AKO VZNIKLI: Seattle Kraken

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty siedmy diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

V tejto rubrike sa poväčšine venujeme tímom, ktorých vznik sa datuje do 20. prípadne skorého 21. storočia. V dnešnom dieli sa však pozrieme na tím, ktorý svoju prvú sezónu odohral len dva roky dozadu. Prvá zmienka o meste Seattle v najprestížnejšej lige sveta vyšla na povrch v decembri v roku 2018, kedy Partneri hokeja v Seattli získali možnosť vlastniť expanzívny tím. V júli 2020 odhalili vlastníci tímu názov tímu „Kraken“, a taktiež aj tímové farby, dresy a logo. Meno Kraken si vybrali podľa mýtického krakena, ktorý by podľa legiend mal obývať vody Puget Soundu nachádzajúceho sa blízko Seattlu.

Výsledkom očakávaného vstupu Seattlu do ligy v sezóne 2021/22 sa stalo aj presunutie Arizony z Pacifickej do Centrálnej divízie, vďaka čomu sa všetky divízie vyvážili a obsahovali po 8 tímov.

Zdroj: Christopher Mast/Getty Images

Prvé podpisy

Ako generálneho manažéra si organizácia vybrala a podpísala Rona Francisa, dnes už legendárneho bývalého hráča klubov ako Toronto Maple Leafs či Pittsburgh Penguins, s ktorými sa stal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára. Na pozíciu hlavného trénera dosadili Dave Hakstola, ktorý predtým pôsobil ako asistent trénera na lavičke Toronta. Počas expanzívneho draftu si „krakeni“ vybrali hráčov ako napríklad Vince Dunn, Brandon Tanev, či Vítek Vaněček. Pri českom gólmanovi je kuriozitou, že na súpiske tímu strávil len pár dní. V nováčikovskom drafte mal Seattle možnosť druhého výberu, z ktorého si organizácia vybrala centra Mattyho Beniersa.

Zostava zo sezóny 2021/22

Brankári: Chris Driedger, Joey Daccird, Philipp Grubauer

Obrancovia: Cale Fleury, Dennis Cholowski, Derrick Pouliot, Haydn Fleury, Jeremy Lauzon, Will Borgen, Jamie Oleksiak, Carson Soucy, Mark Giordano, Adam Larsson, Vince Dunn

Útočníci: Alexander True, Alex Barre-Boulet, Austin Czarnik, Karson Kuhlman, Victor Rask, Matty Beniers, Riley Sheahan, Mason Appleton, Colin Blackwell, Morgan Geekie, Jaden Schwartz, Calle Jarnkrok, Ryan Donato, Alexander Wennberg, Max McCormick, Brandon Tanev, Marcus Johanson, Jared McCann, Nathan Bastian, Daniel Sprong, Kole Lind, Joonas Donskoi, Jordan Eberle

Dresy

Seattle Kraken nastupuje od začiatku existencie v modro-bielej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Počas prípravy „krakeni“ odohrali zápasy najmä proti tímom z WHL. Na začiatku sezóny menovali za prvého kapitána v histórii organizácie skúseného obrancu Marka Giordana. Prvým zápasom sa stal zápas proti predchádzajúcemu expanzívnemu tímu, Vegasu Golden Knights. „Krakeni“ podľahli „rytierom“ 3:4. V tomto zápase spoznal Seattle taktiež prvého strelca v histórii organizácie, ktorým sa stal Ryan Donato. Prvá výhra Seattlu sa zrodila hneď v ďalšom zápase proti Nashvillu, ktorý porazili 4:3. Prvá výhra na domácom ľade v Climate Pledge Arene bola proti Montrealu Canadiens 26. októbra 2021, kedy „krakeni“ rozdrvili Canadiens v pomere 5:1. Sezónu nakoniec Seattle ukončil na poslednom ôsmom mieste v divízii a deviatom mieste v západnej konferencii so ziskom 60 bodov. Najproduktívnejším hráčom tímu sa stal Jared McCann, ktorý odohral 74 zápasov a zaznamenal 50 kanadských bodov za 27 gólov a 23 asistencií.

Autor: Ján Koštial

Foto: 6abc.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *