Kanadská draftová jednotka a len sedemnásťročný Fín. Toto sú mladé talenty na MS 2024.

Prestížny turnaj svoje zápasy odštartoval pred pár hodinami. V nomináciách niekoľkých tímov môžeme vidieť aj sedemnásť a osemnásťročných mladíkov, ktorí nie sú až tak známi ako ich spoluhráči. Najviac skloňovaným menom je Connor Bedard, ktorý však nie je zďaleka jediným mladým hokejistom na šampionáte.

Konsta Helenius (17)

Tento Fín je najmladším hráčom na majstrovstvách sveta. V tohtoročnej sezóne Helenius zvládol aj šampionát osemnástok a dvadsiatok. Ako jediný fínsky hokejista účinkoval v troch medzinárodných šampionátoch v rámci jedného roka. V tíme Jukuritu strávil už druhú sezónu, zaznamenal tu v päťdesiatjeden zápasoch tridsaťšesť bodov za štrnásť gólov a dvadsaťdva asistencií. Na MS U18 Konsta Helenius asistoval pri góloch svojich krajanov sedemkrát. Vo fínskej U20 zaznamenal dva body. Tohtoročný draft by mohol byť pre jeho kariéru prelomovým, je mu odhadované jedenáste miesto, z ktorého by si ho mohol vybrať tím Buffala Sabres. Vo včerajšom zápase proti českému výberu sa na súpiske neocitol. Jeho mužstvo prehralo s domácimi hráčmi po nájazdoch 0:1.

(zdroj: thehockeywriters.substack.com)

Stian Solberg (18)

Rodák z Osla je jedným z troch Nórov pod dvadsať rokov. Tento obranca si taktiež zažil mládežnícke šampionáty, avšak nie v jednom roku tak, ako tomu bolo pri už spomínanom Heleniusovi. Bodoval v oboch z nich, v U18 si pripísal na svoje konto jednu asistenciu a v U20 zaznamenal dva body. 10.5 odohral svoj prvý zápas, figuroval v prvej obrannej formácii spolu s Johannesom Johannesenom. Túto sezónu strávil v tíme Vålerenga Ishockey kde odohral štyridsaťdva duelov (pätnásť bodov). Na nasledujúci rok má podpísanú zmluvu s Färjestad BK, ktorý hrá v najvyššej švédskej lige. V drafte je mu odhadovaný výber v druhom kole, v ktorom by si ho mali vybrať z tridsiateho druhého miesta „Žraloci“ zo San Jose.

(zdroj: vartoslo.no)

Michael Brandsegg-Nygård (18)

Nórsky mladík sa predstavil na MSJ U20 v dvoch rokoch po sebe. Bol výraznou oporou tímu v ofenzíve. Už druhú sezónu pôsobí v tíme Mora IK, v štyridsaťjeden zápasoch ukoristil osemnásť bodov. Vo včerajšom zápase, v ktorom podľahli Švajčiarsku, sa blysol gólom. Zaznamenal ho na konci duelu v presilovej hre a kozmeticky upravoval stav na 5:2. Pri presnom zásahu mu asistovali: Patrick Thoresen a Mats Zuccarello. Predpokladá sa, že bude prvým Nórom, ktorý bol kedy vybraný v prvom kole draftu.

(zdroj: thehockeywriters.com)

Felix Unger Sörum (18)

Pre švédskeho útočníka bol túto sezónu domovským klubom Leksands IF, odohral tu tridsaťpäť zápasov, v ktorých získal pätnásť bodov. Tak, ako aj ostatní menovaní aj F. U. Sörum odohral majstrovstvá sveta juniorov. V nich dokázal ukoristiť dokopy šestnásť bodov. Vo včerajšom večernom zápase proti USA bol mimo zostavy, jeho tím vyhral 5:2. Bol draftovaný minulý rok, zo šesťdesiateho druhého miesta si ho vybrala Carolina Hurricanes.

(zdroj: thehockeynews.com)

Connor Bedard (18)

Nikoho neprekvapí, že najznámejším mladíkom na šampionáte je práve minuloročná draftová jednotka, Connor Bedard. Kanadský center odohral v drese Chicaga Blackhawks šesťdesiatosem duelov, v ktorých dokázal zaznamenať takmer totožný počet bodov. Už od prvých chvíľ sa stal stabilnou oporou tímu. Je samozrejmosťou, že tento hokejista bol hviezdou majstrovstiev juniorov, tímu prispel svojimi dvadsiatimi tromi bodmi, tie zaznamenal v siedmich zápasoch. Connor Bedard je doteraz tretím hráčom v histórii NHL, ktorý bol v osemnástich rokoch prvý v počte bodov vo svojom tíme. Pripojil sa k Sidneymu Crosbymu a Stevu Yzermanovi. Talentovaný mladík je taktiež nominovaný na zisk Calder Memorial Trophy za najlepšieho nováčika NHL. Počas sezóny musel z herného kolotoča vypadnúť kvôli zraneniu v zápase proti New Jersey 5.1. 2024. Pre zlomenú čeľusť sa na ľade neocitol viac než mesiac. Prvý kanadský duel sa hrá dnes o 12:20.

(zdroj: sportsbusinessjournal.com)

Autor: Veronika Mondeková

Zdroj titulnej fotografie: newsweek.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *