Hokejová Sieň Slávy dnes oslavuje 80 rokov!

Snáď žiaden dátum nie je pre Sieň Slávy dôležitejší, ako tento. Dňa 11. septembra 1943 NHL schválila návrh na spustenie Hokejovej Siene Slávy.

Hokejová Sieň Slávy bola založená zásluhou Jamesa Sutherlanda, bývalého prezidenta Kanadskej amatérskej hokejovej asociácie (CAHA). Práve v dnešný deň, 11. septembra bola oficiálne založená v Kingstone v Ontáriu, pretože veril, že mesto je rodiskom hokeja.

Pôvodne sa nazývala „Medzinárodná hokejová sieň slávy“ a jej úlohou bolo oceniť skvelých hokejistov a tým získať finančné prostriedky na vybudovanie trvalého miesta.

Prvých deväť hráčov bolo vyhlásených do Siene Slávy až 30. apríla 1945, hoci stále nemala trvalé sídlo. Medzi hráčmi sa nachádzali napríklad Howie Morenz alebo legendárny Georges Vézina. Spolu s hráčmi boli uvedení aj štyria generálni manažéri a piati novinári.

Po smrti Sutherlanda v roku 1955 stále nebolo dostatok financií na výstavbu stálej budovy, a tak sa vtedajší prezident NHL, Clarence Campbell rozhodol, že stiahne podporu z Kingstonu a presunie ju do Toronta. Dočasná hala bola otvorená ako výstava v rámci kanadskej športovej siene slávy v roku 1958. Počas roka ju navštívilo neuveriteľných 350 000 ľudí. Vďaka obrovskému úspechu sa NHL rozhodla s úplným financovaním výstavby, ktorá sa dokončila v roku 1961 a v inauguračnom roku ju navštívilo vyše 750 000 návštevníkov. Vstup do Hokejovej Siene Slávy bol bezplatný až do roku 1980, kedy sa zariadenia tohto sídla rozšírili.

Zdroj: cntraveler.com

V roku 1986 už v hale dochádzalo miesto a rozhodlo sa, že Sieň Slávy potrebuje nový domov. Nový dizajn navrhli dvaja kanadskí architekti a novým miestom sa stala Yonge Street v Toronte. Nová Hokejová sieň slávy bola oficiálne otvorená 18. júna 1993. Nová lokalita má 4 700 m 2 výstavnej plochy, čo je sedemkrát viac ako v starom zariadení.

Momentálne sa v nej nachádza 417 „ctených“ mien, medzi ktorými sa nachádzajú štyria Slováci (novinár George Gross, Stan Mikita, Peter Šťastný a Marián Hossa) a dvaja Česi ( Dominik Hašek a Václav Nedomanský).

Zdroj: mediastorehouse.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *