V druhom semifinále sa stretli tímy Kanady a Švajčiarska. Kanada si v štvrťfinále poradila so Slovenskom pomerom 6:3. Ťažšiu cestu do semifinále mali Švajčiari, ktorí zvíťazili s Nemeckom len 3:1. Prvý vzájomný zápas v skupine vyhrala Kanada 3:2.
Už od prvého buly sme mohli sledovať, že bude veľmi ťažké sa dostávať skrz stredné pásmo, ktoré oba tímy prehusťovali. Prvú strelu na bránu vyslal na začiatku druhej minúty Kevin Fiala. S bolestivou grimasou odchádzal na kanadskú striedačku už v druhej minúte Kaiden Guhle po strele do členka. Oba tímy začali veľmi opatrne. To vyústilo aj v situáciu, že v prvých piatich minútach sme videli len dve strely. Prvýkrát sa v stretnutí vylučovalo v čase 05:54, keď si nedal Brandon Tanev pozor na svoju hokejku a tá skončila v tvári súpera. Prvú strelu presilovky vyslal najproduktívnejší obranca turnaja, Roman Josi. Väčšiu šancu, dokonca doposiaľ najväčšiu v zápase mal Kevin Fiala, keď to skúšal po zemi. Binnington bol pripravený a stav sa nemenil. Švajčiari pokračovali vo svojej tradičnej hre, ktorá na Kanaďanov fungovala. Svoj pokus vyslal aj obranca tretej formácie Christian Marti, Jordan Binnington si ale postrážil horné časti svojej brány. Paradoxne prvú kanadskú strelu vyslal na bránu až Pierre-Luc Dubois v čase 11:31. Strela neohrozila čisté konto Leonarda Genoniho. Po chybe sa dostal do úniku Nico Hischier spolu s Ninom Niederreiterom. Jared McCann musel zatiahnuť ručnú brzdu a Švajčiarsko dostalo druhú presilovkovú šancu. Neskutočnú robotu v oboch oslabeniach predvádzal doposiaľ Brandon Hagel. Prvú veľkú šancu počas švajčiarskej presilovky mal ale Brandon Tanev, ktorý unikol obrane. Genoni ale predviedol nádherný zákrok. Hneď o pár sekúnd platilo pravidlo „nedáš, dostaneš“, keď Romain Loeffel prihral Kevinovi Fialovi a ten strelou takmer od modrej čiary prestrelil brankára Binningtona. 1:0 pre Švajčiarsko. Hra Kanaďanov sa ale nezlepšila a pykali ďalším oslabením. Skúsený Andres Ambuhl si nakorčuľoval pred bránu kde ho sekol Jamie Oleksiak. Švajčiarsko ukázalo svoju silu v presilovke, keď Roman Josi napriahol na modrej čiare. Jeho strela trafila hokejku Nina Niederreitera a od jeho hokejky skončil puk v kanadskej sieti už po druhý raz. 2:0 pre Švajčiarsko. Kanaďania museli zabrať a zabrala formácia kanadského kapitána, keď vyslal nebezpečnú strelu Brandon Hagel, v sieti ale neskončila. Strelu vyslal aj Colton Parayko, Genoni ale videl jeho strelu a bez problémov ju chytil.
Kanada vykorčuľovala zo šatne nabudená a v kontraste s prvou tretinou, v druhej už po necelých dvadsiatich sekundách vyslal Kaiden Guhle prvú strelu na bránu. Prvý zákrok v druhej tretine si pripísal aj Jordan Binnington. Andres Ambuhl vyslal rýchlu strelu, ale kanadská jednotka mala pripravenú lapačku. Hra Kanaďanov sa nezlepšila ani po pauze a nebezpečnú strelu vyslal aj Fabrice Herzog. Táto švajčiarska aktivita im získala už štvrtú presilovku, keď bol vylúčený aj kanadský kapitán John Tavares za držanie Andresa Ambuhla. Prvú strelu presilovky vyslal Nico Hischier a Binningtonovi puk vypadol, nakoniec ho ale stihol zachytiť. Veľkú chybu na modrej čiare urobil Romain Loeffel. Do samostatného úniku sa dostal Dawson Mercer, ale Leonardo Genoni vychytal aj druhý nájazd na jeho bránu. Pred švajčiarskou bránou už v necelej siedmej minúte druhej tretiny začali vzájomné konflikty. Na trestnú lavicu si išiel sadnúť za krosček Jonas Siegenthaler, keď to pred svojou bránou prehnal. Prvú strelu vyslal na bránu v presilovke John Tavares, Genoni je ale sebavedomý a drží celé Švajčiarsko v nádeji. Kanadská presilovka ale presne ukázala, ako hrá Kanada počas celého zápasu a nevideli sme ani jednu veľkú šancu ak nerátame slabšiu strelu Johna Tavaresa. Po minútach bez nebezpečnej strely sme mohli sledovať pre niekoho kontroverzné vylúčenie. Romain Loeffel bol totiž vylúčený za hákovanie. Rozhodcovia ale neriešili incident len z pár sekúnd predtým, keď Connor Bedard na zemi držal približne sedem sekúnd hokejku švajčiarskeho obrancu. Opäť vyslal prvú strelu presilovky John Tavares, Genoni bol ale pozorný. Svoju obetavosť predviedol aj Gaetan Haas, keď aj bez hokejky a v oslabení zblokoval strelu Owena Powera. Ani druhá kanadská presilovka nebola využitá. Z následného tlaku ale šťastne skóroval Brandon Tanev. Do brány si buchol puk švajčiarsky obranca Andrea Glauser. Svoje šťastie okúsil aj Jack McBain z Arizony Coyotes, Genoniho ale neprekonal. Tvrdosť hry okúsil aj jeden z hlavných rozhodcov, keď dostal tvrdú ranu na mantineli od Brandona Taneva, ten sa mu ale neskôr sympaticky ospravedlnil. Aj napriek gólu sa hra Kanady rapídne nezlepšila a stav po druhej tretine bol 2:1 pre Švajčiarsko.
Brandon Tanev #13 strelcom prvého gólu Kanady. zdroj: Matt Zambonin/IIHF
Vynikajúci zápas hral Brandon Hagel a práve on mal prvú veľkú šancu už v úvode tretej tretiny. Genoni ale vytiahol výborný zákrok a stav sa nemenil. Hneď po odraze vystrelil aj John Tavares, ale trafil len smolne na zemi ležiaceho Genoniho. Prvý zákrok si pripísal aj Jordan Binnington, keď vystrelil Christian Marti. Ďalšiu príležitosť mal Jack McBain, gól z toho taktiež nebol. Strelu prekvapivo spred brány vyslal Kaiden Guhle. Pri modrej čiare sme ale hneď o pár sekúnd videli súboj. Po ňom bol vylúčený Calvin Thurkauf po krosčeku, Kanada tak dostala šancu na vyrovnanie zápasu. Kanadský kapitán John Tavares dnes nemal šťastie, keď zahodil už piatu šancu v zápase. Nebezpečnú strelu vyslal aj najlepší strelec turnaja, Dylan Cozens. Opora švajčiarskeho Zugu, Leonardo Genoni ale nepustil puk za svoj chrbát. Ani tretia kanadská presilovka nebola využitá. Dve obrovské šance spálil na konci ôsmej minúty Kevin Fiala. Najprv strela pred bránou a neskôr druhá strela do prázdnej brány, ktorú zablokoval svojou hokejkou Colton Parayko. Nervy ale neudržal Jack McBain a išiel si sadnúť za nedovolené bránenie na trestnú lavicu. Táto presilovka taktiež zostala nevyužitá. Nebezpečnú ranu vyslal len šesť minút pred koncom Damon Severson. Genoni bol stále koncentrovaný a stále držal švajčiarske vedenie. Ďalšiu veľkú šancu mal Owen Power. Opäť sa ukázala švajčiarska obetavosť, keď Švajčiari zablokovali celkovo 29 striel. Kanada získala v ideálnom momente presilovku. Andres Ambuhl vyhodil puk bez tečovania mimo ihriska. V ideálnom momente to konečne padlo aj Johnovi Tavaresovi. Po dnešnom výbornom výkone bol odmenený gólom. Kanadatým pádom zrovnala na 2:2 v čase 57:53. Po dlhom čase sa pripomenul aj švajčiarsky útok, keď vyslal strelu Nino Niederreiter. Kanadský tlak dokonca prinútil švajčiarsky tím si zobrať timeout a prerušiť momentum, ktoré bolo na kanadskej strane. V najhorší moment sa objavili na ihrisku naraz 6 Švajčiari a Kanada mala 39 sekúnd na využitie presilovky. Aj napriek ďalšej šanci Tavaresa sa už stav nemenil a sledovali sme predĺženie.
Predĺženie začalo ešte takmer minútu a pol dlhou presilovkou Kanady. Prvú nebezpečnú strelu vyslal Dylan Cozens, ale zatiaľ nerozhodol, ako v zápase s Českom. Nakoniec pre Švajčiarov vyšiel na ľad aj Kevin Fiala z trestnej lavice. Na opačnej strane vyslal strelu aj Andres Ambuhl, Binnington ale držal od konca prvej tretiny stále čisté konto. Hlavný rozhodca si ale v čase 64:00 všimol päť kanadských hráčov na ľade v čase, keď mali byť len štyria a Švajčiarsko si zahralo presilovú hru. Prvú strelu vyslal Romain Loeffel, bola ale nepresná. Po chybe jedného zo Švajčiarov ukázal svoje rýchle nohy Dylan Cozens, keď unikol obrane Švajčiarov. Opäť svoje skúsenosti vytiahol Leonardo Genoni, keď dnes vychytal už tretí samostatný nájazd smerujúci na jeho bránu. Oddýchnutý Nico Hischier nabral taktiež rýchlosť, ale vynikajúco hrajúci Colton Parayko zablokoval aj jeho veľkú šancu na rozhodnutie. Dve minúty pred koncom predĺženia prežila Kanada klinickú smrť, keď išlo Švajčiarsko do nebezpečného prečíslenia. To nakoniec skončilo pretaktizovaním a nakoniec hráči s helvétskym krížom na hrudi ani nevystrelili. Jordan Binnington vytiahol jeden zo svojich najlepších zákrokov turnaja v tom najlepšom momente. Po strele Kevina Fialu sa puk odrazil do vzduchu ale Christoph Bertschy netrafil puk ideálne, keďže mu ho zobral z čepele práve kanadský brankár.
- Bedard – premenil
- Dubois – nepremenil
- Severson – nepremenil
- Power – nepremenil
- Cozens – nepremenil
- Senteler – nepremenil
- Fiala – premenil
- Loeffel – nepremenil
- Andrighetto – premenil
- nebolo potrebné – výsledok už bol rozhodnutý
Kanada – Švajčiarsko 2:3sn (0:2, 1:0, 1:0 – 0:0)
Góly a asistencie: 35. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) – 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala). Presilovky: 1/5 – 2/6. Rozhodovali: Holm (SWE), Hribik (CZE) – Lundgren (SWE), Špůr (CZE). Diváci: 11159 Strely: 44:31.
Zostava Kanada: Binnington (Hofer) – Power, Parayko (A), Byram, Oleksiak, Guhle, Severson, Zellweger – Tanev, McBain, Mercer – McCann, Paul, Guenther – Hagel, Tavares (C), Dubois – Bunting, Cozens, Mangiapane (A), Bedard
Tréner: André Tourigny
Zostava Švajčiarsko: Genoni (Schmid) – Josi (C), Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung, Fora – Fiala, Hischier (A), Niederreiter (A) – Andrighetto, Thurkauf, Bertschy – Herzog, Senteler, Simion – Scherwey, Haas, Ambuhl
Tréner: Patrick Fischer
Autor článku: Michal Bruňo
Zdroj titulnej fotografie: Matt Zambonin/IIHF