Akadémia Spišskej Novej Vsi patrí medzi najlepšie na Slovensku. Hráčov ako Adam Jánošík, bratov Hudáčkovcov, Martina Bakoša či Oleksiiho Myklukhu z novšej generácie pozná každý. Vedeli ste však, že farby klubu z metropoly Spiša hájili aj majstri sveta so skúsenosťami z NHL ? Práve na hráčov, o ktorých by ste nepovedali, že hrali na Spiši sa dnes pozrieme.
Pavol Rybár
Pavol Rybár patrí k najznámejším slovenským brankárom. Väčšinu svojej kariéry odohral v rodnej Skalici a bratislavskom Slovane. Najúspešnejšia sezóna v kariére bola 2002/03, keď sa tešil zo zisku extraligového titulu, bronzovej medaily z majstrovstiev sveta a účasti v all-star tíme extraligy. K týmto úspechom pridal počas kariéry aj striebornú medailu z majstrovstiev sveta, ďalšie dva extraligové tituly a titul v českej extralige. Ročník 1998/99 začal už ako trojnásobný reprezentant na Spiši. Nastúpil do šestnástich duelov, v ktorých inkasoval priemerne 2,22 gólu na zápas s úspešnosťou 92,7%. Po týchto zápasoch sa presunul do Skalice, kde dochytal sezónu. V drese Spišiakov odchytal tri zápasy, z toho dva v play-off, aj jeho syn, Patrik Rybár, v sezóne 2011/12.
Martin Štrbák
Len päť slovenských hokejistov má kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta. Ak by sme brali do úvahy len obrancov, boli by sme na čísle dva. Jedným z nich je Martin Štrbák. Kariéru začínal v Prešove, v ktorom sa aj narodil. Dres Novovešťanov obliekal v sezóne 1997/98. Za tridsaťtri zápasov si pripísal jeden gól a jednu asistenciu. Do štatistík si taktiež zapísal osemnásť trestných minút a mínus dvadsaťsedem bodov v štatistike +/-. Klub skončil na ôsmej priečke a postúpil do osemfinále, ktoré Štrbák nehral, a vypadol so Slovanom Bratislava 3:0 na zápasy. Po odchode zo Spiša hral na Slovensku, v Česku, Rusku, Švédsku a niekoľko stretnutí pridal aj v zámorskej NHL. Okrem medailí z reprezentácie má v zbierke aj triumf v českej extralige, 2x v slovenskej extralige a ako jeden z prvých Slovákov vyhral ruskú superligu, vtedajšiu obdobu KHL.
Richard Lintner
Druhým členom obrany bude taktiež majster sveta z roku 2002, Richard Lintner. Odchovanec Dukly Trenčín odohral pod Tatrami sezónu 1996/97. Za Spišskú Novú Ves nastúpil tridsaťpäť raz. Dvakrát rozvlnil sieť a na jeden presný zásah prihral. Tímu ušiel postup do vyraďovacích bojov o jediný bod, v skupine o záchranu skončil na treťom mieste. Zúčastnil sa aj majstrovstiev sveta do 20 rokov. Na nich odohral šesť duelov, v ktorých takisto dvakrát skóroval a raz nahral. Po tomto ročníku odišiel do zámoria, v ktorom odohral niekoľko sezón v IHL, AHL a NHL. Niekoľko rokov pridal aj vo Švédsku, Švajčiarsku, KHL, Fínsku a kariéru ukončil na Slovensku. Okrem zlatej medaily má v zbierke aj bronzovú.
Roman Sýkora
Prvým menom v útoku je Roman Sýkora. Po niekoľkých sezónach, v ktorých hral za Zvolen, Senicu či v zámorí sa pripojil k tímu Spišiakov v roku 1999. Sezónu začal štyrmi zápasmi za B tím Zvolena a jednou asistenciou. Dokončil ju tridsiatimi šiestimi zápasmi pod Tatrami. Tímu pomohol piatimi gólmi a šiestimi prihrávkami. Rozhodcovia mu udelili aj dvadsať trestných minút a v štatistike +/- mu svieti desať mínusových bodov. Tímový úspech neprišiel, naopak, Spišiaci sa rozlúčili s najvyššou súťažou. Zvyšok kariéry odohral na Slovensku. Korčule zavesil na klinec po sezóne 2008/09, ktorú strávil v drese prvoligovej Dubnice.
Marek Mašlonka
Rodák z Popradu začínal svoju kariéru v drese “kamzíkov”, niekoľkokrát hral aj za neďaleký Kežmarok. Prvýkrát si dres “rysov” obliekol v ročníku 2007/08. Za dvadsaťšesť duelov strelil pätnásť gólov a na ďalších desať nahral. Do štatistík si taktiež pripísal tridsaťšesť trestných minút a tridsať plusových bodov. V play-off nastúpil do štrnástich stretnutí, v ktorých prispel tromi gólmi a šiestimi asistenciami. Obohatil sa taktiež o štyridsaťdeväť trestných minút a v štatistike +/- mu svieti šesť plusových bodov. Prvých osem zápasov sezóny 2010/11 odohral v Poprade, no následne sa opäť presunul do neďalekej Spišskej. Počas tejto anabázy odohral dvadsaťdva zápasov, v ktorých deväťkrát úspešne doviedol puk do bránky a na ďalších jedenásť presných zásahov prihral. Zaznamenal tiež stodeväť trestných minút a jedenásť plusových bodov. Vo vyraďovacích bojoch nastúpil šesťkrát. Zaznamenal gól a osem trestných minút. Dva roky odohral ešte v Nitre, následne sa vybral do Kazachstanu, Francúzska a Anglicka. Po štyroch rokoch v zahraničí posilnil Michalovce, s ktorými vyhral našu druhú najvyššiu súťaž. V drese “líšok” ukončil profesionálnu kariéru.
Igor Liba
Útok uzatvára jeho najstarší člen, Igor Liba. Juniorský reprezentant Československa odohral pred odchodom do zámoria niekoľko sezón v drese Košíc, ďalšie dve pridal za ASD Dukla Jihlava. V roku 1983 ho z 91. miesta draftovalo Calgary Flames. Napriek draftovaniu odohral v NHL len tridsaťsedem duelov behom sezóny 1988/98, ktorú rozdelil medzi New York Rangers a Los Angeles Kings, kde si zahral aj so slávnym Waynom Gretzkym. Ďalšie dva štarty si pripísal vo vyraďovacích bojoch. Po návrate do Európy hral na Slovensku, vo Švajčiarsku, Fínsku, v Taliansku či Rakúsku. Po štyroch rokoch v zahraničí sa v roku 1996 rozhodol vrátiť do vlasti a podpísal zmluvu so Spišskou Novou Vsou. V jej drese ho ľudia videli štyridsaťšesť krát, skóroval dvadsaťšesť gólov a pridal dvadsaťpäť asistencií. Štatistiky mu obohacuje aj päťdesiatjeden trestných minút. Po tejto sezóne odišiel do Košíc, v ktorých odohral väčšinu kariéry. Na klubovej úrovni sa tešil z jedného triumfu v slovenskej extralige a štyroch v československej najvyššej súťaži. S reprezentáciou Československa bol oveľa úspešnejší. Vo svojej zbierke má jednu zlatú, dve strieborné a dve bronzové medaily z majstrovstiev sveta. Z olympijských hier si priniesol po jednom striebre a bronze. Striebro má takisto aj z majstrovstiev sveta juniorov. Včera vyšla informácia, že bude uvedený do siene slávy IIHF na majstrovstvách sveta v Česku.
Zdroj titulnej fotky: TASR
Autor: Martin Štuller