Slováci, ktorý by tento rok mohli debutovať v NHL!

V uplynulej sezóne si debut v najlepšej hokejovej lige sveta pripísalo až kvarteto Slovákov, čo sa naposledy podarilo v sezóne 2005/06. Konkrétne to boli Juraj Slafkovský, Pavol Regenda, Miloš Kelemen a Samuel Kňažko. Niečo podobné by sme mohli zažiť aj tento rok.

Debut v NHL je snom každého hokejového hráča, avšak len malé percento hráčov si tento sen aj splní. Slovenský hokej rastie a má veľa nádejných hokejistov, ktorý sa v budúcnosti presadia v NHL. V tomto článku sa pozrieme na tých hráčov, ktorý si sen o NHL môžu splniť už tento rok.

Martin Pospíšil

Nebyť zranení, tak dnes o Martinovi pravedepodobne hovoríme ako o stabilnom hráčovi NHL, realita je však iná. Martin bol draftovaný tímom Calgary Flames v roku 2018, ktoré si ho vybralo zo 105. miesta. Po drafte odohral ešte jednu sezónu v USHL a od roku 2019 pôsobí v AHL.

Premiéru v NHL mal zažiť minulý rok, vedenie Calgary v ňom malo dôveru, jediné čo ho mohlo na ceste do najlepšej ligy na sveta zastaviť bolo zranenie, ktoré nakoniec aj prišlo. Nebolo to však len jedno zranenie, počas minulého roka utrpel až dvakrát otras mozgu. Celkovo ich v kariére zažil už päť.

Nakoniec sezónu ukončil s 20 odohranými zápasmi a 10 kanadskými bodmi na konte. Dobrou správou je, že aj napriek zraneniam ma v neho Calgary stále dôveru. Vedenie Flames s ním podpísalo zmluvu na ďalší rok a ak ostane zdravý, tak by si mal pripísať aj štart v NHL.

Martin Pospíšil v drese Calgary Flames (zdroj: Twitter / Calgary Flames)

Martin Chromiak

Martin je jeden z najlepších slovenských hráčov ročníka 2002. V roku 2020 bol draftovaný ako druhý Slovák tímom Los Angeles Kings zo 128. miesta. Prvým draftovaným Slovákom sa stal Martinov dobrý kamarát Samuel Kňažko, ktorý si minulý rok pripísal už 2 štarty v NHL.

V sezóne 2021/22 pôsobil v OHL a spoločne so Shaneom Wrightom nastupoval za tím Kingston Frontenacs. Chromiak sa so 51 vstrelenými gólmi stal najlepším strelcom tímu a patri taktiež medzi najlepších strelcov celej ligy.

Minulú sezónu strávil na farme Kings. Začiatok ročníka bol pre Martina ťažký, keďže kvôli zápalu slepého čreva prakticky 2 mesiace nehral. Na ľad sa vrátil vo výbornej forme a dokázal si držať priemer takmer bodu na zápas, v závere ročníka však jeho produktivita klesla. Sezónu ukončil s 29 kanadskými bodmi v 57 zápasoch, pričom strelil 15 gólov.

Do následujúcej sezóny by mal vstúpiť ako jeden z lídrov tímu. Jeho cieľom na túto sezónu je naplno sa presadiť v AHL. Ak by však prišli počas sezóny zranenia v prvom tíme, Martin by si mohol pripísať debut aj v NHL.

Martin v drese Ontario Reign (zdroj: Twitter / Ontario Reign)

Šimon Nemec

Šimon je momentálne najväčší talent spomedzi slovenských obrancov. Svoju prvú sezónu v zámori zvládol bravúrne, v AHL odohral 71 zápasov a získal 38 kanadských bodov, pričom v posledných zápasoch sezóny si takmer udržal priemer bod na zápas.

Podarilo sa mu prekonať rekord ligy v produktivite obrancu do 19 rokov a taktiež vytvoril rekord v počte gólov obrancu do 20 rokov.

Na začiatku leta to vyzeralo, že by Šimon mal mať miesto v prvom tíme, pomohol mu aj trade Damona Seversona. Avšak neskôr počas leta podpísali Devils obrancu Colina Millera a momentálne je v prvom tíme bez Šimona až 7 obrancov.

Šancu na debut v prvom tíme určite má, avšak musí zaujať počas prípravy. Ak sa mu to však nepodarí, tak priestor v prvom tíme sa mu uvolní iba v prípade zranenia niektorého z obrancov.

Šimon v drese Uticy Comets (zdroj: Twitter / Utica Comets)

Patrik Koch

Po výborných výkonoch v českej extralige získal Patrik Koch zmluvu s Arizonou Coyotes. Koch nevyniká v produktivite, avšak hrá výborne v obrane.

V minulej sezóne odohral za Vítkovice 59 zápasov a získal 16 kanadských bodov, avšak jeho tím tažil hlavne z jeho perfektnej práce vzadu. V minulosti to často s tvrdosťou až preháňal, teraz to však vyzerá, že sa naučil hrať tvrdo, avšak v rámci pravidiel.

Na jeho defenzívne kvality sa v budúcej sezóne budú spoliehať na farme Coyotes v Tucsone. Arizona patrí medzi najhoršie tímy v NHL, čo môže byť pre Kocha výhodou na ceste do najlepšej ligy sveta. Ak sa dokáže presadiť v AHL, priestor v prvom tíme by mohol dostať už tento rok.

Patrik Koch v drese slovenskej reprezentácie (zdroj: arizonasports.com)

Autor: Alex Höger

Titulná foto: Facebook / Utica Comets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *