Mal sa z neho stať elitný obranca, skončil vo Francúzsku. Toto je kariéra Cama Barkera!

Na drafte z roku 2004 sa objavilo nespočetne veľa veľkých mien, ktoré sa zapísali do histórie NHL. Ovechkin, Malkin, Krejčí či Sekera je len hŕstka vynikajúcich hokejistov ktorí v lige pôsobili a niektorí stále pôsobia. Samozrejme ako v každom drafte aj v tomto sa nájdu mená, ktorým bola predikovaná sľubná kariéra no osud to zariadil inak. Medzi tie najvýraznejšie mená patrí aj bývalý obranca Cam Barker.

Radil sa k tým najlepším prospektom na drafte a mnohí ho korunovali aj za budúcu jedničku draftu. Nestalo sa tak, vyberaný bol z tretieho miesta Chicagom Blackhawks. Stal sa tak najvyššie vyberaným kanaďanom a zároveň obrancom na drafte. Jeho kariéra nebola najpestrejšia, odvíjalo sa to najmä na jeho zraneniach a cestovania z klubu do klubu. Takéto aspekta hráča skôr frustrujú ako posúvajú, čo sa stalo osudným aj tomuto bekovi. V NHL sa udržal 8 sezón a zvyšok svojej kariéry odohral v Európe. Toto jeho príbeh.

Draftová sezóna

Rodák z Winnipegu nenechal nič na náhodu, a v rodnej Manitobe aj začal svoju hokejovú kariéru. Zo svojho mládežníckeho klubu Winnipeg Monarchs U15 AAA sa prepracoval až do prestížnej WHL. V prvej kompletnej sezóne odohral 64 zápasov v ktorých nazbieral 47 bodov za 10 gólov a 37 asistencií. Už v tej dobe začal udivovať skautov po celej Amerike. V juniorke vynikal skvelou ofenzívnou hrou, hokejovým IQ a rýchlosťou, vďaka ktorej stíhal byť potrebný aj v zadných radoch.

Zdroj: Medicine Hat Tigers

Vo svojej draftovej sezóne (2003/2004) si s tímom Medicine Hat Tigers utvoril svoje juniorské maximum kedy v 69 zápasoch nazbieral 65 bodov za 21 gólov a 44 asistencií. S tímom sa dostali až do playoff, ktoré v konečnom výsledku aj ovládli a Cam Barker zaznamenal v 20 zápasoch 12 bodov ako naproduktívnejší obranca klubu. V tej dobe sa už radil ku špičke všetkých prospektov vyberaných na drafte a lietal na pohovory s rôznymi tímami. Najväčší záujem však dlhodobo javilo Chicago Blackhawks ktorý zháňali novú tvár do organizácie. Neskôr si ho aj vybrali na drafte. Zvyšok sa stane históriou no nie práve takou, akou by si to predstavoval klub a aj sám Cam Barker.

Napriek tomu, že sen o elitnom obrancovi sa nesplnil podľa predstáv, na drafte z roku 2002 si vybrali v prvom kole práve obrancu ktorý sa neskôr stal aj ikonou klubu a nebol to nik iný ako Brent Seabrook.

Debut v NHL

Zvyčajne ak ste trojkou draftu, očakáva sa, že váš debut bude väčšinou hneď v následujúcej sezóne. To v prípade Cama Barkera nebolo doslovne urobené. V sezóne 2004/2005 sa opäť ocitol v kanadsko-americkej WHL opäť so starým známym Medicine Hat Tigers. V 52 zápasoch nazbieral 48 a aj napriek napriek skvelej sezóne ostal bez povšimnutia. Najmä preto, že v sezóne 2004/2005 sa liga zastavila na rok kvôli lock-outu. Všetko sa postupne zmenilo o sezónu neskôr, hoci stále pokračoval s tímom Medicine Hat Tigers. V 26 zápasoch zabodoval 5 gólmi a 13 asistenciami. Po zranení členku, kedy bol odstavený na 2 mesiace sa nakoniec dostal do prvého tímu a odohral v ňom jeden zápas, v ktorom však nebodoval.

Zdroj: Chicago Tribune

Striedačka, farma a prvý tím

Od sezóny 2006/2007 pôsobil Cam Barker v prvom tíme Blackhawks. Nie však nadlho. V prvom tíme odohral iba 35 zápasov kde nazbieral gól a 9 asistencií, zvyšok odohral na Farme za Norfolk Admirals. O rok neskôr na farme začínal, tentokrát už v Rockforte Icehogs, 29 zápasov a 19 bodov stačilo na to, aby sa objavil v prvom tíme. Táto sezóna už bola o čosi lepšia. V 45 stretnutiach zaznamenal priaznivých 18 bodov za 6 gólov a 12 asistencií. Nie zlé na obrancu, no celkom zarážajúce na to, aký potenciál v ňom videli. Takto sa to opakovalo niekoľko sezón.

Kariérne maximum

Prelomový rok zažil tento tridsaťsedemročný kanadský bek v sezóne 2008/2009. Bola to jeho prvá celá sezóna, iba jej začiatok vynechal kvôli zraneniu. Za 68 zápasov získal postačujúcich 40 bodov za 6 gólov a 34 asistencií. Stal sa tretím najproduktívnejším obrancom v tíme, za Brianom Campbellom a Duncanom Keithom, zároveň to bola jeho prvá playoff sezóna od pôsobenia v juniorskej WHL. Chicago sa dostalo až do konferenčného finále, v ktorom nestačili na našľapaný Detroit Red Wings. Barker nezaostával ani v playoff, za 17 zápasov si pripísal 9 bodov (3+6). Bohužiaľ, bola to jeho jediná plne odohraná sezóna v jeho kariére.

Zdroj: Rockfort Register Star

Trade a kariérny spád

Po kariérnom roku bol Barker obdarený novou zmluvou na tri roky v hodnote 9,250,000 miliónov dolárov (3,083,000 miliónov dolárov ročne). Hoci spočiatku zaslúžene peniaze, neskôr sa ukázalo, že sa aj tak jednalo o prepal. V sezóne 2009/2010 bodovo zhasol, získal len 4 góly a 10 asistencií v 51 zápasoch za Chicago. V tej istej sezóne bol vymenený do Minnesoty za Kima Johnssona a Nicka Leddyho. V Minnesote odohral zvyšných 19 zápasov kde raz skóroval a osemkrát nahrával.

Štatisticky sa dopredu neposúval skôr naopak, formu strácal rok čo rok. V sezóne 2010/2011 zaznamenal len 5 bodov (1+4) v 52 zápasoch. Vedenie Wild bolo pochopiteľne nespokojné a to natoľko, že po sezóne ho vykúpili zo zmluvy.

Zdroj: Gone Puck Wild

Ako voľný hráč sa upísal v roku 2011 Edmontonu Oilers na rok v hodnote 2,250,000 milióna dolárov. Vrátil sa do svojej rodnej krajiny čo sám považoval za možnosť, vrátiť sa to špičkovej formy a byť uznávaným v lige. Výsledok? Za Edmonton odohral 25 zápasov a zaznamenal 2 góly.

Vedenie Edmontonu Oilers s jeho výsledkami spokojné nebolo a zmluvu s ním nepredĺžili. Opäť sa teda objavil ako neobmedzený voľný hráč na voľnom trhu. Jeho maximum ktoré sa mu podarilo vyšťaviť bol skúšobný kontrakt, ktotý mu ponúklo vedenie Texasu Stars, tím z AHL.

Zdroj: NBC Sports

S Texasom odohral 23 zápasov a pripísal si 8 bodov (3+5). Po skončení Try-outu sa hráč opäť ocitol na voľnom trhu, nakoľko sa na novej zmluve s Texasom Stars nezmohli. Upísal sa nakoniec Vancouveru Canucks za ligové minimum na jeden rok.

Za 14 zápasov v drese Kosatiek zaznamenal iba 2 asistencie a znamenalo to preňho oficiálny koniec v najlepšej hokejovej lige sveta, nie však koniec profesionálnej kariéry. Cam Barker odohral v NHL 310 zápasov a zaznamenal 96 kariérnych bodov za 21 gólov a 75 asistencií.

Prechod do Slovanu Bratislava a Barysu Astana a pokračovanie v Európe

Od sezóny 2013/2014 prešiel ospevovaný Kanaďan do Európy, presnejšie do KHL. V dobe kedy táto liga mala úroveň a neobháňala sa propagandou, sa Barker upísal na rok Barysu Astane. Odohral v nej 26 zápasov a zaznamenal 12 bodov (2+10). O sezónu na to bol už v najslávnejšom Slovenskom klube – Slovan Bratislava.

V prvej sezóne za Slovan odohral 18 zápasov a pripísal si 9 asistencií. Stačilo to však na to, aby si vybojoval zmluvu na ďalší rok kde ukázal, že je jej hoden. V 55 zápasoch zaznamenal 40 bodov (9+31) a stal sa najproduktívnejším obrancom belasých. So Slovanom sa dostali až do playoff, kde však vypadli po prvom kole a Cam Barker si pripísal jedinú asistenciu za tri zápasy.

Zdroj: HC Slovan Bratislava

Sezónu na to kanadský bek opäť menil dres a sťahoval sa späť do dobre známeho Barysu Astana. Odohral 55 zápasov no zaznamenal len slabučkých 16 bodov (6+10) a po sezóne v Baryse? Nuž ostáva nám len trikrát hádať kde pokračoval. A zdá sa to byť až priam neuveriteľné ale svoju kariéru v KHL ukončil; v Slovane Bratislava! Za 37 zápasov stihol naškrabkať 10 finálnych bodov (2+8) predtým než sa dostal do Švajčiarskej navyššej súťaže.

V krajine Helvétskeho Kríža sa dlho neohrial, odohral tu 3 zápasy a takmer mal priemer bod na zápas. Zaznamenal však iba gól a asistenciu a na svoj prelomový rok tak už čakal márne. Presunul sa tak na sever Európy a to rovno do Fínska, kde mu ponúkli skúšobnú zmluvu. Za 7 zápasov nahral na jeden gól a to bola jeho celá kariéra vo Fínskej Liige.

Koniec kariéry

Camovi Barkerovi bolo 33 keď ukončil pôsobenie vo Fínsku a na najvyšších hokejových európskych súťažiach nebol vítaný. Upísal sa teda Francúzskemu klubu Rouen na dva roky. V nich odohral 34 zápasov a pripísal si v nich 17 bodov pričom poslednú sezónu zastával pozíciu kapitána mužstva. S týmto Francúzskym tímom získal aj titul, veď lepšie ako nič však?

Zdroj: Paris-Normandie

Kariéra Cama Barkera nebola úspešná, no nebola ani jednoduchá. Sezónu čo sezónu sa dostával na farmu kde predvádzal dobré výkony ktoré sa snažil odzrkadliť v NHL. Okrem toho dostal niekoľko druhých šancí v mnoho tímoch ako Minnesota, Edmonton, Či Vancouver. Nikde sa však neuchytil dokonca všade kam išiel, bol len horším ako dovtedy vedel. Keď sa to v zámorí ďalej nedalo znášať, prišla na rad Európa do ktorej vkročil relatívne dobre no aj tam menil klub za klubom rok čo rok. Nestabilná robota prináša nestabilný výsledok, čo sa udialo aj pri tomto bekovi. Kariéru mal veľmi sľubnú no štastie praje pripraveným. Cam Barker ukončil svoju profesionálnu kariéru vo veku 35 rokov. Dodnes sa ale pohybuje v hokejovom prostredí, nakoľko od sezóny 2021/2022 pôsobí ako asistent trénera Pentinconu Vees v BCHL.

ZDROJ: Jonathan Daniel (Getty Images)

AUTOR: Matúš Gordiak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *