Tampa Bay, Toronto, či návrat do Bostonu? Budúcnosť Jaroslava Haláka je stále otázna.

Už dávnejšie sa hokejová verejnosť na Slovensku dozvedela o rozhodnutí organizácie New York Rangers nepodpísať nášho najúspešnejšieho brankára v NHL. Kam by mohli teoreticky smerovať jeho kroky?

Podľa slov 38-ročného brankára draftovaného v roku 2003 Montrealom Canadiens má o jeho služby záujem viacero klubov. V momentálnej chvíli sa dá však len polemizovať, o ktoré kluby by sa mohlo jednať.

Pár klubom by však Halák mohol zapadať do koncepcie. Predovšetkým sa očakáva, že do boja o jeho podpis pôjdu tímy s jasnou jednotkou, ktoré potrebujú skúsenú dvojku.

Toronto Maple Leafs

Pre túto chvíľu môžu byť “javorové listy“ jedným z klubov, ktoré kontaktovali rodáka z Bratislavy. V Maple Leafs sa popri Matthewsovi s Marnerom formuje tím, ktorý má najvyššie ambície a ktorý má záujem bojovať o Stanleyho pohár. Momentálne najväčším problémom pre Toronto je výška platov. Platy ich hráčov presahujú platový strop o osem miliónov dolárov, a preto budú musieť počas offseason vymeniť, prípadne nepodpísať niektorých hráčov. Jedným takýmto hráčom, ktorého by nemuseli podpísať, je Ilya Samsonov. Ruský brankár odohral v minulej sezóne v základnej časti 42 zápasov s úspešnosťou 91,9%. V playoff pridal ďalších 9 zápasov s úspešnosťou tesne pod 90%. Situácia v bránkovisku Maple Leafs je však zaujímavá najmä preto, pretože nemali stabilnú jednotku. Preto by bola na mieste otázka, či pri záujme o Haláka podpíšu Samsonova za približne 2 milióny dolárov, spravia z neho gólmana číslo jeden a príde k výmene Matta Murrayho, ktorého plat sa pohybuje vo výške 4,7 miliónov dolárov. Ďalším možným scenárom je presný opak, a to Murray jednotka a nepodpísanie Samsonova. Scenárov je mnoho, avšak ak by sa k tímu pripojil aj Jaroslav Halák, pravdepodobne by absolvoval väčšiu porciu zápasov ako v tíme z Manhattanu. Určite by však do bránkoviska doniesol potrebné skúsenosti s playoff hokejom.

Ilya Samsonov a Matt Murray | Zdroj: Kevin Sousa/NHL via Getty Images

Boston Bruins

Ďalším možným adeptom na zisk Jaroslava Haláka môže byť aj Boston. “Medvede“ idú do mimosezónneho obdobia ako tím, ktorý potrebuje zredukovať platy. V ich prípade sme už videli napríklad odchody Taylora Halla a Nicka Foligna do Chicaga, a tak sa dá povedať, že pomaly ale isto ide Boston do prestavby. Špekuluje sa aj o možnom odchode čerstvého držiteľa Vezinovej trofeje a jednotkou Bruins Linusom Ullmarkom z dôvodu vysokého platu. Ten sa pohybuje na úrovni piatich miliónov dolárov na sezónu, čo je v momentálnej situácii Bostonu vysoké číslo. Ak by sa tento odchod uskutočnil a Jeremy Swayman by podpísal nový kontrakt, Halákov príchod by dával zmysel. Swayman by sa stal jednotkou a slovenský gólman by bol kvalitnou dvojkou, ktorá pozná mesto aj organizáciu. Preto by jednanie o zmluve mohlo byť pre manažment Bruins jednoduchšie a hlavne veľmi výhodné, keďže zredukuje platy. Halák by si mohol vypýtať niečo okolo jedného milióna dolárov.

Jaroslav Halák v drese Bostonu Bruins | Zdroj: AP Photo/Jeffrey T. Barnes

St. Louis Blues

Ďalším pre Haláka známym klubom, ktorý by mohol zabojovať o jeho služby, je St. Louis Blues. Klub, ktorého jednotkou je Jordan Binninghton, má do budúcej sezóny v podstate prázdne miesto na pozícii dvojky. Po odchode Thomasa Greissa ostala pozícia dvojky nateraz v rukách 22-ročného Joela Hofera ale je ťažké povedať, či s ním organizácia na tomto poste počíta. Angažovanie Haláka by však nepochybne dávalo zmysel, pretože by vedel rozdať skúsenosti aj spomínanému Hoferovi, ktorý už v NHL nastúpil na 6 zápasov, či ich prvému výberu na poslednom drafte Daliborovi Dvorskému. St. Louis je taktiež jedným z tímov, ktoré majú voľný len malý počet peňazí pod platovým stropom a Halákova zmluva by sa pod jeho vrchol mala zmestiť.

Jaroslav Halák v drese St. Louis Blues | Zdroj: Dilip Vishwanat/Getty Images

Tampa Bay Lightning

Posledným zo štvorice možných adeptov je aj Tampa Bay. Opäť je to tím, do ktorého by Halák mohol dobre zapasovať. Jasnej jednotke Andreiovi Vasilevskemu by mal zatiaľ do ďalšej sezóny kryť chrbát 27-ročný Jonas Johansson, avšak to sa môže ľahko zmeniť. Lightning po sezónach, kde vyhrávali Stanley cupy ako na bežiacom páse, mierne upadli. V playoff výrazné bránkovisko vtedy pokrývalo duo Vasilevskyi McElhinney a aj pri absencii ruského brankára vedela Tampu podržať ich dvojka. V momentálnom prípade je tu však veľký otáznik. Preto je očakávateľné, že sa pokúsia získať kvalitný záskok, ktorým Jaroslav Halák nepochybne je. Opäť hrajú v prospech Haláka skúsenosti a taktiež aj fakt, že pri Vasilevskom by bol veľmi kvalitným záskokom. Tampa má síce, rovnako ako Toronto, problémy s platovým stropom, no pri Halákovom možnom plate by to nemal byť problém keďže sa očakáva podpis zmluvy s už spomenutým platom okolo jedného milióna dolárov. Organizácia “bleskov“ má vo svojom repertoári aj Slováka Erika Černáka, čo je taktiež faktor navyšujúci šance na Halákov príchod. Tampa ako mesto môže byť pre 38-ročného brankára taktiež lákadlom, keďže slnečná Florida je pre všetkých hráčov veľmi príjemné prostredie.

Andrei Vasilevskyi | Zdroj: Bolts By The Bay

Autor: Ján Koštial

Foto: TASR/AP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *