AKO VZNIKLI: Washington Capitals

S prebiehajúcou offseason vám prinášame tridsiaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny

História Capitals sa začala písať 8. júna 1974, kedy bolo udelené právo Abe Pollinovi priniesť expanziu do Washingtonu, počnúc sezónu 1972/73 spolu s Kansas City Scouts (dnešné New Jersey Devils), a stanú sa tak 17. a 18. klubom v NHL. Vlastník Abe Pollin bol taktiež majiteľom profesionálneho klubu v NBA, Washington Wizard. Spočiatku sa domáce zápasy odohrávali v Capital Center, ktorú dal postaviť sám Abe Pollin, kým sa v roku 1997 nepresťahovali do ich pôvodnej Capital One arény.

Prvých osem rokov bolo veľmi kritických. Klub sa umiestňoval poväčšine len na poslednom mieste v tabuľke, tým sa zmenšovala návštevnosť a hrozil bankrot. Avšak, Pollin v roku 1982 spravil veľmi dôležitý krok, a to ten, že najal na pozíciu generálneho manažéra Davida Poilea, ktorý sa postaral o to, aby sa stali pravidelným kandidátom v play-off, a to sa mu aj podarilo.

Rozširujúci a amatérsky draft

Prvým krokom bol podpis generálneho manažéra, ktorým sa stal člen Siene slávy Milton Schmidt.
Rozširujúci draft sa konal 12. júna 1974, len 4 dni na to, ako vznikol samotný klub. Capitals si vybrali celkovo 24 hráčov, no prvým výberom sa stal brankár Ron Low, ktorý sa neskôr stal trénerom Edmontonu Oilers a New Yorku Rangers. Amatérsky draft v roku 1974, bol prvým rokom, kedy bolo umožnené podpisovanie neplnoletých hráčov, toto rozhodnutie bolo reakciou na podobnú situáciu vo WHA v predchádzajúcom roku. Capitals mali prvý výber celkovo a stal sa ním 20-ročný obranca Greg Joly. Generálny manažér Schmidt sa k jeho prvému výberu vyjadril ako o „ďalšom Bobbym Orrovi“, ale počas deviatich sezón, kedy mal kontrakt s NHL klubom, sedem z nich strávil na farme v AHL.

Zdroj: AP Images

Zostava zo sezóny 1974/75

Brankári: John Adams, Michel Belhumeur, Ron Low

Obrancovia: Murray Anderson, Willie Brossart, Greg Joly, Ron Jones, Yvon Labre, Joe Lundrigan, Jack Lynch, Bill Mikkelson, Doug Mohns (C), Rod Seiling, Gord Smith

Útočníci: Ron Anderson, Steve Atkinson, Ace Bailey, Mike Bloom, Gord, Brooks, Bruce Cowick, Denis Dupéré, Jack Egers, Larry Fullan, Stan Gilbertson, Bob Gryp, Jim Hrycuik, Dave Kryskow, Pete Laframboise, Ron Lalonde, Bill Lesuk, Mike Marson, Lew Morrison, Paul Nicholson, André Peloffy, Nelson Pyatt, Bill Riley, Blair Stewart, Tony White, Tommy Williams

Dresy

Washington Capitals nastúpili v úvodnej sezóne v dresoch s farebnou kombináciou biela, červená a modrá.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Vo svojej prvej sezóne Capitals vytvorili rekord v márnosti, kedy prehrali 67 zápasov z 80. Skončili len s ôsmimi výhrami, z toho iba jedna bola na ľade súpera. Ich 21 bodov je najhorší rekord v NHL a bola to len polovica bodov druhého rozširovacieho klubu Kansas City Scouts, no i tak bolo rozširovanie v ten rok považované za chybu. Hlavným trénerom bol dlhoročný skaut Los Angeles Kings, Jim Anderson, no po neuspokojivých výkonoch ho nahradil George Sullivan. Ten tiež na lavičke nepobudol dlho, keď ho nakoniec nahradil Milton Schmidt, ktorý musel robiť manažéra zároveň.

Prvý zápas sa odohral 9. októbra 1974 proti New Yorku Rangers. Jim Hrycuik strelil prvý gól v histórii klubu, ale Caps podľahli Rangers 3:6. Prvé víťazstvo zaznamenali 17. októbra, kedy na domácom ľade zdolali Chicago Blackhawks tesne 4:3. Víťazný gól strelil 25-ročný pravý krídelník Jack Egers. Posledný zápas základnej časti odohrali 6. apríla 1975 proti Pittsburghu. Zápas skončil 8:4 pre Caps a Stan Gilbertson sa stal historicky prvým, ktorý v zápase strelil štyri góly.

Zdroj: nhl.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *