Poliaci siahali na senzáciu, nakoniec odišli len s bodom. V predĺžení rozhodol kapitán Lotyšska

V zápase Poľska proti Lotyšsku sa českým susedom takmer podarilo prekvapenie. Na to však nedal dopustiť Kaspars Daugavins, ktorý pred „domácou“ kulisou rozpustil poľské nádeje na víťazstvo.

Poliakov čakala na začiatok turnaja náročná výzva v podobe lotyšského národného výberu. Ten sa narozdiel od Poľska naladil na šampionát víťazstvom v poslednom prípravnom zápase, kde zdolal Nórov vysoko 8:0. Poliaci tesne pred šampionátom prehrali s Dánskom 1:3.

Od začiatku zdobila zápas výborná atmosféra na tribúnach. Možno aj vďaka tomu mali v prvých minútach herne navrch prekvapivo poľskí hokejisti, ktorí boli pred zápasom papieroví outsideri. Lotyši sa im postupne dokázali vyrovnať a v 11. minúte výraznejšie pohrozil Richards Bukarts, ktorý sa prihrávkou neúspešne snažil nájsť úplne voľného Oskarsa Batnu. Boli to napokon Poliaci, kto otvoril v 16. minúte skóre po nahodenom puku od Krzysztofa Maciasa, ktorý Elvisovi Merzlikinsovi prepadol medzi výstrojom. Rozhodcovia sa tento presný zásah rozhodli ísť prekontrolovať, avšak napokon ho uznali – 1:0. Zverenci Roberta Kalabera mali po tomto góle navrch, takmer skórovali v 19. minúte aj druhýkrát, no v prečíslení troch proti dvom ich vychytal pozorný Merzlikins.

Lotyši v 22. minúte dokázali vyrovnať po tom, ako John Murray vyrazil strelu Raivisa Ansonsa, avšak na dorážku Robertsa Mamcicsa už bol prikrátky – 1:1. Lotyši po góle získali momentum na svoju stranu, v 24. minúte ich príležitosti s ťažkosťami zabránil Murray. V polovici zápasu dokázali Poliaci opäť strhnúť vedenie na svoju stranu vďaka Kamilovi Walegovi, ktorý nastrelil puk do masky Merzlikinsa, od ktorej sa odrazil do brániaceho hráča a od neho do bránky – 1:2. V poslednej päťminútovke druhej tretiny museli poľskí hokejisti čeliť dvom oslabeniam, avšak vďaka obetavosti a skvelým zákrokom Murrayho si do šatní odniesli jednogólové vedenie.

Tri minúty po začiatku tretej tretiny dostali poľskí reprezentanti možnosť hrať v početnej výhode. Počas nej to však boli zverenci Harijsa Vitolinsa, ktorým sa podarilo skórovať zásluhou protiútoku a zakončeniu Rodriga Abolsa – 2:2. V 48. minúte sa dostali do vedenia Poliaci vďaka dorážke Maciasa – 2:3. K vyrovnaniu prišlo o päť minút neskôr, keď Lotyši nahodili puk na bránku a po zmätku ho do bránky dotlačil Adols. Rozhodcovia gól najprv neuznali, avšak po coach’s challenge rozhodli, že sa mýlili – 3:3. Do vedenia sa reprezentanti Lotyšska dostali v 55. minúte po individuálnej akcii Richardsa Bukarta – 3:4. Odpoveď prišla po približne dvoch minútach, Mateusz Michalski vybojoval za bránkou puk a našiel na modrej Mateusza Bryka, ktorý prestrelil všetko vrátane Merzlikinsa – 4:4.

Nasledovalo predĺženie, v ktorom zaznela bránková konštrukcia na oboch stranách. Hrdinom zápasu sa stal kapitán lotyšskej reprezentácie Kaspars Daugavins, ktorý v 64. minúte zabezpečil sebe a svojim spoluhráčom zisk dvoch bodov.


Poľsko – Lotyšsko 4:5 (1:0, 1:1, 2:3 – 0:1)

Góly a asistencie: 16. Macias (Michalski), 29. Walega (Urbanowicz, Dronia), 48. Macias (Dziubinski), 57. Bryk (Michalski) – 23. Mamcics (Ansons, Indrasis), 43. Abols (Daugavins), 53. Daugavins (Zile), 55. Ri. Bukarts (Ro. Bukarts, Batna), 64. Daugavins (Abols). Presilovky: 0/4 – 0/2. Rozhodovali: Hribík (CZE), Pearce (CAN) – Fuchs (SWI), Wyonzek (CAN) Diváci: 9109.

Zostava Poľsko: Murray (Zabolotny) – Ciura, Kolusz (A), Wajda, Kruczek, Górny, Bryk, Kostek, Dronia – Wronka, Zygmunt, Pasiut (A) – Michalski, Macias, Dziubiński (C) – Fraszko, Paś, Lyszczarczyk – Komorski, Walega, Urbanowicz.
Tréner: Robert Kalaber

Zostava Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Jaks, Zile, Cukste, Freibergs, Komuls, Mamcics, Cibulskis – Daugavins (C), Dzierkals, Abols (A) – Ri. Bukarts, Ro. Bukarts (A), Batna – Krastenbergs, Ansons, Indrasis – Tralmaks, Gavars, Egle.
Tréner: Harijs Vitolins

Autor: Ján Koštial
Zdroj titulnej fotografie: IIHF.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *