To, aké mená hrali kedysi na Slovensku za seniorské tímy už asi vieme skoro všetci, viete ale, že zaujímavé mená sa ukázali aj v našich juniorských kategóriach? Na tri prípady, kedy sa známe mená v mladom veku ukázali na našich klziskách sa teraz pozrieme.
Michal Kempný (HC Sparta Praha)
Michal Kempný je síce hodoninský rodák, avšak s hokejom začínal v Skalici. Svoju mládežnícku kariéru odštartoval práve na Záhorí a tam aj zaznamenal prvý štart medzi seniormi. Po sezóne 2007/08, kedy debutoval za seniorský tím a zaujal tiež trénerov českej reprezentácie do 18 rokov prestúpil do Brna. V Komete nastupoval prvú sezónu prevažne v juniorke, avšak napríklad play-off už bol súčasťou A tímu Komety Brno. V tomto klube napokon strávil podstatnú časť kariéry až dostal príležitosť v seniorskej reprezentácii, to sa písala sezóna 2014/15 a Kempný už bol nielen pevnou súčasťou tímu, ale aj asistentom kapitána. Českého ľavého obrancu napokon zlanáril Avangard Omsk, v Kontinentálnej hokejovej lige strávil jednu sezónu, nazbieral solídnych 25 kanadských bodov až zamieril do NHL. Tam už je to príbeh dobre známy, prvé dve sezóny odohral za Chicago, respektíve druhú už dohral vo Washingtone, kde sa stal dôležitým obrancom a napokon sa tešil aj z výhry Stanley Cupu zo sezóny 2017/18. Neskôr získal aj bronz z MS, ťukol dva zápasy na farme Seattlu a aktuálne je dôležitým hráčom pre Spartu Praha. Celkom slušná kariéra na to, že začínal v Skalici, nemyslíte?
Charles Bertrand (ERC Ingolstadt)
Kto sleduje Majstrovstvá sveta dobre vie, kto je tento šikovný 32 ročný krídelník. Málokto však vie, že jeho minulosť sa spája aj s Duklou Trenčín. Pod hrad Matúša Čáka ho priviali dobré kontakty Petra Almašiho (rodáka z Popradu) a Petra Matouška (z Trenčína), ktorí už v minulosti pôsobili ako tréneri v krajine galského kohúta. Ako spomína na svoje začiatky, prv komunikoval s trénerom Šajbanom i pár hráčmi po anglicky, postupne sa však naučil pomerne veľa zo slovenského jazyka. Na Slovensku si zahral napríklad po boku Tomáša Tatara, či Marka Daňa. Ďalšie roky strávil hlavne v Škandinávii, prevažne v Liige nazbieral 522 duelov počas základnej časti (135+127), v play-off ďalších 57 stretnutí, tam stihol 9 gólov a 7 asistencií. V sezóne 2022/23 nastupoval za Ingolstadt, kde zamieril po trojročnom angažmáne v Tappare, s ktorou aj vyhral fínsku ligu. V Nemecku chytil starú formu, zaznamenal 37 kanadských bodov a v tejto destinácii ostáva aj pre ďalšiu sezónu 2023/24.
„Bolo to jedno z najlepších období v mojej kariére. Mám na tento angažmán len najlepšie spomienky.“
Charles Bertrand o kapitole na Slovensku pre SITA
Ruslan Iskhakov (organizácia New York Islanders)
O poznanie mladší hráč ako vyššie spomenutá dvojica. Ruslanovi kariéra v podstate len štartuje, v roku 2018 na neho zo 43. pozície na drafte ukázalo vedenie New Yorku Islanders. Voľba 22 ročného ruského centra nemusela byť zlé rozhodnutie, keďže minulú sezónu patril k lídrom farmy Islanders, kde bol 4. najproduktívnejším hráčom (69 zápasov, 17+34). To už ale naozaj veľa predbieham, poďme na jeho juniorské časy do…Trnavy. Nevysoký center tam prišiel z Moskvy, ihneď zaujal a v kategórii U18 v ročníku 2016/2017 vytvoril rekord ligy. Odohral totižto 44 zápasov, v ktorých zaznamenal 104 kanadských bodov za 42 gólov a 62 asistencií, čo bola historicky najlepšia sezóna z pohľadu zahraničného hráča. Následne sa presunul do ruskej MHL, dve sezóny odohral aj v univerzitnej NCAA a potom sa presunul do Liigy. Vo Fínsku Iskhakovi sezóna vyšla, za Turku si mladý forward pripísal 12 gólov a 33 asistencií za 67 zápasov. Sezónu 2021/22 strávil v nemeckej DEL, stihol len 29 zápasov, no výsledkom bolo pekných 23 kanadských bodov (7+16).
autor fotky: AP Photo/Matt Slocum
autor článku: Štefan Špak