Slovenských reprezentantov čaká na úvod juniorského šampionátu federálne derby. Čechom budú chcieť znepríjmeniť obhajobu strieborných medailí

Už dnes čaká na slovenskú reprezentáciu do 20 rokov ostrý štart do dlho očakávaného juniorského šampionátu. V prvom zápase sa im postavia ich rovesníci z Česka, ktorí obhajujú z minuloročného turnaja strieborné medaile.

Podobne ako pri minuloročnej ceste za striebrom, aj tento rok sa hráči s levom na hrudi budú spoliehať na prvú útočnú formáciu svetovej úrovne, ktorú povedie predovšetkým Jiří Kulich, ktorý stojí so 16 gólmi na čele tabuľky strelcov AHL. Kulichovi bude pri obhajobe pomáhať ďalších 5 držiteľov strieborných medailí.

Najväčšie zmeny postihli zrejme bránkovisko, v ktorom bola obmenená kompletná trojica. Stabilnú oporu v podobe Tomáša Suchánka nahradí ako jednotka na úvod turnaja Michael Hrabal, ktorého si vybrala v 2. kole tohtoročného draftu Arizona.

Aj obrana bola oklieštená o kvalitné mená, predovšetkým dvojicu z Columbusu – Stanislava Svozila a Davida Jiříčka. Viesť ju bude hlavne Tomáš Hamara, Aleš Čech a Marek Alscher. Pozor si ale určite treba dať aj na dvoch obrancov narodených v roku 2006 – Tomáša Galvasa a Adama Jiříčka, mladšieho brata spomínaného Davida. V útoku ostane zachovaná hviezdna trojica z minulého roku – Jiří Kulich, Matyáš Šapovaliv a Eduard Šalé. Okrem nich je z útočníkov do NHL draftovaný už iba Jakub Štancl, no v mužstve sú ďalší útočníci vo veľmi dobrej forme. Za zmienku určite stojí Ondřej Becher, Dominik Rymon, či Robin Sapoušek.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Po slabšej príprave by sa mali obe mužstvá nakopnúť

V dejisku turnaja absolvovali obe mužstvá dva prípravné zápasy. Oba celky hrali zápas proti Fínsku. Slováci proti Suomi prehrali 1:5, Česi naopak 1:4. Oba tímy sa taktiež stretli s outsidermi šampionátu, s ktorými sa prekvapivo oba celky trápili. Slováci proti Nemecku museli obracať stav z 2:5 na 6:5 po predĺžení. Česi zase proti Lotyšsku vyhrali 4:3. Z oboch táborov išli po príprave signály nespokojnosti, no hráči aj tréneri oboch tímov sa zhodli na tom, že je lepšie, že cenné lekcie dostali už pred turnajom a vedia na čom ešte musia do jeho začiatku popracovať.

Posledná výhra proti Česku znamenala historický bronz

Na juniorskom šampionáte sme sa proti Česku stretli naposledy na augustovom turnaji v roku 2022, keď sme proti nim odohrali vyrovnaný zápas, no bez zisku jediného bodu, keďže necelé dve minúty pred koncom riadneho hracieho času zápas rozhodol Gabriel Szturc a zápas napokon skončil výsledkom 4:5. Okrem toho posledný zápas Slovenska proti Česku na MSJ zároveň znamenal pre Slovensko postup do semifinále, keď tím okolo Martina Réwaya a Denisa Godlu dokázal vo štvrťfinále vynulovať mená ako David Pastrňák, či Jakub Vrána a zvíťaziť 3:0.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Oba tímy si brúsia zuby na medaily

Ako sme už zmienili, Česko čaká pod vedením silného prvého útoku cesta za obhajobou strieborných medailí, čo automaticky spôsobuje veľké očakávania, no tie sú obrovské aj na pleciach Slovákov. Pre nich ide totiž o posledný šampionát pre silný ročník 2004, ktorý získal strieborné medaily na Hlinka Gretzky Cupe 2021, no kvôli vypadnutiu predošlého ročníku do nižšej kategórie boli ukrátení o MS do 18 rokov. Spoločne teraz majú šancu na akýsi „last dance“, aj keď bez Šimona Nemca a Juraja Slafkovského. Slováci majú na turnaji dokonca štvrtý najväčší počet hráčov draftovaných v prvých dvoch kolách, iba za veľmocami USA, Kanadou a Švédskom. Papierové očakávania sú ale jedna vec a skutočný herný obraz vec druhá. Všetko sa ukáže už v prvom zápase, ktorý štartuje už na svätoštefanské poludnie.

Predpokladané zostavy

Česko

Michael Hrabal (Jakub Vondraš)

Tomáš Hamara – Tomáš Cibulka
Marek Alscher – Adam Jiříček
Aleš Čech – Matteo Kočí

Jiří Kulich – Matyáš Šapovaliv – Eduard Šalé
Ondřej Becher – Matyáš Melovský – Dominik Rymon
Jakub Štancl – Robin Sapoušek – Sebastian Redlich
Adam Bareš – Matěj Přibyl – Jakub Hujer

Slovensko

Adam Gajan (Samuel Urban)

David Nátny – Maxim Štrbák
Marián Moško – Jozef Viliam Kmec
Milan Pišoja – Luka Radivojevič
Boris Žabka

Adam Sýkora – Servác Petrovský – Filip Mešár
Martin Mišiak – Dalibor Dvorský – Alex Čiernik
Juraj Pekarčík – Peter Repčík – Samuel Honzek
Alex Šotek – František Dej – Adam Žlnka

titulná fotka: IIHF Galleries

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *