Slovákov po stopercentnom úvode čaká outsider skupiny. Nóri ale ukázali, že dokážu súperov trápiť

Slovenských reprezentantov do 20 rokov čaká po dni voľna ďalší zápas. V treťom zápase sa im postaví výber Nórska.

Reprezentácia Nórska je na MSJ jedným z hlavných outsiderov. Na šampionáte najvyššej kategórie je až po 10 rokoch, no aj tak ich neradno odpisovať. V ich mužstve nefiguruje žiadny hráč draftovaný do NHL. Väčšina hráčov hráva vo švédskej juniorke, či v Nórskej najvyššej súťaži. Za zmienku ale rozhodne stojí útočník Michael Brandsegg-Nygård. Krídelníkovi švédskeho klubu Mora IK sa predpokladá na nadchádzajúcom drafte prvé kolo.

Zaujímavou skutočnosťou je, že väčšina oboch celkov sa už na turnaji IIHF stretla. Na domácom MS do 18 rokov 1A-divízie sme sa s Nórskom pomerne vytrápili aj napriek tomu, že v našom tíme nechýbali mená ako Samuel Honzek, Dalibor Dvorský, Šimon Nemec, Adam Sýkora a ďalší. Nóri majú v súčasnom tíme do 20 rokov až 18 hráčov, ktorí si toto stretnutie pamätajú. Pre nás je počet pamätníkov tohto duelu 13, čiže môžeme bezpečne povedať, že oba tímy sa dôverne poznajú.

Slováci útočia na historický výsledok v skupine, Nóri plnia rolu trpaslíka

Niet pochýb, že Slovenskí reprezentanti budú v zápase veľkým favoritom. Okrem mien na súpiske hovorí v ich prospech aj momentálna forma. Po víťazstvách 6:2 nad Českom a 3:0 nad Švajčiarmi stoja so stopercentným bodovým ziskom na čele tabuľky skupiny B. Naopak Nóri zatiaľ plnia rolu outsidera skupiny. Hrali síce iba proti favoritom skupiny. Proti USA prehrali po nádejnom výkone 1:4, no proti Česku absolútne vybuchli a po hattrickoch Jiřího Kulicha a Eduarda Šalého prehrali 1:8. Čo si však z ich súbojov musia naši reprezentanti odniesť, je, že Nóri hrajú veľmi fyzicky, niekedy až za hranou férovosti. V prípade naplnenia papierových predpokladov a výhry Slovenska, by naši mali na konte už 9 bodov, čo sa im nikdy v histórii na MSJ elitnej kategórie nepodarilo, a to ani 6 bodov za čias keď mala výhra hodnotu iba dvoch bodov v tabuľke.

Na majstrovstvách sme proti Nórom stopercentní

Na najvyššej úrovni sa s Nórmi často nestretávame, keďže za existencie samostatného Slovenska sú Nóri v elitnej kategórii MSJ iba štvrtýkrát v histórii. Dokopy sme sa s nimi stretli dvakrát, pričom oba duely sme vyhrali, naposledy v roku 2011. Zo všetkých súbojov týchto tímov má ale nepochybne najväčšiu relevanciu ten spomínaný na MS do 18 rokov z roku 2022, keďže v ňom bolo na oboch stranách dokopy 31 hráčov, ktorí nastúpia aj zajtra.

Predpokladané zostavy

Nórsko

Markus Stensrud (Sebastian Hagen Aarsund)

Gabriel Koch – Tobias Larsen
Stian Solberg – Mathias Papuga
Christopher Lie – Emil Wasenden
Ludvig Lafton

Noah Steen – Peter Vesterheim – Michael Brandsegg-Nygård
Casper Evensen – Johannes Lokkeberg – Felix Granath
Kasper Magnussen – Martin Johnsen – Mats Bakke Olsen
Patrik Dalen – Sander Wold – Oskar Bakkevig
Alelu Bah

Slovensko

Adam Gajan (Samuel Urban)

David Nátny – Maxim Štrbák
Boris Žabka – Jozef Viliam Kmec
Milan Pišoja – Luka Radivojevič
Marián Moško

Adam Sýkora – Servác Petrovský – Filip Mešár
Martin Mišiak – Dalibor Dvorský – Alex Čiernik
Juraj Pekarčík – Peter Repčík – Samuel Honzek
Markus Suchý – František Dej – Adam Žlnka

Standings provided by Sofascore

titulná fotka: IIHF Galleries

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *