Slovensko zažilo historický draft, ale je tu jeden problém!

8
0

Rovnako ako minulý rok, aj tento rok sme z pohľadu Slovenska zažili historický draft. 8 draftovaných hráčov, 2 hráči v prvom kole a 3 hráči v druhom kole, všetky tieto čísla znejú výborne, avšak je tu jeden veľký problém, ktorý sa až tak často nespomína.

NHL Draft sa spája aj s veľkou finančnou podporou pre kluby a zväzy, z ktorých boli hráči draftovaní. Dlhodobo z tejto finančnej podpory profitujú krajiny ako Švédsko či Fínsko. Každú sezónu dochádza k zmene pravidiel, podľa ktorých sa financie rozdeľujú. V tomto článku budeme vychádzať z minuloročných pravidiel.

Za jedného draftovaného hráča NHL vyplatila celkovo 285-tisíc dolárov. Táto finančná podpora bola vyplatená klubom, v ktorých hráč pôsobil posledné 4 roky pred draftom. Najviac zarobil klub, konkrétne 40%, v ktorom hráč pôsobil počas jeho draftovej sezóny. Zvyšných 60% si rovnomerne rozdelili kluby, v ktorých hráč pôsobil v predchádzajúcich 3 rokoch.

Ak nejaký klub podpísal s hráčom zmluvu v období medzi 16. júlom a 15. augustom, tak tím, v ktorom pôsobil hráč počas jeho draftovej sezóny získal ďalších 100-tisíc dolárov navyše.

Financie získali aj jednotlivé zväzy. Za hráča draftovaného v prvom kole 35-tisíc dolárov a za ostatných 20-tisíc dolárov. Tu je ale dôležité spomenúť, že peniaze nezískal hokejový zväz krajiny, z ktorej hráč pochádza, ale zväz krajiny, v ktorej hráč strávil svoju draftovú sezónu.

Ak sa pozrieme na to, kde pôsobili naši hráči draftovaný tento rok, tak veľmi rýchlo zistíme, že sme zažili naozaj vydarený draft, kde bolo draftovaných veľa hráčov, avšak financií sa na Slovensko až tak veľa nedostalo.

Juraj Pekarčík počas MS do 18 rokov (zdroj: sportnet.sk)

Najviac získali slovenské kluby za Juraja Pekarčíka a Maroša Jedličku. Zvolen za Jedličku získal plnú sumu, teda 285-tisíc dolárov a Nitra získala väčšinu financií za Pekarčíka.

Veľký obnos financií získali slovenské kluby aj za Martina Mišiaka, Adama Gajana a Samuela Honzeka. Pri všetkých troch hráčoch sa na Slovensko dostalo 60% z vyplácaných financií.

Za Dalibora Dvorského na Slovensko prišlo iba 57-tisíc dolárov, keďže v polovicu sezóny 2020/21 pôsobil v Banskej Bystrici a polovicu sezóny 2019/20 v doraste Zvolena.

Podobne to je s Maximom Štrbákom, za ktorého sme získali iba 28,5-tísic dolárov, za pôsobenie v projekte osemnástky v sezóne 2020/21. Za Alexa Čiernika sa na Slovensko nedostal ani jeden dolár, kedže posledné štyri roky pôsobil výlučne vo Švédsku.

Čo sa týka peňazí vyplácaných hokejový zväzom, tak ten slovenský získal iba 50-tisíc dolárov. Na Slovensku pôsobili v draftovej sezóne len Maroš Jedlička, Juraj Pekarčík a polovicu sezóny Martin Mišiak.

Celkovo teda slovenské kluby získali niečo cez 1,1-milióna dolárov. Na prvý pohľad to nevyzerá ako malá suma, avšak celkovo bolo klubom za slovenských hráčov vyplatených takmer 2,3-milióna dolárov, to znamená že viac ako polovica peňazí išla mimo Slovenska. Minulý rok to bolo trochu lepšie, za draftovaných hráčov kluby dostali 950-tisíc dolárov z celkových 1,7-milióna.

Treba ešte raz pripomenúť, že pravidlá sa tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou menili a sumy nemusia byť úplne presné.

Toto je momentálne jeden z najväčších problémov slovenského hokeja. Máme problém udržať mladých hokejistov na Slovensku, následkom čoho prichádzame o veľké množstvo financií, ktoré by sme mohli využiť na rozvoj ďalších mladých hokejistov.

Na druhej strane treba povedať, že často si za to kluby môžu aj sami, keďže väčšina klubov nedáva dostatočný priestor mladým hokejistom. Ako príklad môžeme uviesť Slovan Bratislava, kde je veľa talentovaných hráčov, napr. Fabian Ličko, František Dej alebo Roman Kukumberg, no nedostali dostatok priestoru v prvom tíme.

František Dej počas MS do 18 rokov I. divízie (zdroj: SZĽH/Jakub Homoľa)

Po minulé roky dávala priestor mladým Nitra, najzvučnejšie mená sú určite Šimon Nemec a Adam Sýkora. Avšak v tejto sezóne kvôli nedostatočným výkonom prvého tímu dostali talentovaný hráči, ktorých má Nitra viac než dosť, málo priestoru.

Pre budúcoročný draft nemáme až tak veľa talentovaných hráčov ako v posledných 2 rokoch. Najväčšia nádej je Jakub Chromiak, ktorý už túto sezónu pôsobil v kanadskej OHL. Hráči, ktorý pôsobia na Slovensku dostali v extralige minimálny priestor a druhú slovenskú ligu skauti NHL nepovažujú za kvalitnú. Preto je tu opäť veľká pravdepodobnosť, že sa hráči na ich draftovú sezónu presunú do kanadských junioriek a v takom prípade by slovenský hokej opäť prišiel o veľké množstvo financií.

Autor: Alex Höger

Foto: sportnet.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *