AKO VZNIKLI: Vegas Golden Knights

S prebiehajúcou offseason vám prinášame posledný novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny. Dnes sa na koniec celej série článkov pozrieme na posledného víťaza Stanleyho poháru Vegas Golden Knights.

Prvé špekulácie o možnom vstupe mesta Las Vegas do NHL sa dostali na povrch už v roku 1991, kedy mesto hostilo prvý zápas NHL pod holým nebom medzi Los Angeles Kings a New Yorkom Rangers. Nakoniec sa však ukázali ako nepravdivé, keďže išlo naozaj len o vhodné miesto na odohranie takéhoto zápasu. Ďalšie špekulácie sa objavili až v roku 2009, kedy bolo Vegas jedno z možných miest na presun vtedajšieho Phoenixu.

Špekulácie utíchli opäť, avšak ich pokračovanie opäť nastalo v roku 2014, odkedy neutíchli až do oficiálneho oznámenia expanzie. 22. júna v roku 2016 bol nový tím z Las Vegas prijatý do ligy po tom, ako funkcionári schválili pridanie ďalšieho tímu do NHL. Vegas sa následne, po zaplatení všetkých potrebných poplatkov, stal oficiálne tímom, ktorý mohol od tej chvíle začať s prvými podpismi hráčov a funkcionárov. Farmárskym tímom „zlatých rytierov“ sa stal v prvej sezóne klub Chicago Wolves.

Prvé podpisy

Prvým generálnym manažérom organizácie sa stal bývalý manažér Washingtonu Capitals George McPhee. Do pozície hlavného trénera bol menovaný Gerard Gallant, ktorý predtým trénoval „panterov“ z Floridy. Prvým hráčskym podpisom sa stal Reid Duke z Brandonu Wheat Kings, ktorý podpísal s Vegas trojročný nováčikovský kontrakt. V expanzívnom drafte si vybrali niekoľko budúcich ťahúňov mužstva, vrátane Jonathana Marchessaulta, či Williama Karlssona. Na nováčikovskom drafte sa ich prvým výberom zo šiesteho miesta stal kanadský center Cody Glass. V druhom výbere z trinásteho miesta si vybrali Nicka Suzukiho. Na drafte si vybrali aj českého brankára Jiřího Pateru z celkového 161. miesta.

Zdroj: puckprose.com

Zostava zo sezóny 2017/18

Brankári: Dylan Ferguson, Marc-André Fleury, Maxime Lagace, Malcolm Subban, Oscar Dansk

Obrancovia: Deryk Engelland, Jason Garrison, Brad Hunt, Brayden McNabb, Jonathon Merrill, Colin Miller, Luca Sbisa, Nate Schmidt, Shea Theodore, Zach Whitecloud

Útočníci: Pierre-Édouard Bellemare, William Carrier, Erik Haula, Brendan Leipsic, Stefan Matteau, James Neal, David Perron, Vadi Shiapchyov, Ryan Carpenter, Cody Eakin, William Karlsson, Oscar Lindberg, Jonathan Marchessault, Tomáš Nosek, Brandon Pirri, Tomáš Tatar, Tomáš Hyka, Ryan Reaves, Reilly Smith, Alex Tuch

Dresy

Vegas Golden Knights nastupovali vo svojej prvej sezóne v zlato-čierno-sivej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Tím odpadlíkov, ako bol Vegas nazývaný, rozhodne zavrel ústa všetkým, ktorí pochybovali o ich kvalitách. Už v prvom zápase si dokázali pripísať prvé víťazstvo proti Dallasu v pomere 2:1, pričom prvý súťažný gól v histórii organizácie dával útočník James Neal, ktorý v tom istom zápase pridal aj druhý gól a spečatil prvé víťazstvo „zlatých rytierov“. Prvý domáci zápas v T-mobile Aréne odohral Vegas proti Arizone, proti ktorej taktiež dokázal zvíťaziť v pomere 5:2. Počas októbra 2017 odohrali Vegas 11 zápasov, z ktorých až 8 z nich dokázali vyhrať. Do konca sezóny zlomili niekoľko rekordov, vrátane najviac získaných bodov expanzívneho tímu v prvej sezóne. Ich rekord na konci sezóny činil úctyhodných 109 bodov, vďaka ktorým dokázali vyhrať Pacifickú divíziu a v Západnej konferencii sa umiestnili na treťom mieste.

Do playoff vstupovali hráči Vegas proti tímu z Los Angeles. Prvú playoff sériu v histórii organizácie zvládli ukážkovo a zdolali „kráľov“ v pomere 4:0 na zápasy. Ich dychberúca sezóna pokračovala proti San José Sharks, s ktorými si opäť tím pod vedením Gerarda Gallanta poradil, tentokrát však v pomere 4:2 na zápasy. Do konferenčného finále vstupovali na štadióne Winnipegu Jets. V prvom zápase zaváhali, avšak ďalšie štyri zápasy už Vegas nedovolilo získať Winnipegu ani jeden bod, a tak v historicky prvej sezóne organizácie postúpil „tím odpadlíkov“ do finálnych bojov o Stanleyho pohár. V nich nastúpili z pozície totálnych outsiderov proti rozbehnutému Washingtonu Capitals, na ktorého čele stál dnes už legendárny Alexander Ovechkin. V prvom zápase Vegas dal hokejovému svetu nádej na rozprávkové ťaženie, keď zdolali Capitals výsledkom 6:4. Tento zápas bol však posledným víťazným zápasom „zlatých rytierov“ v ich prvej sezóne. Washington zvíťazil 4-krát po sebe a zmocnil sa Stanley cupu.

Zdroj: Dave Sandford/NHL via Getty Images

V základnej časti sa najlepším hráčom v kanadskom bodovaní tímu Vegas stal Švéd William Karlsson, ktorý odohral všetkých 82 zápasov a získal v nich 78 bodov za 43 gólov a 35 asistencií. V playoff bol najužitočnejším Reilly Smith, v 20 zápasoch vstrelil 5 gólov a na ďalších 17 prihral.

Autor: Ján Koštial

Foto: NHL via Getty Images

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *