Lindy Ruff končí na lavičke New Jersey!

Tím New Jersey Devils prepustil trénera Lindyho Ruffa a dočasným trénerom do konca sezóny bude jeho doterajší zástupca Travis Green.

Devils sú v Metropolitnej divízii NHL na šiestom mieste s bilanciou 30-27-4 a 64 bodmi. Na tretie miesto v divízii strácajú sedem bodov na Philadelphiu Flyers a na druhú divokú kartu vo Východnej konferencii na Tampu Bay Lightning osem bodov.

64-ročný Ruff pôsobil v NHL ako hlavný tréner 24 sezón, z toho prvých 15 v Buffale Sabres. Potom pôsobil štyri roky v Dallase Stars a Devils. Ruff doviedol New Jersey do druhého kola minuloročnej play-off, potom prehral s Carolinou Hurricanes v piatich zápasoch.

„Celú našu organizáciu držím na najvyššej úrovni zodpovednosti, aby sa sústredila na to, aby bola konkurencieschopným tímom, ktorý očakáva, že bude stálym uchádzačom o play-off. Bohužiaľ, momentálne na tejto úrovni nie sme, a preto som musel urobiť toto rozhodnutie. Bol to nesmierne ťažký rozhovor s Lindym na základe vzťahu, ktorý máme. Bol to ten správny tréner, ktorý rozvíjal našich mladých hráčov na ľade, a predovšetkým je to úžasný človek.“

Uviedol generálny manažér tímu Tom Fitzgerald v tlačovej správe.

Organizácia vymenovala zástupcu trénera Travisa Greena za dočasného hlavného trénera do konca sezóny. Podľa tlačovej správy povedie doterajších asistentov Ryana McGilla, Chrisa Taylora, Sergeja Brylina a trénera brankárov Davea Rogalského.

53-ročný Green bol v sezónach 2017/2018 až 2021/2022 hlavným trénerom Vancouveru Canucks. Následne sa dostal na palubu Ruffovho tímu v New Jersey. Medzi jeho ďalšie trénerské zastávky patrili pôsobenia v AHL a WHL.

Jedným z dôvodov, prečo bol Ruff v júli 2020 najatý, bol rozvoj mladých talentov. Počas jeho pôsobenia sa to podarilo Jackovi Hughesovi, Jesperovi Brattovi a Nicovi Hischierovi, pričom každý z nich mal prelomové sezóny.

Ruff dal v tejto sezóne príležitosť zasadenia sa do tímu aj mladíkovi zo Slovenska, obrancovi Šimonovi Nemcovi, na úkor zranenia veľkej opory Dougieho Hamiltona. Druhý hráč draftu spred dvoch rokov prešiel z AHL do NHL na začiatku decembra a odvtedy odohral všetkých 40 zápasov, v ktorých získal 16 bodov (2+14) a väčšinu času strávil na ľade s podstatným pridelením minút.

Pod Ruffovým vedením sa Šimon Nemec stal pevnou súčasťou obrany New Jersey. Napriek tomu tímu stále chýba väčšia konzistentnosť v defenzíve a stabilné výkony brankárov. V súčasnosti sa tím nachádza na predposlednej 31. priečke v NHL v percentuálnej úspešnosti brankárov s 88,2%.

Posledných 20 zápasov sa začalo odhaľovať, do akej miery sa problémy dotýkali Ruffa. Zmeny v taktike a prispôsobenia odhalili mieru kontroly, ktorú Ruff mal nad svojimi asistentmi. Aj keď Ruff nebránil priamo, úplne ovládal, kto a kedy hrá.

The young New Jersey Devils seem poised to make a Cup run behind Jack Hughes  and Nico Hischier - The San Diego Union-Tribune
Foto: Christinne Muschi/AP

Formácie a dvojice hráčov začali strácať zmysel na základe ich výkonov. Napríklad, vtipkovalo sa o tom, že Alex Holtz mohol skórovať a následne ísť na lavičku, čo sa v skutočnosti stalo v januári 2024 v zápase proti Montrealu, kde zaznamenal vzácny presilovkový gól. Kevin Bahl a John Marino zažili neúspech v Anaheime a následne boli opäť spárovaní v Los Angeles. Brendan Smith dostával minúty namiesto Colina Millera, a Luke Hughes bol často ťahaný v niekoľkých zápasoch.

Azda najväčším sklamaním doterajšej sezóny bol Timo Meier, ktorý nehrával na svojej obvyklej pozícii, a jeho výkony viedli k menej bodom v porovnaní s jeho minulou sezónou v San José.

Autor: Adrián Glett

Foto: bvmsports.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *