V šľapajách Taneva, Kruga či St. Louisa: Toto sú najlepší voľní hráči v NCAA

Ed Belfour, Torey Krug, Chris Tanev, či Martin St. Louis. Nie len úspešné kariéry v najlepšej hokejovej lige sveta spájajú tieto mená. Všetci menovaní totiž nikdy neboli draftovaní, a do tímov NHL sa dostali vďaka pôsobeniu v univerzitnej NCAA ako voľní hráči. Podobne ako každý rok, aj tento nájdeme na amerických univerzitách hráčov, čo by mohli tímom NHL pomôcť.

Oproti iným juniorským súťažiam má NCAA zopár špecifík. Hráči počas pôsobenia v nej nesmú mať podpísaný žiadny kontrakt s tímom NHL ani iným profesionálnym hokejovým klubom (európske ligy, CHL). Sezóna NCAA sa končí až v marci – teda po trade deadline v NHL. Hráči tak môžu byť podpísaní až po uzávierke prestupov, čo znamená že nebudú môcť zasiahnuť do zápasov playoff. Aj napriek tomu bude o tých najlepších ale záujem naprieč celou NHL.

Jacob Quillan

Prvým hráčom, o ktorého bude v NHL veľký záujem, je útočník Jacob Quillan. 22-ročný center v drese Quinnipiac University oslavoval minulý rok národný titul šampióna, keď strelil víťazný gól. Už vtedy vzbudzoval veľký záujem od klubov NHL. Rozhodol sa ale pre ešte jednu sezónu na univerzite a išlo rozhodne o dobré rozhodnutie. V 34 zápasoch aktuálnej sezóny zaznamenal 13 gólov a 26 asistencii. Medzi jeho prednosti patrí najmä veľmi tvrdá práca na každom kúsku klziska. Je tiež výborným predbránkovým hráčom. Jeho koordinácia očí a rúk je niečo, čo zaujme každého skauta.

Carter King

22-ročný útočník Carter King zažíva životnú sezónu v drese Denver University. V jej drese už vyhral národný titul v roku 2022 no až v posledných dvoch sezónach narástla jeho ofenzívna produkcia. V 31 zápasoch zaznamenal King 15 gólov a 19 asistencii. To na ňom ale nie je to, prečo by sa mal dostať do NHL. Je považovaný za jedného z najlepších hráčov na oslabenie v celej NCAA. Jeho nasadenie je v každom zápase obrovské a nebojí sa ani fyzického kontaktu. Pre slovenských fanúšikov ho najlepšie vystihuje porovnanie k Adamovi Sýkorovi. Po čerstvo uplynulej základnej časti bol tiež King nominovaný na individuálnu trofej pre najlepšie brániaceho útočníka divízie NCHC.

Cooper Black

Mimoriadne zaujímavým zjavom je v tejto sezóne aj gólman Dartmouth College Cooper Black. Black je vysoký 202 centimetrov, čo znamená, že ak by sa jedného dňa dostal do NHL, stal by sa vôbec najvyšším brankárom aký kedy v NHL hral. Už podľa parametrov vieme, že Blackova silná stránka je najmä vykrývanie uhlov svojou veľkou postavou. Má ale mimoriadne rozvinuté videnie ihriska a čítanie hry. Okrem chytania vzbudzuje Black pozornosť aj tým, že za svoju školu súťaží aj vo vzpieraní. V drese Dartmouthu si v tejto sezóne drží úspešnosť 90,9% s priemerne 2.60 inkasovanými gólmi na zápas. Skauti v ňom aj napriek nie príliš oslnivým číslam ale vidia veľký potenciál.

T.J. Hughes

Nie, T.J. Hughes nie je príbuzným slávnej trojice bratov, ktorá už naplno pôsobí v NHL. Podobne ako bratia Luke a Quinn Hughes aj on ale hráva na University of Michigan, ktorá je slávna práve vďaka tomu, že jej rukami prešlo množstvo hráčov najlepšej ligy sveta. Jedným z ďalších by sa mohol stať aj útočník T.J. Hughes. 22-ročný útočník si na konto pripísal v 36 zápasoch 18 gólov a 26 asistencii. Hughesovou silnou stránkou je predovšetkým jeho ofenzíva. Skvelo pracoval aj vo formáciách s mnohými juniorskými hviezdami ako boli Adam Fantilli, Rutger McGroarty, či Luke Hughes a tak by mohol rovnaké uplatnenie nájsť aj na úrovni NHL.

Collin Graf

Minuloročný národný šampión Quinnipiac zrejme vyprodukuje viacero kvalitných hráčov pre NHL či ďalšie top hokejové ligy. Titul vyhrali iba s dvomi hráčmi draftovanými do NHL, no ich úspech stál hlavne na tých, ktorým bude šanca na NHL ponúknutá ako voľným hráčom. Podobným prípadom je aj útočník Collin Graf. V minulom roku stála ofenzívna hra Quinnipiacu z výraznej časti práve na jeho pleciach a inak tomu nie je ani tento rok. 21-ročný útočník zaznamenal v 29 zápasoch 20 gólov a 26 asistencii. Čo je dôležité, opakuje svoju produkciu z minulého roku a dokazuje tak konzistenciu vo výkonoch. Pri hráčoch NCAA je veľmi náročné odhadnúť ich potenciál pre NHL, no zo súčasných hráčov ho má smerom do ofenzívy Graf zrejme najväčší.

titulná fotka: gobobcats.com

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *