Hráči z netradičných hokejových krajín, ktorí si zahrali v NHL #2

Máme tu druhú časť článku o netradičných krajinách. Dnes si rozoberieme hráčov z krajín, ktoré začínajú na písmená L až Z. Len pre pripomenutie, za netradičné krajiny sa berú krajiny, ktoré nehrávajú pravidelne v najvyššej divízii Majstrovstiev sveta. Taktiež tu nebudú zahrnutí napríklad kanadskí hráči, ktorí sa narodili v inej krajine.

Prvou krajinou, ktorá bude dnes spomenutá je Litva. Litva sa stabilne drží na rozhraní 1A a 1B divízie. V tomto roku ale hrali hrozne, a tak zostúpia naspäť do 1B divízie. Aj napriek tomu mala Litva v histórii 2 hráčov v NHL. Úplne prvým ich hráčom bol Darius Kasparaitis. Ten zažil debut v NHL v sezóne 1992/1993, keď si zahral za New York Islanders. Až do sezóny 2006/2007 bol stabilným hráčom NHL. Práve v tejto sezóne sa dostal na farmu v AHL a neskôr odišiel späť do KHL. Kariéru ukončil v 46 rokoch v domácej litovskej lige. Druhým hráčom z Litvy bol útočník Dainius Zubrus. Zubrus zažil debut v NHL počas sezóny 1996/1997, keď si ho z 15.miesta na drafte vytiahla Philadelphia Flyers. V NHL odohral celkovo 19 sezón. Celkovo odohral v NHL neskutočných 1293 zápasov, čo ho radí na 72.miesto v historických tabuľkách.

Dainius Zubrus

zdroj: zimbio.com

Druhou krajinou na dnešnom zozname je Poľsko. Aj keď má Poľsko bohatú históriu z Majstrovstiev sveta a Olympijských hier, momentálne ich nájdeme v 1A divízii. Tento rok dosiahli veľký úspech, keď sa prebojovali do vyššej divízie a v roku 2024 budú hrať v elitnej divízii. Naposledy sa im podarilo hrať v elitnej divízii v roku 2002. Aj napriek tomu si v histórii zahrali v NHL len 2 Poliaci. Ako prvému sa to podarilo útočníkovi Mariuszovi Czerkawskemu. Ten odohral v sezóne 1993/1994 za Boston Bruins 4 zápasy. Svoju NHL kariéru ukončil v sezóne 2005/2006, keď sa vrátil do Bostonu. Druhým hráčom je tiež útočník, Krzysztof Oliwa. Oliwa sa dočkal svojho debutu v sezóne 1996/1997, keď odohral 1 zápas v drese New Jersey Devils. V NHL budil rešpekt, keďže to bol jeden z najlepších bitkárov v histórii NHL. Kariéru ukončil 3 zápasmi v NHL, keď sa symbolicky vrátil do New Jersey.

Krzysztof Oliwa

zdroj: wp.pl

Treťou krajinou je prekvapivo Srbsko. Srbsko, ktoré sa tento rok trápilo v 1B divízii a nakoniec zostúpi do 2A divízie, malo v histórii jedného svojho reprezentanta. Jeho meno je Ivan Boldirev. Svoj prvý zápas odohral podobne ako Czerkawski v Bostone Bruins. Bolo to už v sezóne 1970/1971. Počas svojej kariéry prekonal métu 1000 zápasov v NHL, keď ich odohral celkovo 1052. Najviac sa mu darilo na konci svojej kariéry, keď v drese Detroit Red Wings zaznamenal v 75 zápasoch 83 bodov za 35 gólov a 48 asistencii. O rok neskôr ukončil v Detroite aj svoju veľmi úspešnú kariéru.

Ivan Boldirev

zdroj: icehockey.fandom.com

Poslednou krajinou, ktorá ešte nebola spomenutá je Ukrajina. Ukrajina je pravidelným účastníkom Majstrovstiev sveta 1B kategórie. Tento rok hrali výborne a len tesne nestačili na víťazov skupiny Japonsko. Z celkového zoznamu všetkých krajín, Ukrajina mala najviac zástupcov v histórii. Celkovo si až 9 Ukrajincov zahralo v NHL. Prvými Ukrajincami, ktorí sa objavili v NHL boli Dmitri Khristich a Alexander Godynyuk. Obaja zažili svoj debut v sezóne 1990/1991. Khristich v drese Washingtonu Capitals, Godynyuk v drese Toronta Maple Leafs. Ďalšími hráčmi z Ukrajiny boli Ruslan Fedotenko, Alexei Ponikarovsky, Sergei Varlamov, Igor Chibirev, Igor Karpenko, Dmitri Yakushin a Olexander Vasilevski.

Dmitri Khristich

zdroj: nbcsportsboston.com

Foto: 1000logos.net

Autor: Michal Bruňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *