V súboji o prvé miesto skupiny A zvíťazili suverénne Američania

Súboj USA a Kanady sa radí medzi najkvalitnejšie zápasy v skupinovej fáze tohtoročného šampionátu. Oba tímy ukázali na šampionáte svoje kvality. USA porazilo Nemecko 10:4, avšak v poslednom zápase nestačilo na Fínov. Kanaďania neinkasovali v zápasoch proti Nemecku a Fínsku, tiež však prišli o dva body, keď prekvapivo prehrali s Lotyšmi po nájazdoch.

Zápas začal v neskutočnej atmosfére zaplnenej haly v Ottawe. Prvé vylúčenia sme mohli sledovať už v deviatej minúte, keď si za nešportové správanie išli sadnúť Easton Cowan a Ryan Leonard. To, že sme sledovali divoký a tvrdý zápas, potvrdil aj Sam Dickinson, po ktorého vylúčení premenil presilovku strelou z vrcholu pravého kruhu Cole Hutson. V posledných siedmich minútach tretiny sme videli ešte štyri vylúčenia, všetky však boli vzájomné. Veľkú šancu mal tri a pol minúty pred koncom tretiny Ryan Leonard. V prečíslení 2 na 1 dostal skvelú prihrávku od Gabea Perreaulta, vystrelil a puk zazvonil o ľavú tyč Georgeovej brány.

Prvú veľkú šancu si pripísal v piatej minúte druhej tretiny kanadský útočník Calum Ritchie, ktorý to po prihrávke Eastona Cowana vyskúšal strelou na bližšiu tyč, avšak neúspešne. Zlepšenú hru ukázali Kanaďania aj počas svojej prvej presilovej hry, keď sa v neprehľadnej situácii pred bránou snažili nájsť puk Bradly Nadeau a Carson Rehkopf. Rýchlejšie ho však našiel americký brankár Trey Augustine. Američania sa druhého zásahu do brány Cartera Georgea dočkali v 29. minúte, keď James Hagens sklepol puk zo vzduchu pre Gabea Perreaulta. Rozhodca však gól ihneď neuznal pre hru vysokou hokejkou.

Prvého gólu sa Kanaďania dočkali až v 42. minúte, keď posledné sekundy presilovej hry využil Bradly Nadeau po skvelej asistencii Braydena Yagera. Išlo zároveň o desiaty kanadský gól na turnaji, ktorý si pripísal desiaty hráč. Z vedenia sa Kanada netešila dlho, keď už o tri minúty opäť úradovali v presilovej hre Američania. Cole Hutson po obkorčuľovaní súperovej brány našiel úplne voľného Dannyho Nelsona, ktorý si pripísal svoj tretí gól na turnaji. Aj napriek tomu, že Kanaďania dostali oba góly z presilových hier, sa nepoučili. Po nebezpečnom vrazení na mantinel si išiel na trestnú lavicu sadnúť Easton Cowan. Tretí gól USA si pripísala prvá presilovková formácia, keď Zeev Buium prihral na strelu švihom Coleovi Eisermanovi. Trápenie Kanaďanov pokračovalo aj necelé tri minúty pred koncom zápasu, keď sa nechal v najnevhodnejší moment vylúčiť Luca Pinelli za faul lakťom. Aj napriek nepomeru hráčov na ľade Kanaďania odvolali brankára, čo Američania využili. V čase 58:08 si Ryan Leonard po dvoch tyčkách konečne pripísal gól a definitívne rozhodol o víťazstve svojho tímu.


Kanada – USA 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Góly a asistencie: 42. Nadeau (Yager, Molendyk) – 14. Hutson (Eiserman), 45. Nelson (Hutson, Connelly), 54. Eiserman (Buium), 59. Leonard. Presilovky: 1/7 – 3/11. Rozhodovali: Ansons (LAT), Holm (SWE) – Hautamäki (FIN), Nyqvist (SWE). Diváci: 18935.

Kanada: George (Ivankovic) – Molendyk, Gibson, Dickinson, Bonk, Mynio, Price, Akey – Beaudoin, Ritchie, Cowan – Nadeau, Yager, Howe – McKenna, Catton, Pinelli – Cataford, Luchanko, Gauthier – Rehkopf. 
Tréner: Dave Cameron.

USA:  Augustine (Slukynsky) – Fortescue, Buium, Hutson, Kleber, Ralph, Hensler, Minnetian – Perreault, Hagens, Leonard – Moore, Nelson, Ziemer – Connelly, Terrance, Stiga – Burnevik, Svoboda, Plante – Eiserman. 
Tréner: David Carle.


Štvrťfinálové zápasy:
USA (1A) vs. Švajčiarsko (4B)
Česko (2B) vs. Kanada (3A)
Švédsko (1B) vs. Lotyšsko (4A)
Fínsko (2A) vs. Slovensko (3B)

Baráž o udržanie:
Nemecko (5A) vs. Kazachstan (5B)

Standings provided by Sofascore

Autor článku: Michal Bruňo

Zdroj titulnej fotografie: iihf.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *