Toto je päť hráčov s najviac gólmi v nájazdoch v histórií NHL!

Keďže napätie vyrovnaného zápasu narastá a v hre sú posledné sekundy, hokejové nájazdy sú vzrušujúcim spôsobom, ako určiť víťaza, keď sa v riadnom hracom čase ani v predĺžení skóre nezmení. Nájazdy sú vždy obrovská lotéria, avšak nájdu sa hráči, ktorí vďaka svojim individuálnym schopnostiam v nájazdoch, zvyšujú šance na víťazstvo svojho tímu.

Jonathan Toews – 52 premenených nájazdoch

Pre mnohých fanúšikov sa Jonathan Toews prvýkrát dostal do centra pozornosti na juniorských majstrovstvách sveta v roku 2007. V prestrelke proti súperovi z USA sa kanadský center presadil a skóroval nie raz, nie dvakrát, ale až trikrát, čím pomohol Kanade k postupu.

Toews vtedy prvýkrát potvrdil svoje strelecké schopnosti na veľkej scéne a od svojho príchodu do NHL je v tejto disciplíne stále rovnako smrtiaci. Toews je stále jediným hráčom v histórii NHL, ktorý premenil viac ako 50 samostatných nájazdoch.

Toews v kariére zaznamenal 110 streleckých pokusov a skóroval v 52 prípadoch, čo predstavuje 47,27-percentnú úspešnosť. To je štvrtá najvyššia úspešnosť spomedzi všetkých hráčov, ktorí využili aspoň 50 pokusov.

Jonathan Toews odohral za Blackhawks 15 sezón. V 1067 zápasoch zaznamenal 372 gólov, 511 asistencií. Vo svojej bohatej kariére získal raz Selkeho trofej, raz Conn Smythe Trophy a tri Stanleyho poháre.

Toews sa stal 24. členom Triple Gold Clubu IIHF, ktorý tvoria hráči, ktorí získali zlatú olympijskú medailu, zlatú medailu z majstrovstiev sveta a Stanleyho pohár.

Po tom, čo Kanada získala olympijské zlato vo Vancouveri 2010, sa Toews stal najmladším hráčom, ktorý vyhral tri najväčšie hokejové šampionáty. Toews bol o deväť mesiacov a 11 dní mladší ako Peter Forsberg, keď Švéd zavŕšil svoj triumf ziskom Stanleyho pohára v Colorade v roku 1996.

3 teams that make sense for Jonathan Toews in 2023-24
Zdroj: dawindycity.com

Frans Nielsen – 49 premenených nájazdoch

Keď sa povie spojenie nájazdy a New York Islanders, v mysli sa vám okamžite vybaví Frans Nielsen. Tento hráč, ktorého si Islanders vybrali v roku 2002 v druhom kole draftu, bol v nájazdoch absolútnym klenotom.

Nielsen je nielen najlepším hráčom v histórii Islanders, ale aj jedným z najlepších v histórii NHL. Od začiatku nájazdov v sezóne 2005/2006 je Nielsen so 49 gólmi druhý v počte gólov v nájazdoch. Nielsen vo svojej kariére absolvoval 106 nájazdov a jeho úspešnosť činí 46,23%. Pochváliť sa môže aj tým že z jeho 49 premenených nájazdoch, bolo až 23 víťazných čo je najviac v histórii NHL.

Nielsen odohral v NHL celkovo 925 zápasov, rozdelených medzi tímy New York Islanders a Detroit Red Wings, v ktorých zaznamenal 167 gólov a 306 asistencií.

Jeho štatisticky najlepšia sezóna bola 2013/2014, keď strelil 25 gólov a zaznamenal 58 bodov. Svoje miesto na úrovni NHL si zabezpečil ako efektívny center druhej formácie, ktorý si počínal rovnako dobre v ofenzíve ako v defenzíve.

Frans Nielsen ready for first game vs. Islanders
Zdroj: NHL.com

Patrick Kane – 49 premenených nájazdoch

Patrick Kane je jedným z najšikovnejších hráčov všetkých čias a jeho góly v nájazdoch tieto schopnosti jasne dokazujú. Kane dosiahol percentuálnu úspešnosť nájazdov všetkých čias 38,89%. Má taktiež aj najvyššiu percentuálnu úspešnosť nájazdov 77,8% v prvej sezóne svojej kariéry.

Kane sa objavil v nájazdoch takmer vo všetkých sezónach okrem sezón 2020/2021 a 2022/2023. Vo svojej kariére sa Kane pokúsil celkovo o 126 nájazdov, v ktorých 49 striel premenil na gól.

Patrick Kane je v historickom rebríčku strelcov s najväčším počtom striel na bránku v nájazdoch na druhom mieste za Joeom Pavelskim. Pavelski absolvoval 127 nájazdov.

Doteraz strelil 21 gólov, ktoré rozhodli zápasy. Kane je na druhom mieste po Fransovi Nielsenovi. Nielsen zaznamenal 23 gólov, ktorý od roku 2023 nie je aktívny, takže Kane sa môže veľmi skoro dostať na vrchol zoznamu.

Patrick Kane odohral väčšinu svojej kariéry v tíme Chicago Blackhawks. Nedávno bol vymenený do New York Rangers výmenou za situačnú voľbu v druhom kole draftu 2023, Andyho Welinského a voľbu vo štvrtom kole.

V 1180 zápasoch zaznamenal 451 gólov a 786 asistencií. Získal jednu Hartovu trofej, Calderovu trofej, jednu Conn Smythe Trophy a tri Stanleyho poháre.

NHL Rumors: 3 Teams Linked to Signing Free Agent Patrick Kane - NHL Trade  Rumors - NHLTradeRumors.Me
Zdroj: nhltraderumors.me

T.J. Oshie – 48 premenených nájazdoch

V roku 2005 si ho v prvom kole draftu vybralo mužstvo St. Louis Blues ako 24. hráča v celkovom poradí. V tíme Blues potom strávil prvých sedem rokov svojej kariéry v NHL, než ho v roku 2015 vymenili do Washingtonu Capitals. Oshie získal Stanleyho pohár ako člen Capitals v roku 2018.

Oshie je v NHL všeobecne považovaný za špecialistu na nájazdy a patrí k najlepším kariérnym lídrom v počte strelených gólov a percentuálnej úspešnosti, odkedy liga v sezóne 2005/2006 zaviedla nájazdy.

Vo svojej kariére absolvoval 100 samostatných nájazdov, v ktorých si pripísal úspešnosť 48,00%. Z jeho 48 premenených nájazdov bolo 21 rozhodujúcich.

Azda najpamätnejší moment v Oshieho kariére bola určite olympiáda v Sochi 2014 a zápas proti Rusku. Tréner tímu USA Dan Bylsma opakovane vybral Oshieho do nájazdov, ktoré nakoniec vyústili do amerického víťazstva 3:2. Oshie bol prvým z troch strelcov, ktorí sa v nájazdoch postavili brankárovi Sergejovi Bobrovskému, po ňom nasledovali spoluhráči James van Riemsdyk a Joe Pavelski.

Po tom, čo po prvých troch nájazdoch zostalo skóre nerozhodné, medzinárodné pravidlá stanovili, že tréneri môžu opakovane využívať hráčov tak často, ako sa im zachce. Bylsma následne päťkrát po sebe vytiahol Oshieho, ktorý napokon premenil štyri zo šiestich streleckých pokusov vrátane víťazného nájazdu v ôsmom kole a zaistil USA prvé miesto v základnej skupine.

T.J. Oshie is having fun with his young family but can't wait to start  playing hockey again - The Washington Post
Zdroj: washingtonpost.com

Joe Pavelski – 47 premenených nájazdoch

39-ročný veterán je jedným z najlepších a najkonzistentnejších hráčov v NHL. Pavelski po 13-tich sezónach v drese San José Sharks nastupuje do svojej piatej v drese Dallasu Stars. Patrí k najrešpektovanejším hráčom celej ligy. Je planý v útoku aj v defenzíve a patrí mu piata priečka v počte premenených nájazdoch v histórií NHL.

Vo svojej kariére absolvoval 127 samostatných nájazdov, čo je najviac v histórii NHL. Nakoľko premenil na gól 47 striel, tak jeho úspešnosť je na úrovni 37,01%.

Rodák z Wisconsinu odohral 1250 zápasov v základnej časti NHL, v ktorých nazbieral 1001 bodov a v play-off odohral 182 zápasov v ktorých si pripísal 139 kanadských bodov.

Napriek jeho skvelým číslam vo svojej kariére, rozdelenú medzi tímy San José Sharks a Dallas Stars nikdy nedokázal vyhrať Stanleyho pohár.

Expert predictions for Stars-Kraken: How will return of Joe Pavelski impact  series?
Zdroj: dallasnews.com

Autor: Adrián Glett

Foto: NHL.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *