„Barani“ prerušili víťaznú šnúru „Kamzíkov.“ Petr Šenkeřík: Pracovali sme celých šesťdesiat minút a vrátilo sa nám to v podobe troch bodov.

V dvadsiatom šiestom kole Tipos Extraligy sme sa bližšie pozreli na zápas pod Urpínom, kde „Barani“ vyzvali na súboj „Kamzíkov“ z Popradu. Banská Bystrica ťahala do včerajška šnúru štyroch vyhratých zápasov, prelomili tak svoje nepriaznivé obdobie, v ktorom nastala zmena na trénerskom poste a pribudlo pár nových hráčov. Týchto šesťdesiat minút sa stalo osudným pre severanov a tak sa v celkovej tabuľke zaradili za Banskobystričanov.

Prvá tretina začala pre „Baranov“ vyhratým buly, no viac z nej vyťažili Popradčania. Úvod tomu však nenasvedčoval. Prvým kto obsadil trestnú lavicu bol hráč Popradu a to Garret McFadden, za zdržiavanie hry dostal 2 minúty. Pokusy Bystričanov o zvrátenie hry boli márne a presilovku nevyužili. Góly si však hypoteticky mohol pripísať P. Šenkeřík, ktorý pálil od modrej čiary alebo Frank Hora. Následne bol za narazenie o mantinel vylúčený ďalší hráč bielo-modrých a to Ján Brejčák. Hostia však aj toto vylúčenie spoľahlivo ubránili a stav ostal nezmenený. Hra sa niesla v znamení nepresných prihrávok z oboch strán, v deviatej minúte hry nastalo oslabenie na strane domácich. Na trestnú lavicu si šiel sadnúť na dve minúty Carter Turnbull za podrazenie. Jediná vážnejšia príležitosť nastala iba z hokejky T. Záborského, aj tá trafila len kapitána „Baranov“ Ivana Ďatelinku. Ďalších pár minút narobilo vrásky na tvárach oboch tímov, žiadna zo šancí využitá ale nebola. Výbornou akciou popradského štvrtého útoku v osemnástej minúte sa konečne mení stav na 0:1. Gól si pripísal Oldrich Kotvan, body za asistencie získal D. Brejčák a A. Calof. V devätnástej minúte bol vylúčený ďalší bystrický hráč, Patrik Bačík, nič zásadné jeho trest nepriniesol, pretože tlak hostí sa domácim podarilo ustáť.

Prostredná časť zápasu bola na góly bohatšia. Skóre sa prepisovalo až trikrát no vždy v prospech tímu spod Urpína. Tretina sa začala oslabením „Baranov,“ ktoré sa prenieslo z prvej dvadsaťminútovky. Gašper Krošelj ochránil svoju svätyňu a oslabenie nevyvolalo väčšie problémy. Samuel Mlynarovič po chvíli vystriedal Bačíka avšak toto vylúčenie už gól prinieslo. Svoju šancu využil Petr Šenkeřík a vyrovnal tak skóre stretnutia. Jeho puk od modrej čiary prepálil všetko čo mu stálo v ceste a našiel nechránené miesto v bránkovisku. Dianie na ľadovej ploche nasledujúce štyri minúty ovládali Podtatranci no napriek početnej streľbe skóre zostalo nemenné. V tridsiatej tretej minúte C. Turnbull našiel prihrávkou D. Stránskeho no jeho pokus strážca svätyne hostí vychytal a prerušil hru. Následne Ján Petriska doslova dotlačil puk za Adama Vaya a do vedenia dostal domácich. Asistencie si pripísal Luke Adam a Dávid Stránsky. Dmowskému sa v tridsiatej šiestej minúte naskytovala veľká šanca na opätovné vyrovnanie zápasu, no v tejto situácii mu to nebolo dopriate. Známy hokejový frazeologizmus „nedáš dostaneš“ platil aj v tomto zápase, po obrovskej šanci bielo-modrých sa podarilo presadiť Mathewovi Wilkinsovi, ktorý dostal perfektnú prihrávku od autora prvého bystrického gólu Petra Šenkeříka a tak na kocke už svietil výsledok 3:1. Spomínaný Čech bol ku koncu tretiny vylúčený za seknutie, viac než polovica trestu sa prenášala do poslednej časti hry.

Záver zápasu bol krušným hlavne pre Banskobystričanov. K Šenkeříkovi si na trestnú lavicu prisadol aj Mathew Wilkins, ktorý svoje dve minúty dostal za zdržiavanie hry a tak museli „Barani“ čeliť oslabeniu 3 na 5. Ani tieto momenty so stavom nič nespravili. Marcus Vela sa v tejto situácii dostal aj do samostatného úniku no A. Vay podržal svoj tím a zákrokom si bol istý. V štyridsiatej ôsmej minúte zápasu nastala obrovská šanca Popradčanov, Gašper Krošelj spravil chybu a puk z bránky musel loviť až Patrik Bačík. Rozhodcovia najprv gól neuznali avšak akciu si šli pozrieť aj do boxu časomiery. Vďaka videu svoj verdikt zmenili a „Kamzíkom“ presný zásah uznali, skóre znelo teda nasledovne 3:2. Tento kontroverzný gól si pripísal na svoje konto už v článku spomínaný Ryan Dmowski. Paradoxne po tejto akcii boli domáci aktívnejším tímom a súpera už k veľkým šanciam nepustili. Do konca duelu len kontrolovali výsledok, mali šance poistiť si ho zásahom z hokejky Andreja Bíreša, Franka Horu alebo Mateja Maceka no v posledných minútach sme už gól nevideli.

Autor gólu na 2:1 Ján Petriska sa vyjadril nasledovne: „Myslím si, že sme podali dobrý, tímový výkon a zaslúžili sme si vyhrať. Určite sú veci čo by som ja alebo my ako tím mohli spraviť lepšie ale také veci sú v každom zápase. Dôležité je, že tých chýb dnes nebolo veľa a dokázali sme zvíťaziť.“ Pri zápasoch je pre hráčov dôležitá aj atmosféra v kabíne, nesmieme zabudnúť ani na podporu fanúšikov, v tom dnešnom zápase prišli bystrickým anjelom pomôcť aj vojaci zo Slovinska: „Atmosféra je výborná, každý je rád, keď sa vyhráva. Hlavné je, že sa to stalo teraz pred reprezentačnou prestávkou a môžeme si v kľude oddýchnuť. Snažíme sa poctivo pracovať a sme radi, že nám to vychádza. Mali sme video rozbor súperovej hry ako mávame pred každým zápasom, ale nijak špeciálne sme nepripravovali, sú to stále tie iste detaily, ktoré si opakujeme a chceme dodržiavať.“

„Zápas to bol vyrovnaný, korčuľovalo sa veľa hore dole a myslím si že od druhej tretiny sme boli lepším tímom. Pracovali sme celých šesťdesiat minút a vrátilo sa nám to v podobe troch bodov. Samozrejme, že je príjemné dať gól, ale dôležitejšie sú tie tímové body, pretože ak tím hrá dobre tak sa to zbiera rýchlejšie.“

Petr Šenkeřík

„Boli lepší a zaslúžene vyhrali, Bystričania hrali veľmi disciplinovane, nestrácali puky, hrali jednoducho a dostávali nás pod tlak. Myslím, že sme si nakládli na plecia viac než sme mali a tým vznikal tlak v našom pásme. Dôležitosť zápasu pred reprezentačnou pauzou bola veľká, bohužiaľ neberieme ani bod. Buď vyhráme alebo prehráme, nedostávame sa do predĺženia a na tom by sme mali popracovať.“

Oldrich Kotvan

Zdroj titulnej fotografie: HC05/Facebook

Autorka: Veronika Mondeková

Zdroj: HC05/Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *