AKO VZNIKLI: St. Louis Blues

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty šiesty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Blues vstúpili do NHL počas sezóny 1967/68 ako jeden zo šiestich tímov pridaných do ligy, keď sa rozširovala tzv. „Original six“. Louis bol posledným zo šiestich rozširovacích tímov, ktoré získali vstup do ligy, prednosť dostali pred Baltimorom na prianie vtedajších majiteľov Chicaga Blackhawks, Jamsesa D. Norrisa a Arthura Wirtza. Tí vlastnili Louis arénu, v ktorej sa do roku 1994 odohrávali domáce zápasy Blues. Od roku 1994 je ich domovom Enterprise Center.

Prvým vlastníkom sa stal poistný magnát Sid Salomon Jr., spolu s jeho synom Sidom Salomonom III. a Robertom Wolfsonom. Bývalý legendárny bejzbalový útočník Stan Musial a jeho obchodný partner Julius Garagnani boli tiež členmi 16-člennej investičnej skupiny, ktorá podala počiatočnú formálnu žiadosť o licenciu v roku 1966. Nuž, Garagnani sa veľkolepého otvorenia debutovej sezóny nedožil, pretože zomrel na infarkt 19. júna 1967.

Prvé podpisy

Na post generálneho manažéra a zároveň hlavného trénera bol angažovaný Lynn Patrick, no koncom novembra 1967 dobrovoľne odstúpil z funkcie hlavného trénera po tom čo zaznamenal bilanciu 4 víťazstiev, 13 prehier a 2 nerozhodných výsledkov. Nahradil ho asistent trénera Scotty Bowman, ktorý doviedol tím k víťaznému rekordu po zvyšok sezóny. Rovnako ako ostatných 5 rozširovacích tímov, aj súpiska Blues pozostávala výhradne z vyradených hráčov z „Originl six“ a hráčov, ktorí nemali možnosť sa dostať do NHL z menších líg. Na rozširovacom drafte v roku 1967 si Blues vybrali z tretieho miesta brankára Glenna Halla z Chicaga Blackhawks, ktorý bol neskôr uvedený do hokejovej siene slávy. Prvým korčuliarom sa stal obranca Jim Roberts, ktorý prichádzal z Montrealu. V rokoch 1967 až 1972 hájil farby Blues, a napokon bol v roku 1971 vyhlásený za kapitána tímu, bolo to len rok predtým, ako sa opäť vrátil do Kanady, do Montrealu.

Zostava zo sezóny 1967/68

Brankári: Don Caley, Glenn Hall, Seth Martin

Obrancovia: Al Arbour (C), Darryl Edestrand, Ray Fortin, Doug Harvey, Fred Hucul, Gord Kannegiesser, Noel Picard, Barclay Plager, Bob Plager, Jean-Guy Talbot

Útočníci: Norm Beaudin, Red Berenson, Craig Cameron, Claude Cardin, Terry Crips, Tim Ecclestone, Larry Keenan, Bill McCreary, Don McKenney, Gerry Melnyk, Dickie Moore, Roger Picard, Wayne Rivers, Jimmy Roberts, Gary Sabourin, Ron Schock, Frank St. Marseille, Ron Stewart, Gary Veneruzzo

Dresy

St. Louise Blues sa v sezóne 1967/68 prezentovali farebnou kombináciou modrá, biela, žltá.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Prvú sezónu Blues odohrali v západnej divízii, ktorá sa skladala len z rozširovacích tímov, aby všetky tímy mali rovnaké šance sa kvalifikovať do play-off. Prvý zápas odohrali 11. októbra 1967 proti Minnesote North Stars. Zápas skončil nerozhodne 2:2 a prvý gól v histórii strelil vtedy 27- ročný útočník Larry Keenan. Blues skončili po základnej časti na 3. mieste so ziskom 70 bodov, čím sa kvalifikovali do play-off. V štvrťfinále sa stretli s Philadelphiou a v semifinále s Minnesotou, oboch zdolali a tým si v debutovej sezóne poistili finále o Stanleyho pohár proti Montrealu Canadiens. Hoci prehrali v štyroch zápasoch po sebe, no hrali hrdo, pretože všetky štyri zápasy rozhodol iba jeden gól, z toho dva boli v predĺžení. Brankár Glenn Hall získal Conn Smyth Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off.

Zdroj: eu.usatoday.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *