Súboj jedného z najväčších favoritov s najväčším outsiderom skončil podľa predpokladov výhrou Švédov.

Rola jedného z najväčších favoritov je Švédom právom pripisovaná už po prvom zápase na turnaji, keď zdolali 5:2 hokejistov USA. Na druhej strane Poliaci získali svoj prvý bod po viac ako dvadsiatich rokoch proti Lotyšsku.

Hneď od prvej sekundy zápasu sme mohli počuť, kto je v Ostrave doma. Poľskí fanúšikovia totiž hneď od začiatku začali povzbudzovať svojich hráčov. Prvú strelu vyslal na bránu prekvapivo Viktor Hedman, obranca Tampa Bay Lightning. Prvú veľkú šancu v zápase mal prekvapivo tím Poľska. Dominik Pas zostal zabudnutý pri obrane Švédov, ale nájazd na Gustavssona nepremenil. V čase 3:34 sa už ale skóre menilo. Po prihrávke Viktora Hedmana chcel nájsť Marcus Johansson na druhej strane ihriska Andreho Burakovského, našiel ale poľskú hokejku a tá tečovala puk do vlastnej brány. Ďalšiu veľkú šancu mali opäť Poliaci, keď poľský obranca Marcin Kalusz len tesne minul. Ukázalo sa ale pravidlo nedáš dostaneš, keď hneď z protiútoku skóroval Lukas Raymond po krásnej asistencii od Adriana Kempeho. 2:0 pre Švédsko. Následných takmer deväť minút bolo bez prerušenia. Hra bola prerušená až po viac ako ôsmich minútach ľahkým zákrokom poľského brankára Zabolotného. Svoju druhú veľkú šancu spálil aj Isac Lundeström, ktorý trafil len Zabolotného betóny. Poľského brankára otestoval aj Joel Eriksson Ek, Zabolotny nemal ale problém s jeho strelou. Lapačka poľského brankára okrem prvých minút zatiaľ fungovala, keď vychytala aj strely hviezd ako Hedman alebo Kempe. Nebezpečný bol z poľskej strany najmä tretí útok. Dve nebezpečné strely vyslal bývalý hráč Třincu, Alan Lyszczarczyk. Švédsky tím mal na konci tretiny aj šťastie, keď v plnej rýchlosti jeden z útočníkov nabúral do poľského brankára, vylúčenie z toho nebolo.

Marcus Johansson #90, strelec prvého gólu zápasu. zdroj: Matt Zambonin/IIHF

Prvú veľkú šancu druhej tretiny mali opäť Poliaci. Do úniku sa dostal poľský kapitán Krystian Dziubinski, ale brankár Filip Gustavsson mal pripravený betón na ľade. Poliaci cítili, že sa gól blíži. Ďalšiu veľkú šancu pred bránou mal totiž útočník štvrtej formácie Patryk Krezolek, netrafil ale bránu. Z tribún už znelo aj ikonické „POLSKA“, gól to ale zatiaľ neprinieslo. Ani strela Pawla Zygmunta sa totiž neujala. Prvú nebezpečnú strelu Švédov vyslal na tzv. teplomer Joel Eriksson Ek, poľský brankár narodený v nemeckom Frankfurte ale predviedol zákrok. Gól mohol streliť aj Pontus Holmberg, netrafil ale bránu. Až v siedmej minúte druhej tretiny sme videli prvé vylúčenie zápasu. Za hákovanie si išiel sadnúť Maciej Urbanowicz. Prvú strelu v švédskej presilovke paradoxne vyslal Poliak Grzegorz Pasiut, nebola to ale nebezpečná strela. Vynikajúci zákrok predviedol Zabolotny aj proti strelám Viktora Hedmana a Erika Karlssona. Najväčšou šancou presilovky bolo nahodenie Rasmusa Dahlina, ktoré sa šuchlo ľavej spojnice poľskej brány. Presilovú hru si zahrali aj Poliaci, keď súpera zahákoval Linus Johansson. Šťastie stálo pri Švédoch tridsať sekúnd pred koncom presilovky, keď Rasmus Dahlin vyhodil puk na ochrannú sieť, presilovka 5 na 3 z toho nakoniec nebola. Po viacerých nebezpečných strelách sa konečne do streleckej listiny zapísal aj Erik Karlsson silnou strelou takmer od modrej čiary. Po pokojnejšej pasáži prišiel nebezpečný backhand od Erikssona Eka, ktorý trafil helmu Zabolotného. Hneď na to Kamil Walega zbytočne podrazil jedného zo Švédov a Švédi nadobudli druhú presilovku v zápase. Aj napriek stavu hrali poľskí hráči nebojácne a obetavo, keď zablokovali strely Adriana Kempeho. Najnebezpečnejší poľský hráč Dominik Pas vo vlastnom oslabení pravú žrď z takmer nulového uhlu. Žrď trafil aj šesť sekúnd pred koncom druhej tretiny Victor Olofsson ranou od modrej čiary.

Erik Karlsson #65 oslavuje svoj prvý gól na turnaji. zdroj: Matt Zambonin/IIHF

Rovnako ako v prvých dvoch tretinách, aj v tretej začali Poliaci nebezpečne. Na konci prvej minúty mal dve veľké šance najlepší strelec Poliakov, Krzysztof Macias. Po veľkej chybe obrancu Marcusa Petterssona išiel sám Lyszczarczyk na bránu. Puk mu ale ušiel. Lyszczarczyk sa ale inšpiroval včerajšími gólmi hráčov z Kazachstanu a nahodil puk spoza brány, ktorý sa odrazil od korčule do brány a Poliaci znížili na 1:3 z ich pohľadu. Švédska obrana nepredvádzala najlepšie výkony a to sa snažil využiť Macias, ktorému v samostatnom úniku ušiel puk. Poliaci ale stratili svoje momentum seknutím Dominika Pasa, ktoré podľa mnohých fanúškov nemuselo byť potrestané. Hneď v prvých sekundách presilovky vyslal veľmi rýchlu strelu Olofsson, lapačka Zabolotného ale fungovala bez problémov. Švédi takmer inkasovali, keď poľský obranca Jakub Wanecki vyhadzoval puk príklepom priamo na bránu a takmer prekvapil Filipa Gustavssona, ktorý minul puk pri zákroku. Súčasťou ďalšieho poľského úniku bol Bartosz Fraszko, trafil ale len pravý betón švédskeho brankára. Po sérii viacerých neodpískaných faulov si rozhodcova všimli vysokú hokejku Kamila Gorného v tvári švédskeho útočníka. Švédsko tak dostalo šancu na gól už v štvrtej presilovke. Šanca sa im navýšila v momente, keď rozhodcovia objavili krv na tvári Victora Olofssona. Už po sedemnástich sekundách presilovky nastrelil Adrian Kempe ľavú tyč. Švédi sa v presilovke konečne dočkali. Spoluhráč Tomáša Tatara zo Seattle Kraken, Andre Burakovsky využil prvú dvojminútovú presilovku z trestu Gorného a Švédsko viedlo už 4:1. Paradoxne sa v druhej časti presilovky vydali do útoku dvaja švédski obrancovia a pramenil z toho piaty gól. Netradične puk potiahol spoza svojej brány Viktor Hedman až pred poľskú bránu a nahral svojmu kapitánovi Erikovi Karlssonovi do prázdnej brány. Svoju šancu na gól v presilovej hre dostali aj Poliaci po sekaní od Jespera Frodena. Viacero šancí mala najmä dvojica Pasiut a Dziubinski, ani jedna sa ale neujala. Na konci presilovky mali Poliaci najväčšiu šancu v zápase, keď vykombinovali celú obranu Švédov, ale Kamil Walega netrafil odkrytú bránu. Fanúšikovia na konci zápasu vyprevadili hráčov zo striedačiek a zápas skončil výsledkom 5:1 pre Švédsko.

Kamil Walega #21, jeden z najlepších poľských hráčov zápasu. zdroj: Matt Zambonin/IIHF

Švédsko – Poľsko 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Góly a asistencie: 4. M. Johansson (Hedman, Karlsson), 7. Raymond (Kempe), 33. Karlsson (Burakovsky, M. Johansson), 55. Burakovsky (Dahlin, Olofsson), 56. Karlsson (Hedman, Gustavsson) – 43. Lyszczarczyk Presilovky: 2/5 – 0/2. Rozhodovali: Campbell (CAN), Tscherrig (SUI) – Nikulainen (FIN), Wyonzek (CAN) – Diváci: 8425 Strely: 38:15

Zostava Švédsko: Gustavsson (Ersson) – Karlsson (C), Hedman (A), Brodin, Dahlin, Pettersson, Heed, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, Raymond (A) – Holmberg, M. Johansson, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – Grundström, L. Johansson, Fröden – Friberg.

Tréner: Sam Hallam

Zostava Poľsko: Zabolotny (Fučík) – Kolusz (A), Wanacki, Wajda, Kruczek, Górny, Bryk, Kostek, Dronia – Wronka, Zygmunt, Pasiut (A) – Michalski, Maciaś, Dziubiński (C) – Fraszko, Paś, Lyszczarczyk – Walega, Urbanowicz, Kreżolek.

Tréner: Robert Kalaber

Autor: Michal Bruňo

Zdroj titulnej fotografie: Matt Zambonin/IIHF