AKO VZNIKLI: San José Sharks

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty piaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Začiatky histórie San José Sharks možno vystopovať takmer pred päťdesiatimi rokmi, kedy na kalifornskom pobreží pôsobil tím California Golden Seals. Tento tím sa v roku 1976 presťahoval do Clevelandu, a až v roku 1991, kedy bola udelená licencia do San José, sa vrátil hokej na kalifornské pobrežie. Sharks sa tak stali prvým rozširovacím tímom NHL v blízkosti San Francisca od presťahovania Seals.

Vlastníkmi sa stali bratia Gordon a George Gund, ktorí predali svoj podiel v North Stars (dnešný Dallas Stars) a mohli sa etablovať v novom prostredí s novým klubom. Prekvapujúce je, ako vytvorenie klubu vzbudilo obrovské nadšenie u fanúšikov, že na adresu bratov Gunds bolo odoslaných vyše 5000 potenciálnych názvov pre tím. Na prvom mieste sa pohybovali „Blades“ (v preklade čepele), no panovali obavy z negatívnej asociácie mena so zbraňami, že nakoniec zvolili „Sharks“, čo bolo inšpirované veľkým množstvom žralokov žijúcich v Tichom oceáne.

Prvé podpisy

Počas prvých dvoch sezón hrali v Cow Palace neďaleko San Francisca. Na post hlavného trénera angažovali Georgea Kingstona, no po dvoch sezónach bol prepustený kvôli rekordnému skóre 28 výhier a 129 prehier. Počas draftu, ktorý sa konal v New Yorku si Sharks ako ich draftovú jednotku vybrali MVP hráča z WHL Pata Falloona. Vtedy 18-ročný útočník viedol tím počas celej sezóny v bodovaní. Hoci súpiska pozostávala predovšetkým z mladých hráčov a nováčikov, Sharks mali aspoň jedného významného hráča, keď 6. septembra 1991 získali obrancu so 14-ročnými skúsenosťami v NHL a víťaza Norris Trophy, Douga Wilsona z Chicaga Blackhawks. V úvodnej sezóne bol vyhlásený ako historicky prvý kapitán tímu.

Zdroj: thehockeynews.com

Zostava zo sezóny 1991/92

Brankári: Wade Flaherty, Jeff Hackett, Artus Irbe, Jarmo Myllys, Brian Hayward

Obrancovia: Michael Colman, Link Gaetz, Ken Hammond, Rick Lesarrd, Pat MacLeod, Bob McGill, Jayson More, Claudio Scremin, Neil Wilkinson, David Williams, Rob Zettler, Doug Wilson (C)

Útočníci: Perry Anderson, Don Barber, Perry Berezan, Steve Bozek, David Bruce, John Carter, Ed Courtenay, Craig Coxe, Dale Craigwell, Kevin Evans, Dean Evason, Pat Falloon, Paul Fenton, Johan Garpenlov, Tony Hrkac, Kelly Kisio, Mikhail Kravets, Peter Lappin, Brian Lawton, Mike McHugh, Brian Mullen, Jeff Odgers, Mark Pavelich, Wayne Presley, Jean-Francois Quintn, Dave Snuggerud, Mike Sullivan, Ray Whitney

Dresy

Sharks sa v úvodnej sezóne prezentovali farebnou kombináciou modrá, biela, čierna, sivá.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Sharks skončili na šiestom mieste v divízii Smythe s bilanciou 17 víťazstiev, 58 prehier a 5 nerozhodných výsledkov za 39 bodov. Historicky prvý zápas, ktorý sa konal 4. októbra proti Vancouver Canucks sa niesol v znamení prehry. Sharks prehrali 3:4 a prvý gól franšízy strelil Craig Coxe. Svoje prvé víťazstvo zaznamenali v treťom zápase, 8. októbra 1991, keď Kelly Kisio strelil víťazný gól o 16:45 tretej tretiny, čím doviedol Sharks k prvému víťazstvu 4:3 nad Calgary Flames. Jeff Hackett strávil v bránkovisku najviac času, kedy si na konto pripísal 3,82 gólov na zápas s 89,2% úspešnosťou v 42 zápasoch. Na konci sezóny bol vyhlásený za MVP hráča tímu. Sharks ukončili sezónu na 22. mieste v skórovaní, kedy nastrieľali 219 gólov.

Zdroj: vault.si.com

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *