Dánsko s povinným víťazstvom proti jednému z outsiderov skupiny.

V druhom zápase druhého dňa pražskej mohli fanúšikovia sledovať zápas dvoch tímov s ambíciami na postup. Rakúšania v príprave zvíťazili len v jednom zápase. Dáni zvolili v príprave sériu zápasov s Nórmi, z ktorej si odviezli len jedno víťazstvo. V poslednom prípravnom zápase sa naladili na šampionát výhrou s Poľskom.

Dánsko začalo po vyhranom buly hneď vo veľkom tempe. Nerozohraná rakúska obrana si nevšimla Alexandra Trua a už po 45 sekundách vytiahol Madlener prvý kľúčový zákrok. V podobnej situácii sa ocitol aj o tri minúty neskôr rakúsky kapitán, Thomas Raffl, ktorý to skúšal po ľade, Dichow ho ale prečítal. Prvé minúty zápasu boli pomalšie. To sa snažil začiatkom ôsmej minúty opäť využiť Alexander True, ktorý ale netrafil do priestoru troch tyčí. Už o pár sekúnd mali na druhej strane klziska šancu aj Rakúšania, keď obrancovia zabudli na Marca Rossiho, ten ale netrafil bránu. V deviatej minúte dostali Dáni šancu na presilovku, keď Marco Rossi zbytočne fauloval. Jedinú nebezpečnejšiu strelu mal až v poslednej sekunde presilovky Felix Scheel, ktorý našiel len lapačku Madlenera. Druhýkrát si na trestnú lavicu išiel Rossi sadnúť v čase 12:35. Dáni si presilovku zahrali len 16 sekúnd kvôli vylúčeniu Aagarda, ktorý mal hokejku v tvári súpera. V hre na 4:4 otvoril skóre Markus Lauridsen po neporiadku pred rakúskou bránou. Presilovku si zahrali aj Rakúšania po držaní od Jespera Jensena-Aaba. Obrovskú chybu rakúskej obrany v oslabení využil Frederik Storm, ktorý obral Rossiho pri vyvážaní puku a doklepol puk do prázdnej brány. 0:2. V poslednej minúte prvej tretiny Rakúšania znížili. Po minútovom tlaku nahodil Manuel Ganahl puk od modrej čiary a bez dotyku útočníkov preletel priamo do siete.

Rovnako ako v prvej tretine, aj v druhej hneď v prvých sekundách urobili Rakúšania obrovskú chybu. Joachim Blichfeld ale namieril presne v samostatnom nájazde na Madlenera. Zbytočný faul na konci siedmej minúty od rakúskeho obrancu Davida Maiera ponúkol Dánom presilovku. Rovnako ako prvá dánska presilovka, aj táto zostala nevyužitá a skóre sa nemenilo. Zbytočný faul opäť spôsobil aj dánsky kapitán, Jesper Jensen Aabo, ktorý bol vylúčený za faul lakťom. Jedinú šancu, ale veľkú mal tridsať sekúnd pred koncom presilovky Marco Rossi, ktorý neprerazil betóny brankára Dichowa a stav sa nemenil. Aj napriek tomu, že góly nepadali, fanúšikovia sa zabávali mexickými vlnami. Z nepriehľadnej situácie na konci šestnástej minúty obrana Rakúska zabudla na Nicka Olesena, ten ale pri strele do otvorenej brány trafil len korčuľu jedného z rakúskych obrancov. Jednu z najväčších šancí v druhej tretine mal opäť aj Alexander True, keď mieril z približne piatich metrov do ľavého horného rohu, netrafil ale presne. Niečo viac ako minútu pred koncom druhej tretiny sa menil stav prvýkrát v druhej tretine. Z ničoho nič sa dostal puk ku Joachimovi Blichfeldovi, ktorý príklepom vymietol pavučinu v pravej hornej časti brány. Stav po druhej tretine bol teda 1:3.

Prvou udalosťou tretej tretiny bolo zbytočné narazenie na mantinel, keď nervy stratil Rakúšan Benjamin Nissner. Dánom zatiaľ v zápase presilovky nešli, čo potvrdili aj vo svojej štvrtej presilovke, v ktorej mal najväčšiu šancu Christian Wejse len skrz nahodenie na bránku. Na konci štvrtej minúty tretej tretiny vyslal nebezpečnú strelu Mathias From, ktorý trafil rakúsku konštrukciu brány. Nebezpečnú šancu mal aj dnes len záporne viditeľný Marco Rossi, svoju strelu ale namieril len do obrancu Jensena. V momente, keď hrali tímy vyrovnanú hru, zbytočne nechal koleno v súboji Rakúšan Paul Stapelfeld a dal Dánom už piatu presilovku v zápase. Líder dánskeho útoku, Joachim Blichfeld vyslal ďalšiu nebezpečnú strelu po asistencii Olivera Lauridsena, nepodarilo sa mu ale trafiť bránu. Dáni tým pádom nevyužili ani piatu presilovku. Sedem minút pred koncom nevyužil Frederik Storm obrovskú šancu po tečovaní pred Madlenerovou bránou. Madlener so šťastím zachránil Rakúšanov pred štvrtým gólom v ich bráne. Nezachránil ale strelu Felixa Scheela, ktorý našiel voľné miesto v rakúskej bráne a Rakúsko kapituluje po štvrtý raz. Rakúski hokejisti pôsobili v celej tretej tretine odovzdaným dojmom. Po sekaní si necelé dve minúty pred koncom išiel na trestnú lavicu sadnúť aj skúsený Peter Schneider. Práve jeho vylúčenie na konci zápasu Dáni využili. Jednu minútu a tri sekundy pred koncom si svoj druhý gól a tretí kanadský bod v zápase pripísal Joachim Blichfeld. Dáni už dohrali zápas s pukom na hokejke a konečný výsledok je 5:1 pre Dánsko.


Rakúsko – Dánsko 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Góly a asistencie: 20. Ganahl (Haudum, Rohrer) – 14. M.Lauridsen (Blichfeld, Russell), 17. Storm, 39. Blichfeld (Wejse, O.Lauridsen), 54. Scheel (Bruggisser, N. Jensen), 59. Blichfeld (Aagaard, Russell) Presilovky: 0/3 – 1/6. Rozhodovali: Holm (SWE), Schrader (GER) – Briganti (USA), Hynek (CZE) Diváci: 15719 Strely: 17:34

Zostava Rakúsko: Madlener (Kickert) – Zündel, Heinrich (A), Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner – Schneider, Raffl (C), Nissner – Zwerger, Rossi, M. Huber – Ganahl (A), Rohrer, Haudum – Wukovits, Thaler, P. Huber.

Tréner: Roger Bader

Zostava Dánsko: Dichow (Seldrup) – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen (A), Jensen Aabo (C), Bruggisser, N. Jensen, Larsen – Aagaard, Russell (A), Blichfeld – True, From, Olesen – Scheel, Andersen, Storm – Poulsen, Wejse, Schultz.

Tréner: Mikael Gath

Autor: Michal Bruňo

Zdroj titulnej fotografie: iihf.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *