AKO VZNIKLI: Winnipeg Jets

S prebiehajúcou offseason vám prinášame predposledný tridsiaty prvý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Dnešný Winnipeg Jets rovnako, ako napríklad Arizona, mal pôvodný názov tímu úplne iný. Aj napriek tomu, že v minulosti existoval pôvodný Winnipeg, nemal s touto organizáciou nič spoločné. Dnešný Winnipeg je totižto potomkom bývalej Atlanty Thrashers.

Atlanta vstúpila do NHL na prelome storočí v roku 1999. Organizácia dostala možnosť vstúpiť do NHL po tom, ako miestny tím Atlanta Knights opustil v roku 1996 IHL a liga videla v Atlante potenciál trhu. Na základe toho sa Atlanta s majiteľom Tedom Turnerom stala súčasťou expanzie v roku 1997, kedy vstúpila do ligy spoločne s Nashvillom, Columbusom a klubom z mesta St. Paul. Do Atlanty sa tak vrátila najprestížnejšia liga sveta po necelých dvadsiatich rokoch, kedy v meste skončila organizácia Atlanta Flames a presťahovala sa do Calgary. Prezývka „Thrashers“ prischla klubu vďaka národnému vtákovi Georgie, ktorý sa nazýval „Brown Thrasher“. Ich nová hala dostala názov Philips Arena a postavená bola neďaleko haly už spomínaných Flames.

Prvé podpisy

Do pozície generálneho manažéra angažovala organizácia momentálneho GM Caroliny Hurricanes Dona Waddella. Akvizíciou na post hlavného trénera sa stal držiteľ Stanleyho pohára z roku 1982 Curt Fraser. V expanzívnom drafte v roku 1999 si vybrali napríklad brankára Trevora Kidda, či rodáka z Jihlavy Petra Buzeka. Trashers mali taktiež nárok na celkový prvý výber na nováčikovskom drafte, čo využili výberom ďalšieho Čecha Patrika Štefana.

Zdroj: Bruce Bennett Studios/Getty Images

Zostava zo sezóny 1999/00

Brankári: Norm Maracle, Damian Rhodes, Scott Fankhouser, Scott Langkow, Rick Tabaracci

Obrancovia: Geordie Kinnear, Chris McAlpine, Brett Clark, Rumun Ndur, Kevin Dean, Sergei Vyshedkevich, David Harlock, František Kaberle, Maxim Galanov, Chris Tamer, Gord Murphy, Darryl Shannon, Petr Buzek, Yannick Tremblay

Útočníci: Steve Guolla, Andreas Karlsson, Hnat Domenichelli, Mike Stapleton, Patrik Štefan, Ray Ferraro, Eric Bertrand, Bryan Adams, Jason Botterill, Matt Johnson, Denny Lambert, Johan Garpenlov, Andrew Brunette, Vladimír Vůjtek, Martin Procházka, Herbert Vasiljevs, Steve Staios, Ed Ward, Per Svartvadet, Shean Donovan, Donald Audette, Kelly Buchberger, Dean Sylvester, Nelson Emerson

Dresy

Atlanta od začiatku svojej existencie až do roku 2003 nastupovala v modro-červeno-oranžovej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Sezónu organizácia začala 2. októbra 1999 prvým zápasom v histórii, ktorým sa stalo stretnutie s vtedajšími držiteľmi Stanleyho poháru New Jersey Devils. To skončilo prehrou 1:4, prvý gól v histórii organizácie vstrelil kapitán Kelly Buchberger. Prvým víťazstvom Atlanty sa stal ich prvý zápas mimo ich štadiónu, konkrétne 14. októbra vyhrali na pôde New Yorku Islanders v pomer 2:0. Prvým víťazstvom na domácej pôde sa stal zápas s Calgary necelý mesiac po štarte ligy v pomere 2:1. Atlanta napokon ukončila sezónu na poslednom mieste v divízii aj v konferencii, získala len 39 bodov za 14 výhier, 57 prehier a 7 remíz. Najlepším v kanadskom bodovaní sa stal krídelník Andrew Brunette, ktorý získal v 81 zápasoch 50 bodov.

Autor: Ján Koštial

Foto: AJC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *