AKO VZNIKLI: Anaheim Ducks

S prebiehajúcou offseason vám prinášame aj novú rubriku. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Klub z Anaheimu vznikol v roku 1993 pod menom Mighty Ducks of Anaheim. Klub bol založený spoločnosťou The Walt Disney Company, ktorá sa pri názve klubu inšpirovala filmom z roku 1992 The Mighty Ducks. Film hovoril o detskom hokejovom tíme, ktorý stále prehrával, avšak na konci sa s pomocou nového trénera stanú šampiónmi. Walt Disney Company následne natočila aj animovaný seriál Mighty Ducks, kde sa dej točil okolo vesmírneho hokejového tímu bojujúcemu proti zlu na Zemi.

V tej dobe bola na vstup do najprestížnejšej hokejovej ligy sveta potrebná aj čiastka 50 miliónov amerických dolárov. Až polovicu z týchto peňazí zaplatil Disney priamo Los Angeles Kings, vďaka čomu sa mohol “podeliť“ o väčší podiel mediálneho trhu v Los Angeles. Aréna, v ktorej oznámili vznik klubu, sa nachádzala neďaleko od Disneylandu a nazývala sa Anaheim Arena.

Anaheim taktiež potreboval zostaviť tím špecialistov, ktorí by pôsobili v útrobách tímu. Prvým prezidentom tímu sa stal Tony Tavares, ktorý predtým pôsobil vo Philadelphii. Na pozíciu generálneho manažéra priviedli Mighty Ducks Jacka Ferreiru zo San José. Hlavným trénerom číslo jedna sa v histórii organizácie stal Ron Wilson, ktorý ukončil hráčsku kariéru len niekoľko rokov pred nástupom na túto pozíciu. Doniesol aj skúsenosti z NHL, v ktorej odohral ako obranca 177 zápasov so ziskom 93 bodov.

Zdroj: golfdigest.com

Rozširujúci a vstupný draft

Do zámorskej profiligy vstúpili najprv rozširujúcim draftom, v ktorom sa primárne sústredili na obranu. Naznačujú to aj ich prvé výbery v podobe brankárov Guya Heberta predtým pôsobiaceho v St. Louis Blues a Glenna Healyho, ktorý však za tento klub nikdy nenastúpil a ďalšiu sezónu pôsobil v tíme New York Rangers. Prvý spomenutý sa vďaka výberu stal stálicou v bránkovisku “káčerov“ až do sezóny 2000-2001, kde bol vo svojej poslednej sezóne vymenený do New Yorku Rangers. V nasledujúcich výberoch si Anaheim vybral napríklad člena siene slávy a obrancu Alexeia Kasatonova alebo pravého krídelníka Stevena Kinga.

Po rozširujúcom drafte čakal na Anaheim aj vstupný draft 1993. Tam sa ich prvým výberom, celkovo štvrtým výberom, stal dnes už legendárny Paul Kariya. Ten však v sezóne 1993-94 nezasiahol ani do jedného zo zápasov NHL a pôsobil v tíme University of Maine v NCAA. Okrem toho bol už vtedy súčasťou tímu Kanady a zúčastnil sa Olympijských hier, kde sa stal strieborným, aj majstrovstiev sveta, kde Kanada prehrala v zápase o bronz.

Do prvej sezóny “káčeri“ nastúpili v pacifickej divízii a východnej konferencii. Kapitánom vtedajšieho tímu sa stal útočník Troy Loney. Hala, v ktorej odohrali prvú sezónu, niesla meno Arrowhead Pond. Je to tá istá hala, v ktorej hrávajú zápasy do dnešného dňa, avšak prešla niekoľkými zmenami vrátane zmeny mena na Honda Center.

Zostava zo sezóny 1993-94

Brankári: Guy Hebert, Mikhail Shtalenkov, Ron Tugnutt

Obrancovia: Don McSween, Myles O’Connor, David Williams, Bobby Dollas, Anatoli Fedotov, Mark Ferner, Sean Hill, Bill Houlder, Alexei Kasatonov, Randy Ladouceur

Útočníci: Scott McKay, Joe Sacco, Anatoli Semenov, Jarrod Skalde, Tim Sweeney, Jim Thomson, Garry Valk, Shaun Van Allen, Terry Yake, Robin Bawa, Maxim Bets, Patrik Carnbäck, Bob Corkum, Peter Douris, Todd Ewen, Stu Grimson, Steven King, Stephan Lebeau, John Lilley, Lonnie Loach, Troy Loney

Zaujímavý fakt: výsledná súpiska mala najnižší plat v celej NHL – 7,9 milióna amerických dolárov.

Dresy

Mighty Ducks sa počas sezóny 1993-94 a 1994-95 prezentovali farebnou kombináciou fialová, zelená a biela.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

V prvej sezóne sa “káčeri“ zastavili tesne pred bránami playoff. So skóre 33 víťazstiev, 46 prehier a 5 prehier po predĺžení skončili na nepostupovom 9. mieste vo východnej konferencii s 11-bodovou stratou na San José Sharks. Napriek tomu však spoločne s Floridou vytvorili vtedajší rekord v počte víťazstiev pre tím s prvým rokom pôsobenia v NHL. Zo 41 domácich zápasov vypredali až 27, vrátane posledných 25. Štadión Arrowhead Pond zaplnili až na 98,9% svojej celkovej sezónnej kapacity. Najlepším hráčom v bodovaní sa stal útočník Terry Yake, ktorý odohral všetkých 82 zápasov a získal 52 bodov. Najlepším strelcom sa stal center Bob Corkum, ktorý v 76 zápasoch vstrelil 23 gólov. Už v prvej sezóne sa im taktiež podarilo byť tímom s najvyšším počtom predaného licencovaného tovaru, k čomu prispela aj prítomnosť ich merchu v zábavných parkoch Walta Disneyho.

Autor: Ján Koštial

Zdroj: Robert Lachman/Los Angeles Times

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *