V NHL nedávno veľmi zarezonovala sága okolo výmeny Cuttera Gauthiera. Hráči si pomerne často vyžiadajú výmenu z tímu. Je však pomerne vzácne, ak si ju vypýtajú predtým, než odohrajú za klub jediný zápas. Práve to sa stalo pri čerstvom majstrovi sveta do 20 rokov, a nepomerne často sa to deje aj pri iných hráčoch pôsobiacich v NCAA. Prečo je tomu tak?
Draftové práva
Na úvod si treba vysvetliť systém draftu, a v čom je odlišný pre iné ligy. Draftom hráča získava klub práva na podpis daného hráča. Má teda určitú dobu na to, podpísať tohto hráča. Existuje niekoľko kategórii týchto hráčov:
- Hráči CHL – Draftové práva platia do 1. júna, 2 roky po hráčovom drafte. Práva hráča draftovaného v roku 2022 hrajúceho v CHL (OHL, WHL alebo QMJHL) vypršia 1.6.2024 a ak dovtedy nemá hráč platnú zmluvu, stane sa neobmedzeným voľným hráčom.
- Hráči NCAA – Za hráča NCAA sa považuje hráč, ktorý má ešte pred draftom NHL dohodu o štúdiu na univerzite a teda aj pôsobení v NCAA. Draftové práva týchto hráčov vypršia 4 roky od draftu, podľa rôznych podmienok, no zvyčajne je to 15. august daného roku. Práva pre hráča draftovaného v roku 2022 vypršia 15.8.2026
- Hráči európskych líg, ktoré sú súčasťou zmluvy medzi NHL a IIHF – Toto zahŕňa drvivú väčšinu od európskych líg, od TELH, SHL, Liigy, DEL, NL či Tipos Extraligy. Práva pre týchto hráčov vypršia 1. júna štvrtého roku po drafte, alebo druhého roku po drafte, ak mali na svojom drafte 20 a viac rokov. Za bežných okolností teda hráčovi draftovanom v roku 2022 vypršia práva 1.6.2026
- Hráči líg, ktoré s NHL nie sú súčasťou zmluvy medzi NHL a IIHF – Sem patria všetky ruské ligy – KHL, VHL a MHL. Práva na týchto hráčov vypršia klubom NHL až keď sa hráč splní požiadavky na to, aby bol neobmedzeným voľným hráčom, Zvyčajne je touto podmienkou dovŕšenie veku 27 rokov.
Pre každého hráča draftovaného v prvom kole navyše platí, že ak jeho draftové práva vypršia, klub, ktorý tieto práva vlastnil, dostane kompenzačný výber v druhom kole najbližšieho draftu na rovnakej pozícii, na akej bol daný hráč draftovaný v prvom kole. Ak by teda práva na Cuttera Gauthiera Philadelphii vypršali, dostali by výber na 5. pozícii v druhom kole. V praxi sa to stalo napríklad v roku 2008, keď Arizone vypršali práva na podpis Blakea Wheelera.
Hráči z CHL a Európy z prvých dvoch kôl draftu si svoju zmluvu väčšinou podpíšu už v lete po drafte. Aj so zmluvou totiž môžu ostať pôsobiť v rovnakej lige. Má to ale jeden háčik. Akonáhle podpíše hráč svoju nováčikovskú zmluvu, práva naňho vlastní NHL klub dlho po tom, ako mú táto zmluva vyprší. Je to taktiež až dovtedy, kým sa hráč môže stať neobmedzeným voľným hráčom. Podobná situácia postihla napríklad Petra Cehlárika, ktorý už dlho pôsobil v Európe, no jeho práva stále vlastnil Boston, čo mu bránilo podpísať v inom klube NHL.
Hráči KHL sú v tomto kategória sama o sebe. Jej prístup k NHL je často chladný. Nie vždy NHL vychádzajú v ústrety, čoho príkladom je napríklad zmluva Matveia Mičkova, ktorá platí až do roku 2026, čo znamená, že dovtedy sa do NHL nepozrie. Ďalšie riziká predstavuje aj ruská invázia na Ukrajine, kde hrozí napríklad povolávací rozkaz pre hokejistu, čo si na vlastnej koži zažil brankár Ivan Fedotov.
Hráči NCAA predstavujú risk
O čosi špecifickejší je ale prípad NCAA. Kým totiž pôsobí hráč v tejto lige, má zakázané mať akýkoľvek profesionálny hokejový kontrakt, a to dokonca aj pred pôsobením v tejto lige. Pred pôsobením na univerzite teda hráči nemohli hrať žiadnu seniorskú profesionálnu ligu v Európe a ani CHL. Počas pôsobenia v NCAA zase nemôžu mať platný kontrakt s klubom NHL. Toto im dáva istú slobodu v rozhodovaní. Aj keď ich práva vypršia až po 4 rokoch, tak zmluvu nepodpíšu onedlho po drafte, a tým pádom majú kluby ich práva iba do veku 22 rokov a nie do veku 27 rokov, čo je značná výhoda. Hráč má tiež dostatok času odsledovať si, ako jeho klub NHL funguje, aby si dostatočne zvážil, či mu chce zveriť svoju budúcnosť na tak dlhú dobu, čo spravil aj samotný Gauthier.
Na drafte nám povedal, že sa narodil aby hral za Flyers. O pár mesiacov nám povedal, že nechce hrať za Philadelphiu.
Danny Briére, generálny manažér Philadelphie Flyers
Zdá sa, že aj prípad samotného Gauthiera bol, že sa viac poobzeral po fungovaní v klube. Mladík povedal: „Nebol to jeden špecifický dôvod prečo som požiadal o trade. Bolo to niekoľko rôznych opakujúcich sa problémov, ktoré som videl za posledný rok a pol, čo som bol pod organizáciou Flyers. Myslím, že by som sa s tým jednoducho nevedel vyrovnať. Musel som sa postaviť za seba a za to, čo je najlepšie pre moju budúcnosť a to som aj spravil.“
Situácia Cuttera Gauthiera navyše ani zďaleka nie je jediná, kedy hráč NCAA odmietol podpísať s klubom, ktorý ho draftoval. Zo súčasných hráčov ide napríklad v šľapajach Blakea Wheelera, Adama Foxa, či Zacha Hymana. Pre kluby NHL teda títo hráči na drafte nepochybne predstavujú určité riziko, ktoré je hodné zváženia.
titulná fotka: IIHF Galleries
autor článku: Michal Semko