Slováci si po roku znovu zahrajú o bronzové medaile. Mladí Američania potvrdili rolu favorita v boji o titul.

Slovenskí mladíci sa po výhre nad českým výberom prebojovali do semifinále. Dnes sa im do cesty postavil jeden z tohtoročných favoritov a to tím USA. Skupinu A, v ktorej sa nachádzala aj naša osemnástka, s prehľadom vyhrali. Ich hymnu sme mohli počuť po doteraz každom odohranom zápase. Prvý spoločný duel Slovenska a USA skončil priaznivo pre Američanov. Slováci nedokázali prekonať gólmana Nicka Kempfa, no Alan Lenďák inkasoval až deväťkrát. Minuloročné semifinále skončilo taktiež výhrou USA 7:1. Dopraviť puk za už dnes devätnásťročného Treya Augustinea dokázal len Dalibor Dvorský. Opakoval sa dnes podobný výsledok?

Už na začiatku zápasu sme mohli vidieť hernú dominanciu USA. Lenďák si už v prvej minúte siahol na puk. Skóre semifinálového zápasu otvoril v štvrtej minúte Teddy Stiga, ktorý pred bránou tečoval prihrávku spoluhráča.

Slovenskí hráči si pred polovicou prvej tretiny zahrali prvú presilovú hru. Na trestnú lavicu si za podrazenie svoju dvojminútovku odpykal Brendan McMorrow. Mladí Slováci síce trávili väčšinu času v útočnom pásme, no vytúžené vyrovnanie nenastalo. Američania strely zaručene kryli. Len pár momentov po skončení trestu McMorrowa už hráči USA skúšali pozornosť Lenďáka, no tentokrát gólman úspešne držal šance svojho mužstva na víťazstvo. Ján Chovan umožnil presilovú hru súperom, kvôli jeho trestu za hákovanie. K prvej strele sa Američania dostali hneď v prvých sekundách. Po pár chvíľach intenzívneho tlaku Alan Lenďák kapituluje po druhýkrát. Cole Eiserman skóroval do odkrytej brány. Slovenský brankár sa po rýchlych prihrávkach Američanov nestihol presunúť na odkryté miesto z čoho vyťažil súper. Následná akcia dvoch proti jednému sa konči skrumážou pred bránou a pukom v rukách brankára Nicka Kempfa. Adam Nemec znižuje skóre v polovici zápasu na 1:2. Dopravil puk do odkrytej brány po strele na pravý betón od Tobiáša Pitku.

Slováci po prvej presnej strele nabrali druhý dych, šanca sa naskytla kapitánovi, ktorý to skúsil sám, no Kempf jeho šancu jednoducho zneškodnil. Poslednú minútu prvej tretiny nastal tlak zo strany Američanov tak, ako to bolo v úvodných chvíľach. Svrček oslabil svoj tím po nedovolenom bránení v hre dvadsať sekúnd pred prvou prestávkou. Hráči do šatní odchádzali po šarvátke v blízkosti americkej brány, ktorá viedla k trestom Američanov – Kamila Bednarika a Trevora Connelyho. Za hrubosť putoval na trestnú lavicu aj Slovák, Andreas Straka.

Do druhej tretiny hráči vstupujú zhodne vo štvorici, kvôli trestom z prvej časti zápasu. Hra sa niesla rýchlo z jednej strany na druhú. Na 3:1 navýšil skóre Max Plante. Súperom sa pomstil gólovou ranou z kruhu, ktorú mal Lenďák takmer medzi betónmi.

Pár chvíľ po inkasovaní si Slováci vybojovali presilovú hru. Za nedovolené bránenie si šiel sadnúť Cole Hutson. Slováci ju využiť nedokázali napriek tomu, že dvojminútovku znovu skoro celú trávili v útočnom pásme. V polovici zápasu skončil na ľade po zákroku hráča Eisermana, Andreas Straka. Na Američana sa vrhol Tomík, ktorý chcel pomstiť spoluhráča, no jeho hrubosť zapríčinila, paradoxne, iba jeho trest. Eisermanov zákrok bol vyhodnotený po pozretí záznamov ako čistý. Darovaná presilová hra pre súperov znamenala zvýšenie skóre na 4:1. Šesťdesiat sekúnd z oslabenia bolo ubránených, no ihneď na začiatku druhej časti, nekompromisne prestrelil slovenského gólmana Cole Hutson.

V bráne sa po tejto gólovej akcii ocitol Martin Haronik, ktorý nahradil Alana Lenďáka. Tohto brankára skúšali Američania už od prvých chvíľ v bránkovisku. Dôležitý gól mohol vsietiť Nicolas Vrtiel. Ten čakal bez výraznejšej americkej pozornosti v blízkosti ich bránkoviska. Strela zápästím mala svoju kvalitu, no tú potvrdil aj Kempf a nedovolil mu skórovať. O ďalší gól sa postaral Will Skahan. Haronik bol proti nemu bezmocný. Tri a pol minúty pred koncom strednej časti hry za hákovanie dostal svoju dvojminútovku strelec posledného gólu Will Skahan. Ani v tejto presilovej hre nedokázali Slováci prekonať gólmana Kempfa. Posledných dvadsaťtri sekúnd pred druhou prestávkou bol vylúčený Nicolas Vrtiel.

Tretiu tretinu Slováci začínali v oslabení, Nicolas Vrtiel odchádzal na ľadovú plochu predčasne. Z trestnej lavice ho vyhnal gól sedemnásťročného Eisermana. Podobný inkasoval v prvej tretine aj Adam Lenďák. Američania boli pri chuti a nedovolili súperom výraznejšie šance. Po tvrdom náraze na mantinel ostal na ľade ležať Andreas Straka. Toto prerušenie hry využili hráči USA k zmene na brankárskom poste, do brány zamieril Jack Parsons. Tobias Pitka zostal ležať na ľade, tvrdo ho dohral Bednarik, ktorý si za tento zákrok odsedel ďalšie dve minúty. Skóre na ľadovej ploche vyrovnal Miroslav Šatan, ktorý taktiež obsadil trestnú lavicu. Dvadsaťštyri sekúnd pred koncom trestu Bednarika si k nemu prisadol aj Trevor Connelly. Na 7:1 v hre 4 na 4 zvyšoval Max Plante.

Sedem minút pred koncom si Lucas Van Vliet odsedel svoju dvojminútovku za podrazenie. Z tejto slovenskej presilovej hry výrazná šanca neprišla a skóre zostalo nemenné. Tomáš Chrenko kozmeticky upravil výsledok štyridsaťdva sekúnd pred koncom zápasu na 7:2.

Úvodné zostavy:

USA: Kempf (Parsons) – Hutson, Emery, Skahan, Hensler, Laurila, Rheaume-Mullen, Whipple – Stiga (A), Hagens, Ziemer (C) – Eiserman, Bednarik, Plante (A) – Connelly, Humphreys, Mooney – McMorrow, Baker, Vansaghi – Van Vliet

Slovensko: Lenďák (Haronik) – Fabuš, Radivojevič, Beluško (A), Húževka, Kupec, Ličko, Kálman, Zubek – Straka, Pobežal (C), Tomík – Nemec, Pitka (A), Chrenko – Svrček, Šatan, Chovan – Maruna, Vrtiel, Liščinský

Góly: 4. Stiga (Hensler, Hagens), 13. Eiserman (Plante, Hagens), 23. Plante (Laurilla, Bednarik), 30. Hutson (Hagens, Ziemer), 35. Skahan (Mooney, Humphreys), 41. Eiserman (Plante, Hutson), 52. Plante (Mooney, Emery) – 13. Nemec (Pitka, Chrenko), 60. Chrenko (Maruna)

Autor: Veronika Mondeková

Zdroj titulnej fotografie: sportnet.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *