorých získal len 5 kanadských bodov (2+3). Počas tohto ročníka však našiel skvelú chémiu s kanadskými hviezdami Brettom Ritchiem a Anthonym Camarom. Po ich boku zaznamenal osemnásťročný rodák z Púchova už 17 bodov v 25 stretnutiach, z čoho bolo až 12 gólov. Vďaka svojim výkonom sa môže Pobežal vyšvihnúť až do prvého kola budúcoročného draftu, kde by tak Slovensko mohlo mať až dvoch hráčov.
10. Dalibor Dvorský – Slovensko
Lídrom slovenského tímu bude bez pochýb minuloročná draftová desiatka, Dalibor Dvorský. Rodák zo Zvolena sa po neúspešnom začiatku minulej sezóny presunul do OHL, kde v celkovo 61 zápasoch zaznamenal 98 kanadských bodov (48+50). Pred týmto ročníkom si ho stiahlo St.Louis Blues na svoju farmu v AHL, kde v 21 dueloch získal 17 kanadských bodov za 9 gólov a 8 asistencií. V Springfielde je najproduktívnejším hráčom a zrejme aj adeptom číslo jeden na presun do NHL. Na juniorskom šampionáte by tak mal patriť medzi najväčšie hviezdy.
11. Ján Chovan – Slovensko
Potenciálnou budúcou hviezdou slovenskej juniorskej reprezentácie je center Ján Chovan. Sedemnásťročný útočník pôsobí už štvrtú sezónu v mládežníckych tímoch Tappary Tampere. V drese šiesteho tímu fínskej juniorskej súťaže zaznamenal 17 kanadských bodov (9+8) v 24 dueloch. Vo svojom tíme je tak tretím najproduktívnejším hráčom. V celej fínskej juniorskej lige mu patrí štvrté miesto v produktivite spomedzi Európanov.
12. Marcus Gidlöf – Švédsko
Lídrom v švédskom bránkovisku by mal byť Marcus Gidlöf. Devätnásťročný brankár chytá už piatu sezónu v štruktúrach tímu Leksands IF. V tomto ročníku je dokonca spoluhráčom slovenských reprezentantov Mareka Hrivíka a Petra Cehlárika. V A-tíme nastúpil do 7 duelov, v ktorých si udržal úspešnosť zákrokov na úrovni 91,5 %. Do 7 stretnutí nastúpil aj v juniorskom tíme, kde dosiahol úspešnosť 93,5 %, čo z neho robí druhého najlepšieho brankára švédskej juniorskej súťaže.
13. Axel Sandin-Pellikka – Švédsko
Najväčším menom švédskeho tímu je bez pochýb obranca Axel Sandin-Pellikka. Devätnásťročný talent už dve sezóny nepretržite pôsobí v dospelom hokeji, konkrétne v švédskom tíme Skellefteå. Vo švédskej najvyššej súťaži odohral počas tejto sezóny 24 duelov, v ktorých zaznamenal 21 kanadských bodov za 8 gólov a 13 asistencií. Aj napriek tomu, že má len 19 rokov, dominuje v kanadskom bodovaní medzi obrancami. Práve Sandin-Pellikka je považovaný za budúcnosť švédskeho hokeja a na juniorskom šampionáte by mal patriť medzi najproduktívnejších hráčov turnaja.
14. Victor Eklund – Švédsko
Švédske nádeje na budúcoročnom drafte bude držať čo najvyššie útočník Victor Eklund. Rodák zo Štokholmu je totiž ďalším z adeptov na umiestnenie v najlepšej desiatke. Od štrnástich rokov pôsobí v mládežníckych tímoch Djurgårdens IF. Počas sezóny 2024/2025 však prvýkrát dostáva príležitosť výlučne v seniorskom tíme. Djurgårdens IF pôsobí v druhej švédskej lige, kde Eklund ukazuje svoj talent. V 22 zápasoch zaznamenal 15 kanadských bodov (8+7), čím sa radí na šieste miesto v produktivite tímu.
15. Otto Stenberg – Švédsko
Medzi lídrov v útočných radoch Švédska by mal patriť aj Otto Stenberg. Devätnásťročný útočník sa predstaví na svojom poslednom juniorskom šampionáte. Hoci v klubovej sezóne nebýva najproduktívnejším hráčom, v reprezentácii sa pravidelne radí medzi najlepších. V aktuálnej sezóne pôsobí na hosťovaní v Malmö Redhawks, kde v 24 zápasoch nazbieral 6 kanadských bodov (3+3). Na minuloročnom juniorskom šampionáte však zažiaril s 9 kanadskými bodmi v 7 zápasoch.
16. Julius Sumpf – Nemecko
Ako jediný Nemec prenikol do tohto zoznamu center Julius Sumpf. Rodák z Mníchova hokejovo vyrastal v Rakúsku, odkiaľ sa presunul do Kanady. V QMJHL už druhú sezónu oblieka dres Moncton Wildcats. V aktuálnom ročníku si v 27 zápasoch pripísal 37 kanadských bodov (16+21). V tejto štatistike je najlepším Európanom v celej lige, pričom pred druhým najlepším európskym hráčom má náskok troch bodov.
17. Logan Hensler – USA
Prvým z Američanov, ktorého budú skauti NHL tímov pozorne sledovať, je obranca Logan Hensler. Hoci pre mnohých môže byť zatiaľ neznámym hráčom, patrí medzi prospektov s predpokladom umiestniť sa v najlepšej desiatke budúcoročného draftu. Osemnásťročný two-way obranca hrá svoju prvú sezónu v univerzitnej NCAA v drese Wisconsinu. V štrnástich zápasoch zatiaľ zaznamenal päť asistencií, čo z neho robí najproduktívnejšieho obrancu spomedzi prospektov na budúcoročný draft pôsobiacich v NCAA.
18. James Hagens – USA
Najviac skautov však bude sledovať jedného z najväčších talentov poslednej doby, Jamesa Hagensa. Americký mladík je vo všetkých rebríčkoch novinárov predikovaný na prvé miesto budúcoročného draftu NHL. Po dominantnej minulej sezóne, v ktorej zaznamenal úctyhodných 171 bodov (66+105) v 91 zápasoch naprieč všetkými súťažami, prestúpil pred aktuálnym ročníkom do NCAA. Aj vo veku 18 rokov tu demonštruje svoj obrovský talent. V prvých 15 dueloch nazbieral 19 kanadských bodov (4+15), čím sa zaradil na deviate miesto v kanadskom bodovaní.
19. Ryan Leonard – USA
Fanúšikov určite zaujmú aj výkony momentálne najlepšieho strelca NCAA, Ryana Leonarda. Americký útočník pôsobí druhú sezónu na Boston College, kde v premiérovej sezóne nazbieral 60 kanadských bodov (31+29) v 41 zápasoch. Sezónu 2024/2025 začal o niečo pomalšie, keď v prvých 15 dueloch zaznamenal 17 kanadských bodov (11+6). Spolu s Jamesom Hagensom bude patriť medzi najväčšie hviezdy turnaja, na ktorom minulý rok dosiahol 6 bodov (3+3) v 7 stretnutiach.
20. Gabe Perreault – USA
Trojicu hráčov Boston College v NCAA doplní pravý krídelník Gabe Perreault. Devätnásťročný útočník zažije tento rok svoj posledný juniorský šampionát. Po výborných výkonoch v americkom rozvojovom programe sa presunul do NCAA, kde v sezóne 2023/2024 nazbieral 60 kanadských bodov (19+41) v 36 zápasoch. Rovnako produktívne začal aj ročník 2024/2025, keď v prvých 15 stretnutiach získal 22 kanadských bodov (7+15).
Autor článku: Michal Bruňo
Zdroj titulnej fotografie: iihf.com