AKO VZNIKLI: Philadelphia Flyers

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty tretí diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Všetko to začalo, keď Ed Snider v roku 1967 založil klub reprezentujúci mesto Philadelphia a do NHL vstúpil počas rozšírenia „Original six“. Vďaka svojej tvrdosti sa hneď uchytili a ovládli polovicu 70. rokov, kedy dvakrát za sebou vyhrali Stanleyho pohár, čím sa stali prvým rozširujúcim tímom, ktorý dosiahol zisk Stanleyho pohára. Napriek ďalším piatim pokusom vo finále, Flyers odvtedy pohár nezískali.

4. apríla 1966 Snider vyhlásil, že sa uskutoční súťaž o názve tímu. Fanúšik, ktorý sa zapojil do súťaže mal za úlohu napísať na lístok názov, ktorý sa mu z výberu páči. Z 11 216 prijatých hlasovacích lístkov si len 96 ľudí vybralo Flyers. Víťazom súťaže sa stal len 9-ročný chlapec Alec Stockard, ktorý na lístok napísal práve Flyers. Ako výherca získal 2 sezónne permanentky a farebný televízor, ktorý sa v tej dobe predával za vyše 400 dolárov.

Zdroj: twitter.com

Prvé podpisy

Počas rozširovacieho draftu, na ktorom sa zúčastnili aj Flyers, boli dostupní hráči väčšinou veteráni alebo mladší hráči, ktorí nemali bohaté skúsenosti s ligou. Flyers si vybrali 20 hráčov, z toho museli byť dvaja brankári a osemnásť korčuliarov. Prvým podpisom v histórii sa stal brankár Bernie Parent, počas prvej sezóny odchytal za „letcov“ 22 zápasov a pripísal si 2,48 gólov na zápas. Neskôr ho v roku 1971 draftovalo Toronto v druhom kole. Prvým korčuliarom sa stal obranca Ed Van Impe, ktorého si Flyers vybrali z Chicaga Blackhawks. Za Flyers odohral osem a pol sezóny, a bol jedným z najlepších defenzívnych hráčov tímu. Nasledujúci deň sa konal amatérsky draft, na ktorom si „letci“ vybrali len dvoch hráčov, ktorými boli Serge Bernier a Sorel Éperviers.

Zostava zo sezóny 1967/68

Brankári: Bernie Parent, Doug Favell

Obrancovia: Terry Ball, Dwight Carruthers, Jean Gauthier, John Hanna, Ralph MacSweyn, John Miszuk, Roger Pelletier, Ed Van Impe, Joe Watson, Larry Zeidel

Útočníci: Lou Angotti (C), Don Blackbrum, Gary Dornhoefer, Jean-Guy Gendron, Pat Hannigan, Wayne Hicks, Ed Hoekstra, Jim Johnson, Forbes Kennedy, André Lacrouix, Claude Laforge, Simon Nolet, Rosaire Paiement, Leon Rocheford, Brit Selby, Art Straton, Bill Sutherland, Keith Wright

Dresy

Flyers sa počas sezóny 1967/68 prezentovali v oranžovo-bielo-čiernej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Flyers debutovali 11. októbra pod vedením Keitha Allena na ľade California Seals, v ktorom prehrali 5:1. Bill Sutherland strelil prvý gól v histórii klubu. Prvý zápas vyhrali na ľade St. Louis Blues 2:1, ktorý sa konal o týždeň neskôr. 1. marca 1968 počas silnej búrky sa im na domácom štadióne Spectrum poškodila časť strechy, takže posledných 7 zápasov boli nútení odohrať na ľade súperov. No i týmto si zabezpečili prvé miesto v západnej divízii so ziskom 73 bodov za 31 výhier, 32 prehier a 11 prehier po predĺžení. Tím bol slabý v ofenzíve, no dostatočné sily v defenzíve a v bránkovisku im pomohli osemkrát zdolať tímy z „Original six“, z toho tri výhry boli proti obhajcovi Stanleyho pohára, Torontu Maple Leafs. Počas play-off sa vrátili do novo opravenej Spectrum arény, kde sa streli so St. Louis Blues. Séria sa tiahla až do siedmeho zápasu, kde Flyers nešťastne prehrali 3:1, a tým ich cesta v play-off skončila.

Zdroj: broadstreetbuzz.com

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *