ROZHOVOR Juraj Pekarčík: V St. Louis sú neskutočné podmienky, prial by som každému to zažiť.

Pomaly sa na celom svete rozbieha ligový kolotoč. Medzi rozbiehajúcimi sa juniorskými ligami v Amerike sa nájdu aj slovenskí odchovanci vrátane osemnásťročného slovenského útočníka Juraja Pekarčíka, ktorý bol na poslednom drafte vybraný zo sedemdesiateho šiesteho miesta klubom St. Louis Blues.

Ako vyzerala tvoja letná príprava?

Letnú prípravu som absolvoval v Banskej Bystrici u Romana Švantnera pod vedením trénera Andreja Cabana. Zameriavali sme sa najmä na výbušnosť, ale tak isto aj na silovú stránku. Veľmi dobre ma to pripravilo do sezóny a čo sa týka fyzickej stránky, cítim sa veľmi dobre.

V tejto sezóne si prestúpil zo Slovenska za veľkú mláku do USHL. Vnímaš nejaké veľké rozdiely napríklad medzi našou extraligou a americkou juniorkou?

Áno, prestúpil som do Dubuque Fighting Saints. V tíme sa cítim skvelo, chalani ma medzi seba prijali veľmi dobre a tak isto aj trénerský štáb. Zo začiatku to bolo náročnejšie, najmä tie prvé týždne som si musel zvykať na nové prostredie, tak isto aj na menšie ihrisko, ale myslím si, že som sa adaptoval celkom rýchlo. Čo sa týka rozdielu medzi extraligou a USHL, tak v slovenskej extralige sú určite skúsenejší hráči a robia lepšie rozhodnutia. V USHL je to viac o „skille“ a robí sa tu viac chýb ako v našej extralige. Taktiež mám pocit, že tu je ten hokej o čosi rýchlejší, ako v slovenskej extralige. Ale samozrejme, máme tu menšie ihrisko a menej času na rozhodovanie. Keď ale porovnám kvalitu, Tipos liga je na tom určite lepšie.

Juraj Pekarčík (vpravo) radujúci sa z gólu v drese Dubuque Fighting Saints, zdroj: dubuquefightingsaints.com

Spoločne s prestupom ťa čakala aj nová krajina a noví ľudia. Ako zatiaľ zvládaš túto novinku vo svojom živote?

Myslím si, že som si zvykol na tunajšie prostredie celkom rýchlo, avšak mi samozrejme chýba rodina, priateľka a kamaráti. Je to pre mňa niečo nové, ďalšie skúsenosti, či už do hokejovej kariéry, alebo do života. Som vďačný za túto príležitosť.

Po drafte si sa objavil aj na kempe nováčikov v St. Louis, vedel by si ho nejak zhodnotiť a prípadne porovnať s kempami na Slovensku?

Osobne si myslím, že kemp v St. Louis sa mi vydaril, za čo som samozrejme rád. Bol to neopísateľný zážitok, prial by som to zažiť každému, kto hrá hokej. Sú tam neskutočné podmienky, starajú sa tam v podstate o všetko, čo je potrebné pri hokeji. So slovenskými kempami by som to neporovnával, na Slovensku je to niečo iné. Na Slovensku máme ale taktiež vynikajúce kempy, ktoré aj mne pomohli v hokeji, takže určite odporúčam každému hokejistovi.

Zatiaľ si v USHL odohral päť zápasov a máš na konte šesť bodov, čo je na premiérovu sezónu zatiaľ pekný počin. Sadla ti teda stratégia tímu aj spoluhráči?

Áno, zatiaľ musím povedať, že mi sadla táto liga aj stratégia v tíme. Je to niečo, čo mne osobne veľmi vyhovuje, takže som rád, že som súčasťou tohto tímu.

Keďže sme len na začiatku sezóny, všetko je otvorené. Aké si dávate v tíme ciele do sezóny?

Tak ciele na túto sezónu sme si v tíme nastavili celkom vysoké a verím, že sa nám podarí ich naplniť. Ideme samozrejme krok po kroku, ale určite by sme chceli zabojovať o Clark cup, ktorý sa minulý rok podarilo vyhrať Maťovi Mišiakovi.

A ako to vidíš so svojími osobnými cieľmi?

Moje osobné ciele sú celkom podobné. Chcem čo najviac pomôcť tímu mojou hrou. Ďalší môj cieľ je zúčastniť sa na Majstrovstvách sveta do 20 rokov, ktoré sa tento rok konajú vo Švédsku, a spraviť úspech pre Slovensko. Tak isto sa budem snažiť o to, aby som po tejto sezóne podpísal nováčikovskú zmluvu so St. Louis Blues. Tieto ciele som si nastavil a idem sa snažiť krok po kroku robiť všetko tak, aby sa to podarilo.

Autor: Ján Koštial

Foto: bvmsports.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *