V napínavom zápase Česka a USA rozhodol až nájazd autora prvého amerického gólu, Howarda

Počas štvrtého hracieho dňa si sily zmeral tím Česka s papierovým víťazom skupiny z USA. Američania doteraz odohrali zápasy proti nórskemu výberu 4:1 a proti Švajčiarom, pričom v tomto zápase vyhrali neuveriteľným skóre 11:3. Mladíci z českého výberu si môžu druhou výhrou v rade zaistiť miesto v prvej trojke v ich základnej skupine. Doteraz odohrali dva úplne rozličné zápasy proti Slovákom (prehra 2:6) a Nórom ( výhra 8:1).

USA aktívnejším tímom, no skóre vyrovnané

Prvá tretina začala rýchlym gólom Američanov. Už v druhej minúte skóroval Isaac Howard, ktorý sa ocitol sám pred Hrabalom a strelou k tyči skóroval.

Ondřej Becher dostal už v piatej minúte dvojminútový trest za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Avšak Američanom sa aj napriek veľkému tlaku nepodarilo prekonať českého gólmana, presilovku preto nevyužili. Po odohratých siedmich minútach nemá stále Fowler ani jeden zákrok, oproti nemu je Hrabal v tempe. Na trestnú lavicu si znovu sadol český reprezentant. Tentokrát to bol Aleš Čech, za podrazenie. USA znovu narobila problémy českej obrane. Smith si vymenil puk na modrej čiare s Buiumom, a potom skúsil strelu na bližšiu tyč. Hrabal puk ukryl v lapačke, čím skóre zostáva nemenné, 0:1. V deviatej minúte prišla výborná šanca Sapouška, puk sa mu však pretlačiť za chrbát Fowlera nepodarilo. Z ničoho nič sa v šestnástej minúte zápasu zrodila gólová šanca českého tímu na vyrovnanie. Bola to vôbec prvá strela z útočného pásma Čechov a gól do brány dotlačil Jakub Štancl za asistencie Dominika Rymona.

Ku koncu prvej tretiny si oslabovku vyskúšal aj tím USA. Čechom kombinácie v pásme nevyšli celkom podľa predstáv. K šanci sa dostal v svojom oslabení Hayes. Rozbehol protiútok dvoch proti jednému. Zodpovednosť napokon zobral sám na seba a skúsil strelu, no Hrabal opäť lapačkou puk zachytil. Najväčšia šanca v presilovej hre Česka nastala z hokejky Šáleho. Ten sa s pukom dostal až k bezprostrednej blízkosti Fowlera, avšak zmenu skóre to neprinieslo. V prvej tretine dominovali hokejisti USA herne aj strelecky. Hráči však do kabín šli za vyrovnaného stavu 1:1.

Česi sa nenechali zahanbiť

Prostredná časť sa začala prevahou USA. Dvere na trestnú lavicu sa tak už po druhýkrat v zápase otvárajú na strane Američanov. Za nedovolené bránenie sa na ňu dostal Frank Nazar. Celá presilovka českého tímu sa niesla v znamení veľkých šancí. Vytvorili si ich najmä Melovský a Becher.

Tlak Čechov vyústil až do druhého gólu. Stav sa tak mení v prospech českého tímu na 2:1.  Odrazený puk od zadného mantinelu našiel až A. Bareša v ľavom kruhu, ktorý to bez váhania z prvej napálil do brány.

Česi sa však z vedenia netešili dlho, prečíslenie využili Američania. Perreault posunul puk za seba, kde našiel Leonarda, ktorý prihral na druhú stranu do prázdnej brány na hokejku Willa Smitha, a ten vyrovnáva na 2:2. Nasledovalo mnoho šancí, avšak skórovanie ani na jednej zo strán nepriniesli. Na začiatku druhej polovici zápasu sa znova dostáva Česko do vedenia 3:2. Šancu na gól využil Robin Sapoušek, ktorý síce v náročnej pozícii, ale predsa dostal puk do Fowlerovej siete. O pár minút neskôr sa výsledok znovu vyrovnával, Americkí hokejisti udreli znovu z ničoho nič. Všetci piati brániaci Česi sa sústredili na hráča za bránou, no pozornosť nevenovali Ryanovi Chesleyovi, ktorý za pomoci Hutsona upravil skóre na 3:3.

Do ďalšej prestávky sme mohli sledovať mnoho rýchlych akcií oboch tímov, no gól sme už nevideli. Upraviť výsledok mohol Kulich, Hamara ale aj Snuggerud.

Šance na oboch stranách gól nepriniesli

Koniec zápasu priniesol veľkú šancu Čechov, Bareš sa znovu dostal do dobrej pozície v ľavom kruhu. Nedokázal však prekvapiť Fowlera. Ďalšiu príležitosť nevyužil Rymon, tvrdou strelou bránu minul. Hra sa rýchlo presúvala z jednej strany na druhú, prichádzali snubné šance z oboch strán, no do vedenia sa nedostáva ani jeden tím. V polovici poslednej tretiny môžeme sledovať hru viac v obrannom pásme USA. Česko sa snažilo založiť útok a ohroziť bránu, avšak zápas zostáva naďalej vyrovnaným. Skvelými akciami sa blysli obaja gólmani. Dve sekundy pred koncom ešte Amerika odvolala Fowlera, no aj posledné nahodenie na bránu Hrabal ustrážil.

Predĺženie v znamení českého oslabenia

Oba tímy začali päťminútovku šancami. Najprv sa zrodila na hokejke Gauthiera a o pár sekúnd Fowlera vyskúšal český kapitán, J. Kulich. USA si vzala oddychový čas, pripravovala sa na presilovku, ktorú im daroval za hru vysokou hokejkou Melovský. V nej však Hrabal uchránil všetky strely a nedovolil Američanom skórovať. Gauthier mal ideálne pozície na dve strely, avšak nedokázal trafiť bránu. Ku koncu predĺženia nastala šanca aj na hokejke J. Kulicha. Fowler ho len s ťažkosťami vyrazil vedľa brány.

Zápas tak po prvýkrát dospel k nájazdom.

Cutter Gauthier – nepremenil

Eduard Šalé – nepremenil

Jimmy Snuggerud – nepremenil

Matyáš Melovský – nepremenil

Ryan Leonard – nepremenil

Jiří Kulich – premenil

Lane Hutson – nepremenil

Ondřej Becher – nepremenil

Gabe Perreault – premenil

Matyáš Šapovaliv – nepremenil

Jiří Kulich – nepremenil

Gabe Perreault – nepremienil

Eduard Šalé – nepremenil

Isaac Howard – premenil

USA po dráme v nájazdoch víťazí a berie si zo zápasu 2 body.

Góly: 16. Štancl (Rymon), 27. Bareš (Prčík), 32. Sapoušek (Šalé, Melovský) – 2. Howard (Nazar, Pohlkamp), 29. Smith (Leonard, Perreault), 35. Chesley (Hutson)

Zostavy

Česko: Hrabal (Vondraš) – Hamara (A), Alscher, Čech, Cibulka, Prčík, Galvas, Kočí – Bareš, Šapovaliv (A), Kulich (C) – Melovský, Sapoušek, Šalé – Rymon, Becher, Štancl – Přibyl, Židlický, Redlich – Hujer.

USA: Fowler (Augustine) – Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – McGroarty (C), Gauthier, Snuggerud – Howard, Nazar, Brindley (A) – Perreault, Smith, Leonard – Finley, D. Nelson, Hayes.

Standings provided by Sofascore

Zdroj titulnej fotografie: sportnet.sme.sk

Autor: Veronika Mondeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *