Pauza mu prospela! Kanaďan sa chce vrátiť vo veľkom štýle!

Všetci vedia o veľkolepej výmene, ktorá sa uskutočnila minulé leto a ktorej hlavnými aktérmi boli Matthew Tkachuk a Jonathan Huberdeau. Všetci tiež vedia, aké zápletky nasledovali. Tkachuk a Florida Panthers sa ledva dostali do play-off a prešli až do finále Stanleyho pohára, zatiaľ čo Huberdeau mal najväčší bodový výpadok v histórii NHL a Calgary Flames len tesne minulo play-off.

Pri 60-bodovom výpadku sa samozrejme vynorilo mnoho otázok, prečo. Mnohí poukazovali na neochotu Darryla Suttera správne využívať Huberdeaua, zatiaľ čo iní hovorili napríklad o tom, že Huberdeau má slabé myslenie alebo že k výpadku muselo dôjsť vzhľadom na jeho štýl hry.

Keďže Huberdeau, ktorý bol v posledných štyroch sezónach neustále hráčom s viac ako bodom na zápas, zrazu klesol na približne 25 bodov, je hlavným kandidátom na návrat do formy v nadchádzajúcej sezóne.

,,Osobne som sa po sezóne potreboval zresetovať, zhlboka sa nadýchnuť a začať znova. Musel som získať sebavedomie. Vrátiť sa k základom. Hádam sa mi to podarilo. Viem, čo na ľade dokážem, že pre svoj tím viem byť užitočný. Chcem byť lídrom Flames, v zápasoch aj mimo nich. Urobím preto všetko. Dôležité je veriť, nepochybovať o vlastných schopnostiach. To je vec, ktorú som si celé leto vtĺkal do hlavy.“

Povedal Huberdeau.

Veľkou časťou náhleho úpadku Huberdeauovej produkcie bola absencia väčšiny z nich. Flames nehrali rýchly útok, čím eliminovali množstvo príležitostí pre Huberdeaua na zakladanie akcií, na ktoré bol tak zvyknutý. Jeho sebadôvera tiež jednoducho nebola na mieste.

Huberdeau promises improvement: I'm 'way better' than what I've shown |  theScore.com
Zdroj: theScore.com

Taktiež jedným z hlavných dôvodov Huberdeauovej produkcie na Floride bola presilovka, takže presilovka Flames by mohla hrať veľkú úlohu pri jeho návrate. Aby sa v presilovke vybudovala chémia, bude najlepšie, ak bude Huberdeau hrať úlohu, ktorá mu vyhovuje.

Aby Huberdeau uspel, je potrebné nájsť hráčov, ktorí sú už na súpiske Flames a môžu ho doplniť a hrať v rýchlejšom tempe. Jeho najčastejšími spoluhráčmi pri hre 5v5 boli Nazem Kadri, Mikael Backlund a Elias Lindholm. Huberdeau a Kadri spolu strávili približne 515 minút, čo bolo o 220 minút viac ako Huberdeau a Backlund a o 300 minút viac ako Huberdeau a Lindholm.

S Kadrim zaznamenal 8 gólov a 22 bodov, s Backlundom 2 góly a 10 bodov a s Lindholmom 0 gólov a 4 body. Pri pohľade na tieto bodové súčty by bolo ľahké povedať, že by mal hrať s Kadrim a nikdy nie s Lindholmom, ale nie je to také jednoduché, pretože s Kadrim odohral oveľa viac minút a s Lindholmom mali veľkú smolu.

Huberdeauovými najčastejšími spoluhráčmi v lajne na Floride boli Sam Bennett a Anthony Duclair, takže by ste mohli nasledovať rozostavenie tvorca hry – silový útočník – snajper a ísť s formáciou Huberdeau, Kadri a Sharangovich. Huberdeau by tak mal dvoch ľavorukých spoluhráčov, s ktorými sa mu hrá najlepšie.

Panthersin Bennett ja Huberdeau tekivät Starsista selvää
Zdroj: NHL.com

Ďalšia možná formácia je úplne rovnaká, akurát Kadriho vymeníme za Lindholma. Tým by sa z formácie odstránil silový útočník, ale Huberdeau by získal dvoch strelcov, s ktorými by mohol pracovať.

Nato, aby sa rodák z quebeckého Saint-Jerome vrátil do formy, musí sa stať niekoľko vecí. Systém nového trénera Ryana Husku, musí Huberdeauovi umožniť hrať jeho štýlom. Systém nemusí chváliť len jeho, pretože to sa pravdepodobne skončí neúspechom, ale musí mu dať aspoň voľnosť a hrať podobne ako kedysi. Aby bol úspešný, musí sa vrátiť aj jeho sebavedomie.

,,Jonathan je nepochybne excelentný hráč. Čísla, aké dosahoval v minulosti, nedosiahnete náhodou. Verím, že sa v novej sezóne vráti v plnej sile. Nebolo to preňho ľahké. Musel sa vyrovnať s novým klubom, mestom aj spoluhráčmi. To zaberie istý čas, ale teraz si už zvykol. Aj preto očakávam, že to z jeho strany bude úplne iné.“

Povedal tréner Flames Ryan Huska.

Autor: Adrián Glett

Foto: NHL.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *