V novembri tohto roku sa bude konať ceremónia pri príležitosti uvedenia nových členov do Hokejovej siene slávy v Toronte.
Táto ceremónia sa koná každoročne s cieľom vyzdvihnúť a zvečniť mená dôležitých osobností v oblasti hokeja. Tie vyberá komisia v štyroch kategóriách, ktorými sú hráči, hráčky, rozhodcovia a pracovníci v klube (manažéri, tréneri,…). Do Siene slávy bude tento rok uvedených ďalších sedem významných hokejových postáv.
Dominantní tento rok boli najmä brankári, pridajú sa až traja: Henrik Lunqvist, Tom Barrasso a Mike Vernon. Ďalšími členmi sa stanú hokejistka Caroline Ouellette, hokejista Pierre Turgeon a Ken Hitchcock s Pierrom Lacroixom z odvetvia pracovníkov v klube.
Henrik Lunqvist
Bývalý 41-ročný gólman ukončil kariéru len pred dvomi rokmi a do Siene slávy sa mu podarilo dostať hneď v prvom roku spôsobilosti. Lundqvist pôsobil v NHL v drese Rangers dlhých 15 sezón a práve Rangers boli tým klubom, ktorý ho v roku 2000 draftoval v siedmom kole z 205. miesta. Vo svojej kariére odchytal celkovo 865 zápasov v NHL, z ktorých vychytal víťazstvo až 459-krát a pripísal si úspešnosť zákrokov 91,8%. V histórii NHL sa taktiež ocitol na šiestom mieste v počte víťazstiev brankárov.
Na svojom konte má taktiež viacero rekordov v histórii organizácie Rangers: najviac víťazstiev, najviac víťazstiev v playoff, najviac čistých kont a najviac odohraných zápasov. V roku 2012 vyhral Vezinovú trofej a reprezentoval svoj klub na piatich All-Star zápasoch NHL. Zúčastnil sa aj finále Stanleyho pohára v roku 2014, kde “jazdci“ podľahli “kráľom“ z Los Angeles.
Na reprezentačnej úrovni vyhral až tri zlaté medaily – Olympiáda 2006, Majstrovstvá sveta 2017 a Juniorské MS 2002. K zlatým pridal aj 3 strieborné medaily (2003, 2004 a Olympiáda 2014). Zúčastnil sa aj svetového pohára 2016, kde Švédsko obsadilo tretie miesto.
Tom Barrasso
Rodák z Bostonu je známy najmä svojimi výkonmi z rokov 1991 a 1992, kde pôsobil v drese Pittsburghu Penguins. Svojmu tímu vtedy dopomohol k zisku dvoch Stanleyho pohárov. Americký brankár bol draftovaný Buffalom Sabres v piatom výbere v roku 1983. Hneď v nováčikovskej sezóne v roku 1984 sa mu podarilo vyhrať Calderovu trofej a taktiež aj Vezinovu trofej. Počas svojej NHL kariéry odchytal 777 zápasov a vystriedal dresy Buffala, Pittsburghu, Ottawy, Caroliny, Toronta a St. Louis.
Za svoju kariéru mal úspešnosť zákrokov 89,2% a obdržal priemerne 3,24 gólu na zápas. Je taktiež držiteľom rekordu za najviac asistencií od brankára (48) a rekordu za najdlhšiu šnúru víťazstiev v playoff (14).
V reprezentácii bol súčasťou amerického tímu na Olympiáde v Salt Lake City v roku 2002, kde odchytal len jeden zápas.
Mike Vernon
Momentálne 60-ročný rodák z Calgary bol pri najväčšom úspechu Flames zatiaľ. V roku 1989 bol členom tímu, ktorý vyhral Stanley cup prvý a zatiaľ poslednýkrát v histórii organizácie. Draftovaný bol v roku 1981 ako 56. výber. Za svoju kariéru v NHL odohral 19 sezón a nastúpil na 781 zápasov. V nich dosiahol úspešnosť zákrokov 88,9% a priemerne obdržal 2,98 gólu na zápas. V NHL obliekal dresy Calgary, Detroitu, San Jose a Floridy.
Druhý Stanleyho pohár pridal účastník piatich All-Star zápasov v roku 1997 s Detroitom Red Wings a vďaka tomu získal aj Conn Smythe Trophy za najužitočnejšieho hráča v playoff.
Caroline Ouellette
Rodáčka z Montrealu je nepochybne jednou z najvýznamnejších postáv v histórii ženského hokeja. Na profesionálnej úrovni vyhrala v ženskom tíme Montrealu až 4-krát Clarkson cup v Kanadskej ženskej hokejovej lige. Najlepšou hráčkou tejto ligy sa stala dvakrát, a to v rokoch 2009 a 2011. V roku 2009 sa stala taktiež najlepšou útočníčkou a najlepšou strelkyňou ligy.
Na reprezentačnej úrovni vyhrala v drese Kanady až štyri olympijské zlaté kovy (2002, 2006, 2010 a 2014). V dvadsiatich zápasoch si pripísala 11 gólov a 19 asistencií. Na majstrovstvách sveta sa zúčastnila 12-krát a získala šesť zlatých a šesť strieborných medailí. Tento rok v máji bola umiestnená aj do siene slávy IIHF.
Pierre Turgeon
Momentálne 53-ročný Kanaďan sa stal v roku 1987 jednotkou draftu, vybralo si ho Buffalo Sabres. V NHL odohral 1294 zápasov, v ktorých vstrelil 515 gólov a na ďalších 812 prihral. Počas devätnástich sezón pôsobil v dresoch Buffala, NY Islanders, Montrealu, St. Louis, Dallasu a Colorada. Napriek tomu, že Stanleyho pohár nezískal, má na svojom konte 4-násobný účastník zápasu hviezd ocenenie Lady Bing Memorial Trophy z roku 1993.
Ken Hitchcock
Dnes už 71-ročný rodák z Edmontonu pôsobil pred vstupom do NHL ako hlavný tréner Sherwoodu Park Kings v juniorskej súťaži AEHL U18. Následne sa presunul do WHL, kde v rovnakej úlohe pôsobil v Kamioops Blazers a stal sa tam aj dvojnásobným víťazom ocenenia pre najlepšieho trénera WHL. V sezóne 1987-88 si vyskúšal aj rolu asistenta trénera Kanady na juniorskom šampionáte, kde sa mu so svojim tímom podarilo získať zlaté medaily.
Do NHL sa presunul v sezóne 1990-91 a prvé tri sezóny pôsobil v úlohe asistenta trénera vo Philadelphii Flyers. Tento angažmán mu nevyšiel a putoval tak do IHL. Odtiaľ ho naspäť do NHL vytiahol Dallasom ktorého hlavným trénerom bol Hitchcock 6 a pol sezóny, a vyhral s ním jediný Stanley cup v histórii organizácie. Následne vystriedal ešte lavičky Philadelphie, Columbusu, St. Louisu a Edmontonu. V histórii NHL je trénerom, ktorý zaznamenal štvrtý najvyšší počet víťazstiev (849).
Na reprezentačnej úrovni získal so seniorským tímom Kanady 4 zlaté medaily (Olympiády 2002, 2010 a 2014, MS 2005).
Pierre Lacroix
Dnes už zosnulý Kanaďan bol hlavným strojcom úspechov Colorada Avalanche v rokoch 1996 a 2001, kedy “lavíny“ vyhrali Stanleyho pohár. Lacroix začínal svoju kariéru pracovníka v klube v Lavale National (QMJHL) v sezóne 1973-74 ako hlavný tréner. V tejto úlohe sa však neuchytil, a tak sa vydal na cestu generálneho manažéra. Ním sa stal až v roku 1994 vo vtedajšom Quebecu Nordiques. Klub sa hneď ďalšiu sezónu sťahoval do Denveru a Lacroix postupne priniesol brankára Patricka Roya a obrancov Roba Blake-a a Raya Bourque-a, okolo ktorých postavil víťazný tím. V roku 2006 sa vzdal funkcie generálneho manažéra a do roku 2014 bol prezidentom organizácie Avalanche. V roku 2020 Lacroix zomrel po komplikáciách s vírom COVID-19.
Autor: Ján Koštial
Foto: Mitchell Leff/Getty Images