Ako si viedli Slováci a Česi na NHL Draft Combine?

Každý rok sa približne mesiac pred vysoko očakávaným draftom konajú fyzické skúšky s názvom NHL Draft Combine. Na týchto skúškach sú uchádzači testovaní v mnohých fyzicky náročných disciplínach. Ako sa darilo nakoniec Slovákom a Čechom?

Tohtoročný Draft Combine sa konal v dňoch 4.6 až 10.6 v Buffale. Celkovo na ňom bolo až 106 vybraných prospektov. Medzi nimi aj 6 Slováci (Adam Gajan, Maxim Štrbák, Dalibor Dvorský, Alex Čiernik, Samuel Honzek a Martin Mišiak) a 4 Česi (Michael Hrabal, Eduard Šalé, Jakub Dvořák a Jakub Štancl). Túto noc boli zverejnené zoznamy TOP 10 v každej z činností.

zdroj: TASR

Prvým testom bol test flexibility. Skladá sa zo 7 cvičení (hlboký drep, prechod cez prekážky, vystretý výpad, pohyblivosť ramien, zdvíhanie vystretých nôh v ľahu, stabilita v kliku a rotačná stabilita). V prvej 10 sa objavili až 3 naši zástupcovia a to na 3.mieste Michael Hrabal, na 4.mieste Adam Gajan a na 7.mieste Alex Čiernik.

Druhým testom bolo testovanie sily úchopu ľavej a pravej ruky. Tu sa darilo najmä Samuelovi Honzekovi, ktorý skončil na 6.mieste (ľavá ruka) a na 7.mieste (pravá ruka). Michael Hrabal skončil na 7.mieste v úchope ľavou rukou.

zdroj: sportsnet.ca

Tretím testom bolo bicyklovanie s hadičkou v ústach, ktoré testovalo, ako dokáže telo doviezť kyslík do svalov. Testu dominoval mladší brat Miguela Tourignyho, bývalého hráča HK Dukly Trenčín, Jordan. Hneď za ním sa ale umiestnil Jakub Dvořák. Na 8.mieste sa ešte umiestnil aj Michael Hrabal.

Štvrtým testom bolo meranie výšky a rozpätia rúk. Spolu s tým sa meralo aj množstvo tuku v tele. V časti s rozpätím rúk sa na 1.mieste umiestnil Michael Hrabal. V druhej časti s meraním telesného tuku v tele sa umiestnil na 5.mieste Adam Gajan.

zdroj: hokej.cz

Piatou disciplínou bol skok z miesta do diaľky a do výšky. Tu sa darilo hlavne Slovákom, keď na druhom mieste v skoku do diaľky z miesta skončil Samuel Honzek s výkonom 117.5 inch (298cm) a na 7.mieste bol Maxim Štrbák s výkonom 112.8 inch (286,5cm). Nasledoval skok do výšky bez pomoci rúk, kde na 3.mieste skončil opäť Samuel Honzek. V ostatných skokoch do výšky, či už s pomocou rúk alebo z drepu nebol nik v top 10.

Ďalšou skúškou bol tlak na lavičke známy aj ako bench press. Účastníci musia vytvoriť čo najväčší výkon vo Wattoch s váhou, ktorá je na úrovni päťdesiatich percent ich telesnej váhy. Tu dominoval švédsky prospekt Axel Sandin-Pellikka. Ani jeden z Čechov a Slovákov sa neumiestnil v top 10.

zdroj: The Buffalo News

Jedným z posledných testov bol test pohyblivosti formou člnkového behu na 5-10-5 yardov. V teste na ľavú stranu sa nik z našich prospektov neumiestnil v top 10, ale v teste na pravú stranu skončil 4. Samuel Honzek.

Predposledným testom boli zhyby. Úlohou prospektov bolo urobiť čo najviac zhybov v sérii, ale museli dodržať správnu techniku. Tu sa nám ukázal v tabuľkách prvýkrát aj Connor Bedard, ktorý skončil na 5.mieste s počtom 14. Žiaden zo Slovákov ani Čechov sa neumiestnil medzi desiatimi najlepšími.

Posledným testom, ktorý stál pred všetkými bolo bicyklovanie na otestovanie sily a výkonu v nohách. Výsledky boli merané vo wattoch/kilogramy. Na 9. mieste v tejto finálnej disciplíne skončil Samuel Honzek, ktorý potvrdil výbornú formu na Draft Combine.

K zhrnutiu tohtoročného Draft Combine sa dá povedať, že Combine vyšiel hlavne Samuelovi Honzekovi a Michaelovi Hrabalovi, ktorí určite zaujali mnohých skautov tímov NHL.

Autor: Michal Bruňo

Foto: bleacherreport.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *