Prvé víťazstvo Nórska na turnaji! V súboji Vikingov zo severu sme videli prekvapenie.

Jasným favoritom prvého pražského zápasu piateho hracieho dňa boli hokejisti Dánska. Po výhre 5:1 s Rakúskom prišla tvrdá prehra 1:5 s Kanadou. Na druhej strane stáli ale Nóri, ktorí doposiaľ z troch zápasov nezískali ani bod so skóre 6:15. Tieto štatistiky nakoniec nič neznamenali, keďže Nóri prekvapili a zvíťazili.

Hneď po vyhranom buly začali nórski hráči vo vysokom tempe. Už na konci prvej minúte sa skoro tešili z prvého gólu, keď brankára Dichowa takmer prekonal Eirik Salsten. Nóri svoju aktivitu potvrdili aj presne o minútu neskôr, keď asistent kapitána Thomas Berg-Paulsen z bezprostrednej blízkosti trafil len brankára. Začiatok zápasu bol najmä plný nepresností. Prvú nebezpečnú strelu hokejistov z Jutského polostrova vyslal až vo ôsmej minúte center štvrtej formácie Christian Wejse. Po nevýraznom štarte sa prebrala aj druhá formácia Dánov, ktorá je na turnaji jednoznačne najnebezpečnejšia. Nebezpečnú strelu vyslal do protipohybu Nick Olesen. Nebezpečne hrala aj prvá formácia Nórska, keď mal dve gólové šance mladý Michael Brandsegg-Nygard. Po veľkej chybe na začiatku trinástej minúty stál zoči-voči brankárovi Haukelandovi útočník nemeckého Bremerhavenu, Felix Scheel, trestuhodne ale minul. Hneď po vhadzovaní vyslal nebezpečnú strelu na Haukelandovu bránu aj Joachim Blichfeld, najproduktívnejší hráč Dánska na turnaji. Začiatkom šestnástej minúty si našiel odrazený puk od mantinelu obranca Dánska Nicholas Jensen, puk sa ale šuchol len o vonkajšiu sieť. Až v sedemnástej minúte sme videli prvý konflikt pred bránkou, keď Brandsegg-Nygard skončil na brankárovi Dichowovi. To sa samozrejme nepáčilo dánskemu obrovi Oliverovi Lauridsenovi. V čase 16:19 sme videli prvé vylúčenie, keď bol za hrubosť vylúčený nórsky kapitán Patrick Thoresen. Najväčšiu šancu v presilovke mal Markus Lauridsen, ktorý len nahodil puk na bránu. Svoju obetavosť totiž ukázali Nóri, keď zblokovali až štyri strely. Vzácny bol ale fakt, že všetky štyri strely zablokoval obranca Christian Kaasastul. Sekundu pred koncom tretiny mal veľkú šancu nórsky veterán Andreas Martinsen, puk ale netrafil.

Christian Wejse #65 pri pokuse o teč puku pred brankárom Haukelandom zdroj: Andrea Cardin/IIHF

Prvú strelu na bránu v druhej tretine sme videli až po viac ako minúte, keď Eskild Bakke Olsen preveril dánsku jednotku v bráne, Frederika Dichowa. Vlnu piskotu od fanúšikov si vyslúžil dánsky center Patrick Russell, keď už po tretíkrát sa nesprával ideálne na buly. Prvú nebezpečnú strelu druhej tretiny mali opäť na hokejke Nóri. Pri skrumáži pred bránou našiel puk Markus Vikingstad, puk ale nezasunul do brány. Nórsky tlak ale vyústil aspoň na faul, keď skúsený Nicholas Jensen podrazil práve Vikingstada. Výborný zákrok proti druhému najstaršiemu hráčovi turnaja, Patrickovi Thoresenovi, vytiahol Dichow. Z protiútoku spravil falošnú radosť dánskym fanúšikom Nick Olesen, keď utiekol nórskej obrane, ale z backhandového blafáku trafil len bočnú sieť. Nórska presilovka zostala nevyužitá. V čase 7:02 sa už Nórsko skoro tešilo z prvého gólu v zápase. Patrick Russell prihrával cez svoje obranné pásmo, ale nedal prihrávke dostatočnú silu. Tejto prihrávky sa dotkol jeden z nórskych útočníkov a puk prešiel pomedzi betóny Dichowa. Ten si to našťastie pre Dánov všimol a stihol puk zachytiť lapačkou. Nóri sa nakoniec dočkali v čase 27:45, keď Mats Zuccarello našiel asistenciou mladého Michaela Brandsegga-Nygarda, ktorý na turnaji trafil presne už druhýkrát. Prvú dánsku strelu v druhej tretine vyslal až v deviatej minúte druhej tretiny Mikkel Aagaard, brankár Haukeland ale všetko videl a puk zachytil. Gól v dánskej sieti prebral hráčov švédskeho trénera Mikaela Gatha a Patrick Russell mal šancu, keď spoza brány nahodil o betóny puk a Haukeland mal s týmto pukom problémy. Na 2:0 pre Nórov mohol po chybe dánskej obrany zvýšiť 19-ročný útočník Noah Steen, Dichow bol ale pripravený na strelu po ľade. Zúfalosť dánskych hokejistov v druhej tretine potvrdil aj Jesper Jensen-Aabo, ktorý nevyužil prečíslenie štyroch na dvoch. Nórsko sa zdalo v druhej tretine minimálne o jeden level lepšie. Za prvých pätnásť minút v druhej tretine totiž vyslali Dáni na nórsku bránu len tri strely. Túto teóriu sa snažil vylúčiť dánsky obranca Phillip Bruggisser, ktorý už vyslal tretiu nebezpečnú strelu od modrej čiary. Gól to ale neznamenalo. Malé zaváhanie nórskej obrany sa snažil využiť Mathias From, keď vyslal nebezpečnú strelu. Na druhej strane mal šancu aj nórsky obranca Mattias Norstebo, keď trafil len Dichowa.

Oslava prvého nórskeho gólu v zápase. zdroj: Andrea Cardin/IIHF

Prvú strelu tretej tretiny vyslal na nórsku bránu Joachim Blichfeld, trafil ale len betóny. Krásnym hitom poslal na konci piatej minúty dnes skvelo hrajúci Christian Kaasastul protihráča Christiana Wejseho na svoju striedačku. Tento hit bude určite patriť medzi najkrajšie momenty turnaja. Výbornú prácu pri mantineli ukázal po pomalom začiatku Nórov Martin Ronnild, ktorý ušiel aj s Thomasom Olsenom dánskej obrane, ale nedokázal Olsenovi presne prihrať do prázdnej brány. V čase 46:38 boli Dáni veľmi blízko gólu, keď Oliver Lauridsen vyslal nebezpečnú strelu po zemi. Z následného protiútoku mohli ale skórovať Nóri, keď Thoresen nakoniec nenašiel presne Bakke Olsena. Pri strete na mantineli si navyše nedovoleným spôsobom pomohol vysokou hokejkou a Dáni dostali druhú šancu na gól v presilovke. Tvrdú ranu Olivera Lauridsena dokázal tečovať Wejse, ktorý aj takmer skóroval. Puk totiž prešiel pomedzi nohy Henrika Haukelanda, ten ale stihol puk zaľahnúť. Po nasledujúcom konflikte sme videli aj vzájomné vylúčenie. Sadnúť na trestnú lavicu si išli Wejse a Krogdahl. Dánska prevaha v tretej tretine sa ukázala aj v štatistike striel, keď po prvých desiatich minútach tretej tretiny bolo na strely 8:1 pre Dánov. Najväčšiu dánsku šancu v zápase nevyužil Oskar Fisker-Mølgaard, ktorý nevyužil stopercentnú tutovku. V čase 56:12 mohlo platiť pravidlo nedáš-dostaneš, keď Mats Zuccarello vyslal štipľavú strelu na dánsku bránu, ktorú zaľahol Frederik Dichow, nik ale nevedel, kde je puk. Rozhodcovia si dokonca museli ísť pozrieť video, pretože si neboli istí. Po nešťastnom odraze od Dichowovej hokejky to mohol byť aj koniec zápasu pre Dánov, ktorý by už len ťažko doťahovali dvojgólové manko. Aj napriek tomu, že to na kamerách vyzeralo, že puk prešiel cez bránkovú čiaru, rozhodcovia nakoniec gól neuznali a stav bol stále 0:1. V nórskom bránkovisku sa necelé dve minúty pred koncom hodil pred puk mladý nórsky obranca Stian Solberg, ktorý zachránil Nórov pred dánskym vyrovnaním. Tréner dánskeho tímu nezmyselne neodvolával brankára. Brankár Dichow odišiel až dvadsať sekúnd pred koncom zápasu. Dáni navyše pokazili hneď nasledujúcu rozohrávku a puk presne namieril do prázdnej brány Eirik Salsten. Týmto gólom rozhodol o výhre Nórov 2:0.

Legenda nórskeho hokeja, Patrick Thoresen #41 v konflikte pred bránou. zdroj: Andrea Cardin/IIHF

Dánsko – Nórsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly a asistencie: 28. Brandsegg-Nygard (Zuccarello, Thoresen), 60. E.Salsten Presilovky: 0/2 – 0/1. Rozhodovali: Kaukokari (FIN), MacFarlane – Briganti, Gustafson (všetci USA) Diváci: 10 011 Strely: 24:29

Zostava Dánsko: Dichow (Seldrup) – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen (A), Jensen Aabo (C), Bruggisser, N. Jensen, Larsen – Aagaard, Russell (A), Blichfeld – True, From, Olesen – Scheel, Andersen, Fisker Mølgaard – Poulsen, Wejse, Storm – Schultz.

Tréner: Mikael Gath

Zostava Nórsko: Haukeland (Arntzen) – Solberg, Johannesen, Hansen, Norstebo (A), Krogdahl, Kaasastul, Hurrod – Zuccarello, Thoresen (C), Brandsegg-Nygard – Martinsen, E.Salsten, Bakke Olsen – Berg-Paulsen (A), Vikingstad, Steen – Ronnild, H.Salsten, T.Olsen – Vesterheim

Tréner: Tobias Johansson

Autor: Michal Bruňo

Zdroj titulnej fotografie: Andrea Cardin/IIHF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *