Je to oficiálne. Arizona Coyotes sa sťahuje do Salt Lake City! Aká bude identita nového klubu?

Ťah o ktorom sa špekulovalo posledné roky sa stal skutočnosťou. Klub Arizona Coyotes sa presťahuje do Salt Lake City. Novými majiteľmi sú vlastníci NBA klubu Utah Jazz, Ryan a Ashley Smithovci.

O presťahovaní klubu sa špekulovalo posledných niekoľko sezón, najviac ale po strate funkčného štadiónu s kapacitou hodnou NHL. Coyotes hrávali posledné dve sezóny v Mullett Arene, ktorú používa Arizona State University, s kapacitou iba 4 600 miest. Rada guvernérov NHL jednohlasne odsúhlasila predaj klubu za 1,2 miliardy dolárov.

27. júna tohto roku mala dnes už bývalého majiteľa Coyotes Alexa Meruela čakať veľká dražba o pozemok, na ktorom by postavil celkom nový zimný štadión. Napriek sťahovaniu sa ale tieto plány nerušia. Rada guvernérov NHL dáva Meruelovi možnosť NHL do Arizony vrátiť v prípade, že do piatich rokov vybuduje novú plne funkčnú arénu spĺňajúcu štandardy NHL. V tom prípade by sme v NHL Arizonu Coyotes opäť privítali, tentokrát ale ako expanzný tím.

Emotívnu rozlúčku hráči vyhrali

Posledný zápas majú hráči Coyotes za sebou. V zápase v noci zo stredy na štvrtok porazili hráči Arizony Edmonton pomerom 5:2. Ironicky, rovnakým problémom si Phoenix Coyotes pripísal v roku 1996 svoju prvú historickú výhru. V zápase išlo o viac než hokej. Fanúšikovia sa emotívne lúčili s tímom a s jeho pracovníkmi, ktorí sa s klubom nesťahujú (všetky pozície nesúvisiace s hokejovým oddelením).

V posledných sekundách zápasu dopriali diváci tímu posledný potlesk v stoji

Nový začiatok v Utahu

Kapitola Coyotes je tak aspoň na určitý čas uzavretá. Na NHL však čaká nová, vzrušujúca kapitola v Salt Lake City v americkom štáte Utah. Do Salt Lake City sa sťahuje tak celá rezervná listina hráčov, súpiska tímu NHL, výbery v drafte a aj oddelenie hokejových operácii. Novými majiteľmi sa stanú Ryan a Ashley Smithovci, ktorí už vlastnia basketbalový tím Utah Jazz, hrajúci v NBA. V rovnakej aréne, v akej hrávajú basketbalisti, by mal od novej sezóny hrať svoje domáce zápasy aj tím NHL.

“Sme odhodlaní postaviť tu tím s ambíciami na Stanley Cup a veľmi sa tešíme až privítame vynikajúcich hráčov, trénerov, personál a ich rodiny v Utahu. Dnešok je skvelým dňom pre Utah, pre hokej a pre budovanie dedičstva, ktoré bude mať rozsiahly dopad aj na ďalšie generácie.“

Noví majitelia klubu NHL, Ryan a Ashley Smithovci

Utah… Niečo

Samozrejme, nový NHL klub v Utahu nededí po Arizone jej logo či meno a tak musí vytvoriť svoje vlastné. Nový majiteľ Ryan Smith sa vyjadroval už aj na túto tému. Zatiaľ je jasné, že prvé meno v názve klubu bude názov štátu Utah a nie Salt Lake City. Čo sa ale týka loga či druhého názvu, majiteľ Ryan Smith ešte plány nemá. Kontaktoval už reklamnú agentúru Doubleday & Cartwright, ktorá vytvorila identitu napríklad futbalovému Inter Miami: „Majú s robením týchto klubových identít veľa skúseností. Sú v tom najlepší na svete a sú tu od toho aby si ten proces zariadili. Nebudem ich naháňať a hovoriť im že to musí byť hotové do jesene. Názov bude ‚Utah Niečo‘.

Nový majiteľ zároveň dodáva, že rozhodnutie nechce uponáhľať a tím dokonca môže začať novú sezónu bez mena či loga: „Začneme s tým, že na drese bude „Utah“ a logo a ostatné veci prepracujeme tak aby boli hodné. Týmito dverami ale môžeme prejsť iba raz. Ak raz spravíme rozhodnutie, už ho nezoberieme späť. S týmto časovým oknom si myslíme spoločne s ligou, že proces necháme plynúť a rozhodneme sa čo najsprávnejšie.“

Meno síce nemusí byť známe najbližších niekoľko mesiacov, no v utorok 16. apríla boli na americký úrad pre patenty a ochranné známky podané žiadosti o ochranné známky na názvy Utah Blizzard, Utah Venom, Utah Fury, Utah HC a Utah Hockey Club. Zrejme sa teda rozhoduje medzi názvami Blizzard, Venom a Fury a zvyšné dva boli zaregistrované pre prípad, že by rozhodnutie nepadlo pred začiatkom novej sezóny.

Registrácie ochranných známok pre 5 možných názvov pre nový tím NHL v Utahu, Zdroj: uspto.gov

titulná fotka: USA Today Sports

autor článku: Michal Semko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *